bugün

seri katillerle, doğayı mahvedenlerle, tecavüzcülerle, kundakçılarla, ego şişkinliği ve ince düşüncesizlik salgını ile mahvolmuş bu hayat ve gezegeni düşündüğümüzde akla bile getirilemeyecek derecede kötülükle dolu olduğu varsayımı yapılabilecek yer.
umberto eco boşuna '' ne yani ? bu korkunç dünyanın bir de cehennemi mi var ? '' derken çok haklıymış. saçmalık ve anlamsızlık dolu bir süreçte yaralanarak ölüme doğru gidiyoruz işte. ne hayal var ne umut... çok can sıkıcı ve istek bitirici...
kapitalizm amentülü tarikatçıların, islamcıların, oligarkların, vahşi, canavar ruhlu insanların ebediyen kalacağı karanlık.
geçen bir hocadan duyduğuma göre cehennemden çıkış yokmuş. cehenneme girip bronzlaşıp çıkmak gibi bir şey yoksa bu kalemi kim yarattı?
Var olup olmadığı bilinemeyecek bir şeydir.
ilkokulda biri din hocasına "günahkar biri cennete giremez mi" diye sormuştu. "Eğer allaha iman ediyorsa cehennemde cezasını çektikten sonra cennete girer ama allahı inkar ediyorsa ebediyen cehennemde kalır." Demişti. Müteddeyyin bir komşumuz ise cehennemden cennete nakil diye bir şeyin mümkün olmadığını, insanların amellerine göre cennet ve cehennemin farklı katlarına gönderileceğini söylemişti. islamda bu hususta bir görüş birliği yok.
Ha Ben zaten agnostiğim, orası ayrı konu.
kafirler için ebedidir. cehennem kafirler için de ebedi değil diyen nisa suresi 168. ayeti inkar eder ve dinden çıkar. ha zaten ateistsen o başka zaten.
edebiyat hocamız "sonsuzluk diye bir şeyin olmadığını size ispatlayabilirim" demişti diye hatırlıyorum. sonsuz yerine devamlı kelimesi daha mantıklı olurdu ama her şeyin bir sonu olabiliyor. ebedi ama öyle pek anlamı olmuyor sanki. gerçi devamlı kelimesi de sonsuzluğu temsil ediyor.
olabilir ama ebedi değildir.
ingilizcesi hell olan sıcak olduğu rivayet edilen ceza verilme yeri.
ateş azabı.
görsel
kafirlerin (inkarcıların) son durağı.
"eğer, yapamazsanız -ki hiçbir zaman yapamayacaksınız- o hâlde yakıtı insanlarla taşlar olan ateşten sakının. o ateş kâfirler için hazırlanmıştır." (bakara-24)
görsel
jean paul sartre’ a göre başkalarıdır.
bazen kuran okuyorum.benim anladığım kadarıyla cehennem karanlık bir yer.çevreyi ateş ve duman aydınlatıyor.insanların üzerleri çıplak .ateş ve dumandan dolayı yüzleri kara.bazı insanların boyunlarında zincirler ve ayaklarında prangalar var.yatacak yer ve tuvalet yok .azap sabah ve akşam iki defa oluyor.yiyecekler zakkum,kaynar su ve irin.bu ortamdakiler kızgın ve sürekli birbirleriyle kavga ediyorlar.ayrıca sürekli bir şekilde cehennemdekileri rahatsız eden homurtu ve gürültü var.temizlik,elbise,ev,tuvalet olmadığı için de sürekli bir kötü koku var.kuranda bisel masir-pis yer (bise-pis ) yani cehennem insanların beş duyu organına en kötü şekilde hitap edildiği yer.bir de sonsuza kadar yanma yok.azabı biden orada ölür,cennete giremez.
Adana'ya hoş geldiniz. 63 derece şuvam. Sokakta kedi bile yok.
Açıkçası ben Cehennemin sadece lavlar ve kazandan ibaret olmadığını düşünüyorum
Cehennem dediğin insanlarda travma etkisi yaratacak olayların ve mekanların geçtiği yer olmalı
Örnek: Hitler'in en büyük kabusu Sovyetlerin elinde acı çekmek?
işte cehennemde de zebaniler Sovyet askerleri kılığına girip Hitler'e sonsuz azap uygulayabilirler
Başka bir örnek: Harry Truman Hiroşima ve Nagasaki'ye atom bombası mı attı?
işte cehennemde de zebaniler japon insanların kılığına girip Truman'a sonsuz azap uygulayabilirler
Bence cehennem böyle olmalı.
Yaşam yolumuzun ortasında
karanlık bir ormanda buldum kendimi,
çünkü doğru yol yitmişti.

Ah, içimdeki korkuyu
tazeleyen, balta girmemiş o sarp, güçlü
ormanı anlatabilmek ne zor!

Öyle acı verdi ki, ölüm acısı sanki;
ama ben, orada bulduğum iyilikten söz edeceğim,
gördüğüm, başka şeyleri söyleyeceğim...

Dante - ilahi komedya/cehennem 1. Kantosundan..

Not: kendim yazmadım tabi. internetten aldım.
“Şayet kulak vermiş veya aklımızı kullanmış olsaydık, şimdi şu alevli cehennemin mahkûmları arasında olmazdık!” diye de ilâve ederler. ﴾10﴿

Mülk Suresi 10. Ayet.
Sartre’a göre başkalarıdır.
Oraya atıldıklarında, onun kaynarken çıkardığı uğultuyu işitirler. ﴾7﴿

Mülk Suresi 7. Ayet.
bilemem kim nereye gider, kimin yolu nereyedir.
ama şunu bilirim cehennemden geçecek dahi olsam, cehennem mutlaka olmalıdır.

şu dünyaya bakıyorum, o kadar kötülük var ki..
taş canlı olsa çatlayıp ikiye yarılır derecesinde kötülüğe boğulmuş durumdayız.

suçsuz yere masum birini öldüren katiller, ihanetler, insanların hayattaki tek birikimini vicdansızca dolandıranlar..
adalet hepimiz için sağlanmalı.
Su verilmeyeceği için çok susayacaklar orada galiba.
Derileri değiştirile değiştirile yanacaklar.
Akrep ve yılanlar çabası olursa bide ağır işkence gibi...
görsel
“doğrusu biz cehennem’i o kafirlere bir konukluk olarak hazırladık.“

kehf suresi 102. ayet.
belki ''böyle olabilirdik ama değiliz'' yeridir.