bugün

Yer yüzünde Osmaniye'den daha kötü olabilecek sayılı yerlerden , tavsiye etmem.
hiçbir artısı olmayan bir yer.
Bana hep osmaniye nin çok az daha büyüğüymüş gibi geliyor. Bir gün özellikle buraya geleceğim, gelişmişliğini merak ettiğim için.
Çok göç alan ilçe.
157 bin nüfusun 100 bini adana nüfusuna kayıtlı.
15 bini osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş nüfusu kayıtlı olsa da geri kalanı ağırlıklı güneydoğulu.

Adana'nın büyük bir diğer ilçesi Kozan'ın ise 135 binlik nüfusunun 125 bini adana nüfusuna kayıtlı.
Geri kalan 10 bin kişi ise ağırlıkla Osmaniye ve Kayseri nüfusuna kayıtlı.

Kozan dağların eteğinde ovalık arazide iken Ceyhan tamamen ovalık bir araziye sahip.
Lakin yüzölçümü olarak Kozan epey daha büyük.
Kozan 1900 km2, ceyhan 1400 km2.
adana'nın doğusundan geçen ırmak. batısından geçeni de seyhan ırmağıdır.

görsel
2002 yılı yazında bir ayımın geçtiği adana ilçesi. kısmen damlı evlere sahip, yavaş bir hayatın hüküm sürdüğü bir kent . yaz günü sokakta kimseyi bulamamıştım. sokak sakinleri osmaniye'ye yaylaya gitmişler.
ceyhana, gettoya, piiisikopatlığa dair bir trailera sahip memleket:

https://www.youtube.com/watch?v=JTDwvsWfUk0

ceyhanı bilen biri olarak efsanevi bir trailer olduğunu söyleyebilirim. ahahahaa hasta olduğum şeyler:

--spoiler--

gRUP LiDERi GENÇ: sen işçi olsan buna iş verir misin dayı allahını şuna bağ hele bah ama bu adamın sen içini bilmiyon dayı. bu adamın içi yok mu; melek!

motercu genç: arkadaşlarımız öldü, ölmeye de devam ediyor. vazgeçiyor muyuz? geçmiyoruz. niye? HIZLIYIZ ÇÜNKÜ.

sağ duyulu genç: fırıncıyı vurdular mı? fırıncıyı vurmuşlar. psikopat çok ya eğitimsizlik işte yaa.

* aslan beslemek isteyen dayı efsane. tam bir kolombiyalı uyuşturucu karteli amk

** çocuğunu çaat diye silah çekmesi de yine beni güney amerikaya götürdü amk.

--spoiler--
testlerde c şıkkına adı verilen şehir.
şekil itibariyle şeytan kelimesini çağrıştırandır.
güzel memleketim.
2014 yerel seçimiyle birlikte belediyeyi akp almıştır.
(bkz: vah memleketim vah memleketim)
%27 oranla 2014 yerel seçimlerinde akp yi seçmiş adana ilçesi.
adanaya 40 km uzaklıkta olan ilçesi.

edit: bir yılım trafik denetlemenin oradaki yolda otobüs beklemekle geçti. kamyoncuların geçtiği yolun kenarına lise yapan mantığa alkış.
basbakan gelecek diye merkeze giden bütün yollarin kapatildigi sehir gibi ilce. ayrica salih ustanin kebabi icin bile gidilir buraya.
6 ekim 2013 tarihinde başbakanın miting yapacağı memleketim.
belediye baskanı hüseyin sözlü yüzünden gelişemeyen şirin bir ilçedir. Genclerın en buyuk aktıvıtesı ıckılerı alıp otobana gıtmektır. Kızları guzeldır hatta sarkısı bıle vardır.
71 köye sahip adana ilçesi.
adananin guzide bir ilcesidir. cok kucuktur, gencligime cok azap cektirmisligi vardir ama gelismekte olan bir ilcedir. metrekareye bir motorlu gencin ve 2 apacinin dustugu ama on numara icten sahiplenmesiyle meshur insanlari vardir bu kucuk beldemizin.
kütüğümün olduğu ilçedir.bayramda hala,amca ziyaretleri nedeniyle bir daha havasını soludum memleketin.azizli adında çok güzel bir köyüde vardır.**
referandumda % 59 ile hayır veren biricik memleketimdir. referandum günü sokaklarda "hayırlı işler", "hayırlı günler" sözcükleri ise eksik olmamıştır.
yazın nüfusunun yarsını klimadan faydalanmak için banka şubelerinde geçirdiği nadide bir ilçe...kebap bicibici şalgam ve karpuz işte ceyhan..ayrıca orhan kemal yaşar kemal murat göğebakan-kekili ve garipoğullarının memleketi
ADAPINAR
AĞAÇLI
AĞAÇPINAR
AKDAM
ALTIGÖZ
ALTIKARA
AZiZLi
BAŞÖREN
BURHANLI
BÜYÜKBURHANiYE
CAMIZAĞILI
CELiLUŞAĞI
CEYHANBEKiRLi
ÇAKALDERE
ÇATAKLI
ÇATALHÜYÜK
ÇEVRETEPE
ÇiÇEKLi
ÇiFTLiKLER
ÇOKÇAPINAR
DAĞISTAN
DEGiRMENLi
DEĞiRMENDERE
DiKiLiTAŞ
DOKUZTEKNE
DURHASANDEDE
DUTLUPINAR
EKiNYAZI
ELMAGÖLÜ
ERENLER
GÜMÜRDÜLÜ
GÜNDOĞAN
GÜNLÜCE
GÜNYAZI
HAMiDiYE
HAMiTBEY
HAMiTBEYBUCAĞI
IRMAKLI
ISIRGANLI
iMRAN
iNCETARLA
iNCEYER
iSALI
KARAKAYALI
KILIÇKAYA
KIVRIKLI
KIZILDERE
KÖPRÜLÜ
KÖRKUYU
KUZUCAK
KÜÇÜKBURHANiYE
KÜÇÜKMANGIT
NARLIK
SAĞIRLAR
SARIBAHÇE
SARIKEÇiLi
SELiMiYE
SiRKELi
SOĞUKPINAR
SOYSALI
TATARLI
TATLIKUYU
TOKTAMIŞ
TUMLU
ÜÇDUTYEŞiLOVA
YALAK
YELLiBEL
YENiKÖYNAZIMBEY
YEŞiLBAHÇE
YEŞiLDAM
YILANKALE

adlı köylere sahip bir adana ilçesi.
3 dönemdir mhp nin iktidar olduğu ve akpnin uzun uğraşlar sonucu alamadığı memleketim.
koca bir nehir.
orda bir köy var uzakta diye yeri belirlenmiş, büyük köy.