bugün

aşkı adeta yaşayan biridir. 'aşk' şiiri asla unutulmamalıdır.
Adresim oldun benim. Biliyorsun bunu değil mi? Alınyazım oldun. Korka korka çaldım kapını. Ne yapayım sevdim seni. Sensin artık ne varsa...
Ülkü Tamer onun için şu dizeleri yazmıştır:

Tanrı
Bin birinci gece şairi yarattı,
Bin ikinci gece cemal'i,

Bin üçüncü gece şiir okudu tanrı,
Başa döndü sonra,
Kadını yeniden yarattı.
"Bileğinden öptüm ..
Sonra ayakta öptüm ..
Dudağından öptüm seni..
Soluğundan öptüm seni...
Bahçede çocuklar vardı..
Çocuğundan öptüm seni. "
şiirde sadeliği ve anlaşılır dili savunan ikinci yeni dönemi şairlerindendir. şiir sevmeyene şiir sevdiren, insanlığı ve en önemlisi sevgiyi öğreten saygıdeğer kişi.
Özgürlüğün geldiği gün, O gün ölmek yasak!
konuşsun diyor bir ses
konuşsun ve yağsın ve terlesin ve yansın.

ve öteden gelen sari tef sesi
iste 11 taze başak dizdik bir sapa
kargışla bizi.

gözlerim. gözleri yanıyor.

kişne kirazını ve göç, mevsim.
--spoiler--
"Baktım bir şarkı almış gidiyor dudaklarımı.

Gölgemi gördüm de yerde,

Seni hatırladım…"
--spoiler--
bir Turgut uyar değildir..
http://www.facebook.com/photo.php?v=10151084701853485i5jx69F2afQ&feature=youtu.be bu şiiri harika..
sonra gülüşün geldi aklıma ve içimden dedim ki; yine gelsen yine severim seni, bu sözüyle benim için çok şey anlatan şair, umut doğdu içimde birden.
şiirleri zorlama değil, kendiliğindendir. o yüzden kafam kadar kitapları yoktur, bir kitabı var. çünkü şiir ağır ol bay düyazıdan farklıdır.
Üvercinka hayatı boyunca en çok sevdiği kadın fakat oğlunun dogumu yüzünden ona veda etmiş
aşka inancımı yitirmememi sağlayan adam.
kadınları senden sonra sevemedi hiç kimse, sevdilerse de senin şiirlerinle sevdiler, seninle sevdiler. ne kadar aşk varsa ortak oldun, böldüler, önüne koydular aşkı. ne kadar yalnızsan da rakıların her yudumunda sen hala gülümsüyosun. şiir yazmasaydın belki kadınlar sevilmeyecekti. iyi ki oldun.

"Doru at doğru at,
Küfür diyorum bir saldırmama eylemidir.
insan süsüdür günah.
Gömmeden önce biraz gezdirin beni."
Güzel insan. Keşke bugün hiç olmasaydı, keşke altın bir kalp toprağa gömülmeseydi. Nur içinde yat.
ölümünün 24. yıl dönümünde gerçekten özlemle, gerçekten şiirle, gerçekten aşkla anılan şair,ebediyatçı. keşke yüreği toprağa gömülmeseydi dediğim...

"belki de biraz geç rastladım sana ama her şey geç gelmiyor mu yurdumuza"
türk şiirinin en güzel adamı.
koskoca şair.
son çırpınışımdın sen insanlar arasında,
keşke yalnız bunun için sevseydim seni.
--spoiler--
“Yaşlanıp öyle kol kola yürüyelim mi?
Ne güzel yaşlanırsın sen.”
--spoiler--
`Hiçbir şeyim yok akıp giden sokaktan başka
keşke yalnız bunun için sevseydim seni` demiş kaliteli şair.
ölümünden çok ömrünün son zamanlarında evladından gördüğü şiddetin beni yıktığı şair.

yalnızlığı soruyorlar yalnızlık
bir ovanın düz oluşu gibi birşey.
bugün her şeyi unutun ve cemal süreya okuyun.. hatta iki çay söyleyin orda, biri açık, yalnız bunun için sevin birini.

#cemalsüreyahaftası #siirsokakta

saygıyla anıyoruz.
cahit zarifoğlu'nun "ikimizde resimli kitaplardan hoşlanıyormuşuz.aynı evde yaşayalım mı?" diye telefon edip teklifte bulunduğu şair.
tabi karşı taraf cahit zarifoğlu'nu tanımıyor ve bir telefon sapığı dadandı diye dert yanıyor.
Türk şiirinin en güzel adamlarındandır. Aşkı güzel tarif eder. Allah kadını yaratmış kadını tarif etsin diyede Cemal'i. Öyle güzel adam işte.