bugün

bu kitlenin ne izlediğine bakalım önce. bir kısmı desperate housewives , gilmore girls izliyor. bunun sebebi hormon eksikliği olabilir. belki de fazlalığıdır,bilmiyorum. ben de bazen bu hanımları hiç de umutsuz bulmuyorum. bölüm başına milyon dolar alıyorlar ve her türlü giderleri de var bence.buna rağmen anaç yapısı ağır basan izleyiciler da var. mesela kadınların hayata tutunması, dedikoduları, kızıyla beraber erkek arkadaş gezmesine gidenler...bizim örf ve adetlerimize aykırı durumların ağırlıkta olduğu bu dizileri izleyenlere kesinlikle şüpheyle yaklaşıyorum,kendileriyle fazla içli dışlı olmamaya özen gösteriyorum.
one tree hill, the o.c izleyen kitle var bir de. bunlar kaliforniya sendromunun pençesinde kıvrılan kasıkları alevli gençlerden oluşuyor. sürekli değişen partnerlerle tekdüzelikten kurtulan dizi bunlara bir masal dünyası sunuyor."bak bu ev şekerden ,hadi yiyin gençler" diyor. zenginler, ezik olduğu halde taş hatunlarla çıkan gençler...bunlar hep sizin aklınızı çelmek için. normal hayatta böyle şeyler olmaz . sonra hayal dünyasında yaşıyorsunuz. mal oluyorsunuz.
bir kısmı da gidip csi, cold case falan izliyor. "bilmemkaçıncı caddede suç var", "iki blok ötede" laflarına aşina amerikan özentiisi tipler bunlar. ulan csi nedir dingil? bir delile milyon tane açıdan çekim yapan gubidik bir dizi. cold case'yi ne sen sor ne ben söyliyim. ablanın teki geçmişteki dosyaları çözüyor. tutankamon'dan kalma davalara bakıyor. her bölüm bir atraksiyon, bir flashback.yenilik sıfır. lanet olsun sizin gibi prodüksiyona.
chuck ya da seinfeld izleyenler zaten yahudi espri anlayışı hastası. ulan seinfeld'den sonraki en iyi komedi how i met your mother diyorlar bir de. en sevdikleri karakter sarı kafalı bir herif. neden en çok onu sevdiklerini de bilmiyorlar. ben söyleyeyim: adam ortamdan hatun kaldırmada usta. bunların kahramanı anlayacağınız. malum bunlar şişmesini bile bar taburesinden kaldırıp eve götüremez.
battlestar galactica izleyenler de var. bunlar zaten george lucas kölesi. adam ruhlarını ele geçirip mürit yaptı bütün nesli. her uzay macerasını izliyorlar artık. yazık.
oysa yurdumuzda ne güzel ağa dizileri var, zengin kız fakir erkek var...var da var. kendi değerlerine sahip çıkamayıp göz oyunlarına aldanıp ecnebi yapımlarını baş tacı edenler bence kendilerinden utanmalılar. ülkemizdeki emekçilere saygısızlık yapıyorlar. olmadıkları biri gibi görünmeye çalışıyorlar. sanki veliaht prens, monaco prensesi...utanıyorum sizden boş beleş insanlar . ben sizlere inat giderim orta oyunumu izlerim. siz gidip oz büyücüsü, sinderella falan izleyin.
(bkz: scrubs)
(bkz: dexter)
(bkz: buyrun benem)
bu gurüh kollarına ve sırtına mahallenin planını çizdirir, sırf artislik olsun diye. (evet ben bir scofield hayranıyım) bakalım diger gurüh ne işle meşgul. sabırla perşembe akşamı beklenir kahveler dolar çaylar ve sigaralar gırla. dizi izlenir reklam aralarında çakır ölmesin diye alkış tutulur ki belki ölmez. neyse bölüm biter güç bela 3 saat sonunda (biz gurüh bi bölümü 45 dakikada izleriz). takım elbiselerin ütüsü bozulmuşsa hemen değiştirilir silahlar bellere takılır ve caddeler dogan görünümlü şahinlerle turlanır. yolda görülen kızlara aksam vakti olmasına ragmen takılan güneş gözlüğünün altından bakışlar atılır. blablabla anladın sen.
(bkz: prison break)
(bkz: malcolm in the middle)
cnbc-e ' de yayınlanan dizilerin abd'de dahi birçok kişi tarafından izlenmediğinin farkında olmayan gruptur.

kendini dizi filmedeki hayata kaptırıp , sanki öyle bir hayat varmış zannederler.

konuşma tarzları , giyiniş tarzları ile özenti gibi duran kişilerdir.
birazdan dışarı çıkıp tonight's the night diyerek seri cinayetlere başlayacak gurüh.
(bkz: dexter)
(bkz: simdi sakin ol ve kumandayi yavasca yere birak)
sürekli bir şeylerin özentisi olarak nitelendirilseler de aslında sadece kaliteli yapımları izleyen insanlardır.

not: "bunlar hep sizin aklınızı çelmek için. normal hayatta böyle şeyler olmaz" bu, bugüne kadar bir tv yapımını eleştirmek için kullanılmış en komik argüman sanıyorum.
kaliteden anlayan guruhtur.
abd'deki vatandaşların büyük bir kısmının anlamadığı , kendilerinin kaliteden anladığını düşünen kişilerdir.

kaliteli diye dayatılanı izleyen gruptur.
kurtlar vadisi izleyip racon kesen insan gibi izlediği dizideki karakterleri gerçek sanıp herkesin izlediği dizideki gibi yaşadığını zannetmenin bir dışavurumu.

roman, masal okumak gibi bir şey bu. bir hayat yaşanıyor ekranda ve sen onu izliyorsun. bu senin o olduğun ya da o olmak istediğin manasına gelmez. bir de gerçekler var tabi; cnbc-e deki en uyduruk dizinin bile diğer kanallardaki dizilerden daha eğlenceli olması gibi. ödül almamış dizi nerdeyse yok programlarında. ha ama dersen ki ben türk dizisi izleyip ağlıyan cinstenim ya da kurtlar vadisi izleyip testesteron salgılarım o da senin terchin tabii ki.
televizyon programlarını sürekli olarak kategorize edip yorumlayan guruhun ortak bir özelliği vardır; onlar hiç televizyon izlemezler aslında sorulduğunda. ama televizyon programları ile ilgili her zaman soyleyecek sözleri vardır.
"5 yasımdan beridir cnbce izliyorum" guruhu vardır birde, kendini doğustan entellektüel atfeder.*
"batıya özenme batının sadece güzel taraflarını benimse " imza uludagsözluk rtuk kurulu.
abd halkının beğenilerinden bağımsız olan güruhtur.

zira boomtown ismindeki dizi, abd halkının büyük bir çoğunluğu tarafından anlaşılamadığı ve bu sebeple de takip edilip sevilemediği için yayından kaldırılmıştır.

cnbc-e dizilerinde adaletin er ya da geç acımasızca yargılayacağı havası da verilmektedir ki bu da abuk subuk bir fikirdir. kurban ailelerinin gözü önünde idam gerçekleştiren bir ülkeden beklenen bir anlayış.

ancak yine de kurguları iyi oan dizileri yayınlamaktadırlar. aşka, psikopatlığa, mahalle sevgisi ana fikrine sahip türk dizilerinden daha iyi oldukları büyük ölçüde gerçektir bu dizilerin.

ha, kendini bulmak derken. okunan romanda, izlenen filmde, anlatılan masalda da insan bir tür empati kurar; kendini kahramanın yerine koyar ve ölçer biçer. bu da böyle biline...
(bkz: battlestar galactica)
(bkz: aslında hep astronot olmak istemişimdir)
lost dizisi için geçerli olabilecek söylem.
ben:jack
sevgilim:kate
biz birbirimizi bulduk darısı herkese.
tnt ve e2'yi de aile dostu gibi gören güruhtur.
eskiden benimde dağil olduğum gruptu. onu bunu bırakında bi frasier vardı ne oldu ona ya?

edit: unutmuşum sponge bob, the simpsons ve desperate housewives ile hala dahil olduğum grup.
bu gürühü eleştiren gürüh da,

kafa kesen polatta delikanlılığı bulmaktadır.

haydi polatçıklar haydi.
(bkz: fox tv dizilerinde kendini kaybeden guruh)
the oc de kendini bulan umutsuz ev kadınlarında kendini bulan hanım arkadaşlarımız var ise eğer burdan onların total zekalarına selam ederim hatta gözlerinden öperim.

evli ve çocuklu da kendini bulan 24 de kendini bulan erkek arkadaşlarımın zekalarına da burdan selam ederim.

parantez açıyorum buraya: six feet under da kendini bulan eşcinsel arkadaşlara diyecek söz bulamıyorum.
(bkz: #3791727)