bugün

bu yılki oscarlarda ödülüne en çok sevindiğim şahsiyet. gerçi neredeyse kesindi alacak olması.
son yıllarda izlediğim en iyi oyuncu. fakat bu kadar geç keşfedilmesi sinema tarihi ve sinemaseverler için büyük kayıp kanımca. şahsi kanaatim: tarantino' nun en vasat filmi olan '' inglourious basterds ''ı, tek başına seyir zevki yüksek bir film haline getirmiştir. iyi bir senaryo ve muhteşem oyunculuğunun sentezinden ortaya çıkacak işin büyüklüğünü kestirmekte zorlanıyorum.
tarantino'nun sinemaya kazandırdığı değerdir. ilhan cavcav'ın futbolda yaptığını, tarantino sinemada yapmaktadır. soysuzlar çetesi adlı film ile karşımıza çıkarttığı waltz, "ss subayı albayı hans landa" tiplemesiyle adeta izleyenlere parmak ısırtmıştır. bunun yanında 4 ayrı dili aksanlı bir şekilde konuşabilme yeteneğine sahip olan oyuncu, ilk uzun metrajı ile en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında hem oscar'ı hemde cannes'ı kucaklayarak bir translater olmadığını da kanıtlamıştır. bu kadar yetenekli bir oyuncuyu izlemekten yıllarca neden mahrum bıraktın tanrım bizi.
1956 doğumlu avusturyalı tv ve sinema aktörü.

Waltz Avusturya'nın Viyana kentinde, dekor tasarımcısı Johannes Waltz ve Elisabeth Urbancic çiftinin çocuğu olarak doğdu.[1] Büyükannesi ve büyükbabası da aktördü.[2]

Waltz, Viyana'da Max Reinhardt Seminar'da ve New York'ta Lee Strasberg Theatre and Film Institute'ta oyunculuk eğitimi aldı. Zürih'te Schauspielhaus Zürich'te, Viyana'da Burgtheater'de ve Salzburg Festivali'nde tiyatro oyunculuğu yaptı. Birçok televizyon yapımında rol aldı. 2000'de, bir televizyon yapımı olan Wenn man sich traut isimli film ile yönetmenliğe başladı. Quentin Tarantino'nun 2009 yapımı savaş filmi Soysuzlar Çetesi'nde SS Albayı Hans Landa rolünü oynadı. Bu rolle 2009 Cannes Film Festivali'nde En iyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazandı. Tarantino, Waltz'ın filmdeki performansına ilişkin olarak şöyle dedi: "Sanırım Landa yazdığım ve yazacağım en iyi karakterlerden biri ve Christoph bu rolü tam olması gerektiği gibi oynadı. Christoph kadar iyi birini bulamamış olsaydım, Soysuzlar Çetesi'ni çekmeyebilirdim."[3]

Waltz italyanca, Almanca, Fransızca ve ingilizce bilmekte[4] ve Londra'da yaşamaktadır.[5] Dört[6] çocuğundan biri israil'de hahamlık yapmaktadır.[7][8] 2010 Oscar Ödüllerinde Inglourious Basterds'deki Performansıyla En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nü Almıştır.

Filmografi
Waltz Alman yapımı filmlerin yanı sıra ortak yapım filmlerde ve Hollywood filmlerinde oynadı. Rol aldığı bazı filmler:

Yıl Film Rol Notlar ve ödüller
1982 Feuer und Schwert - Die Legende von Tristan und Isolde Tristan
1986 Richard und Cosima
1995 Catherine the Great Mirovich
2000 Death, Deceit and Destiny Aboard the Orient Express Brian
Ordinary Decent Criminal Peter
Falling Rocks Louis TV
2007 Die Zürcher Verlobung - Drehbuch zur Liebe Frank 'Büffel' Arbogast TV
Die Verzauberung Dr. Helmut Bahr TV
2008 Das Geheimnis im Wald Hans Kortmann TV
Todsünde Sebastian Flies TV
Das jüngste Gericht Peters TV
2009 Soysuzlar Çetesi Albay Hans Landa Cannes Film Festivali En iyi Erkek Oyuncu Ödülü

2010 En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü

2010 The Green Hornet Chudnofsky

Kaynaklar
1^ Mainpost (Almanca)
2^ Lim, Dennis, "‘Inglourious’ Actor Tastes the Glory", New York Times, 12 Ağustos 2009. 21 Ağustos 2009 tarihinde erişilmiştir.
3^ Inglorious Basterds feature
4^ Billington, Alex, "Interview: Col. Hans 'The Jew Hunter' Landa - Christoph Waltz", First Showing, 20 Ağustos 2009. 28 Ağustos 2009 tarihinde erişilmiştir.
5^ Breznican, Anthony, "Christoph Waltz: His brilliant portrayal commands attention", USA Today. 28 Ağustos 2009 tarihinde erişilmiştir.
6^ Carolla, Adam, "Adam and Christoph Waltz", The Adam Carolla Podcast, 23 Ağustos 2009. 28 Ağustos 2009 tarihinde erişilmiştir.
7^ http://media.abcnews.com/...een?id=8354641&pid=75
8^ http://www.forward.com/articles/112638/

(kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Christoph_Waltz )
inglourious basterds filminde adamı duymasam, sadece oyunculuğunu ve mimiklerini görsem de ona hayran olabilirdim.
inglourious basterds filminde görmesem kahveci raşit abi zannedebilirdim.
inglourious basterds filminin zirve noktası. zaten iyi olan bir filmi daha da yükseltmiş oyuncu.
the three musketeers yapımında da cana can veren oyuncu. öyle büyük ki bu sevgimiz, biz ayrılamayız.
hafiften daniel day lewis'i andıran oyuncu. tip olarak da, oyunculuk stili olarak da...
an itibariyle cnbc-e'de conan'da arz-ı endam etmektedir.
hola. django filminde sıradan bir oyunculuktur gösterdiği. en iyi performansını soysuzlar çetesinde yapmıştır. ingilizcesi zor yazılıyor idare edin.
soysuzlar çetesi filmindeki oyunculuğuyla büyülemiş olan aktördür.
bizi isyanlara sokan insan. ulan neden daha önce bulmadınız da avusturya da bıraktınız bu adamı. şimdiye ne filmler çekmişti.
Aktör olmak için yaratılmış.
Sinema tarihinin en karizmatik psikopatlarından birine can veren aşmış oyuncu. * onu en yakın zamanda bir seri katil rolünde görmek isterim. Cok yakısırdı.
inglourious basterds filminde çok iyi oynamış olabilir fakat django filmin de nirvanaya ulaşmıştır. beni oyunculuğu ile etkileyen yegane aktördür.
şu an açık ara yaşayan en iyi aktördür. ve evet hiç abarttığımı düşünmüyorum. bu muhteşem adamı, tarantino, okyanustaki bulunmaz bir inci tanesi gibi yeryüzüne çıkardı ve şimdi ise bütün dünyanın soluğunu kesiyor. brad pitt'ler falan yanında sönük kalıyor. son yıllarda sinemanın başına gelen en güzel şey.

şahane oyuncu çok ama bu adam.. bu adam tarifsiz.

aynı zamanda çok asil ve tam bir centilmen. ayrıca kendi dili almanca dışında ingilizce,fransızca ve italyancayı da şiir gibi konuşan, ve bu dillerde de über oyunculuk gösteren, nazik, iyi kalpli bir adam.

bir insan bir sanatçıdan daha ne ister ki..
4-5 yıl önce bir anda ortaya çıkıp bütün dünya'nın ilgi ve sevgi odağı haline gelmiş yetenekli aktör.

bu yeteneği paçalarından akan adamın tarantino ile yollarının kesişmesi şu şekilde olmuş;

tarantino inglourious basterds'ı yazarken hans landa karakteri için kafasında kimse yokmuş. özel olarak bir oyuncu için yazmamış yani. "senaryoyu bitirip geri dönüp baktığımda, hans landa karakteri bir dil dahisi olup çıkmıştı. eğer aklımda birisi olsaydı, bu kadar serbest davranmaz, dil konusunda karakteri kısıtlayabilirdim." diyor. dolayısıyla senaryo bittiğinde karakter, ana dili almancasının yanında akıcı bir italyanca, fransızca ve ingilizce konuşabiliyor duruma gelmiş.

bu rol için oyuncu ararken çok ciddi sıkıntı çekmişler. bu bilgiden çok emin değilim ama projenin askıya alınması tehlikesi bile yaşandığını okuduğumu hatırlıyorum.

tarantino'nun artık bayağı bir umudunu kaybettiği sırada kendisine christoph waltz önerilmiş. daha önce onu hiç tanımıyor. sadece almanya'da dizilerde ve televizyon filmerinde rol aldığı söyleniyor kendisine. filmin açılışındaki o müthiş sahnenin oynandığı bir deneme kaydı çekiyorlar. tarantino daha ilk çekimde "aradığım adamı bulduğumu anladım" diyor.

tarantino'ya bu adamı öneren cast elemanı kimse allah ondan razı olsun.
django unchained filminde mükemmel performans sergilemiş olan aktör.
iki rolle sözlük yazarlarının sevgisini kazanmış akademi ödüllü oyuncu,

nam-ı değer albay hans landa, hakkında o kadar yapıcı entry okudum ki; inglourious basterds ve django unchained'i bu adam hatrına tekrar izlemek yolunda önemli adımlar atıyorum.

türk sinemasever olarak heralde hem kötü hem babacan adamları seviyoruz.
the green hornet filmindeki performansı da en az son filmlerindeki kadar iyidir.
2013 bafta ödüllerinde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü alıp evine götürmüştür.

Zaten bu adama ne kadar ödül versen az.
(bkz: beyaz zenci)
Oscar'ı almaz ise çocuğumu keserim.
oscar alamazsa akademi üyelerine hoş dileklerde bulunulacaktır.