bugün

Calgon Reckitt Benckiser'e ait su yumuşatma, banyo ve güzellik ürünlerinin tescilli markasıdır. Orijinal ürün, toz halinde sodyum heksametafosfattan (amorf sodyum polifosfat) oluşmaktaydı. Madde su içinde kalsiyum iyon ve diğer bazı katyonlar ile kompleks oluşturdu. Bu, istenmeyen tuzların oluşumunu ve bu katyonların sabun veya diğer deterjanların etkileriyle karışmasını önledi. Adı "calsium gone" (kalsiyum gitti) ifadesinden türetilmiş bir portmanteau (birleşik sözcük) idi. Başlangıçta banyo ve temizlikte genel kullanım için terfi ettirilmiş, orijinal kompozisyondan ayrılan türev ürünler ortaya çıkarmıştır tamam mi lan orospu cocuklari. Bugün, Calgon su yumuşatıcı, fosfatlara göre atık su arıtımında daha az sorunlu olan zeolit ve polikarboksilat aktif bileşenler içermektedir.

ingiltere, irlanda ve Avrupa'nın geri kalanında (italya da dahil olmak üzere) Calgon su yumuşatıcı reklamları, ürünü yalnızca yıkımdan tasarruflu çamaşır makinelerine dayalı olarak tanıtmaktadır. Satıştaki ürünler Amerika Birleşik Devletleri'ndekilerle aynı olmasına rağmen, yıkamadaki giysiye herhangi bir faydadan ziyadedir. Fark olarak, Avrupa'da ev tipi ısıtıcılı, içten ısıtmalı, kazan kirliliğinin önlenmesinden faydalanan unsurları dikkate alır. Portekiz'de, Calgon jingle reklam neredeyse 30 yıldır aynı popülerlikdedir. italya'da ise, 1965'ten 2008'e kadar marka Calfort olarak adlandırıldı.
Kullanmasak bişey olur mu demeye gelmiştim. Eski yazar arkadaşlar bu konuyu tartışmışlar zaten. Sözlüğün olayı biraz da budur. Teşekkürler uludağ sözlük. Bu arada güzel nick name olurmuş bundan.
bosch yetkili servisi tarafından söylendiğine göre kullanmaya gerek yoktur. hatta makinanın kapağında bile calgon etiketi var. 6 ayda bir kireç çözücü/temizleyici ile makineyi çalıştırmak yeterli dedi. bu da 6 ayda 1 30 lira demek.
"Kireç kaplayan rezistansın değişme maliyeti ve sürekli kullanılan calgon'un maliyeti" tespiti patladiktan sonra reklam temasını, "makinede biriken 8 kilo kir" konusu ile değiştirerek beklenen hamleyi yapmış marka.
almayın aldirtmayin.
zaten piyasadaki 10 calgon'dan yarısı imitasyon.
Ayrıca her deterjanın zaten 3 te biri doğal calgon'dur.
makinenin ömrünü yaklasik birkaç ay uzatiyormus diye bildiğim ürün. yani buna verdiğiniz ekstra parayı bir kenara koysanız yeni bir makine parası yapıyor.
Reklamlarında gösterdiği kireçli rezistanstan daha pahalı olan sözde kapitalizm ürünü.
bildiğiniz soda nın güzel kutulusu. 30 sene aynı çamaşır makinesini kullanmış biri olarak, bozulduğunda zerre kireci yoktu rezistansın, calgon asla kullanılmadı. reklamcıların da para kazanması lazım.
Ortalama bir makinenin ömrü zaten 10 yıl. 2 yıl daha uzun kullancam diye 10 yıl boyunca bu naneye vereceğimiz para ile 2 tane çamaşır makinesi alınır.

Ha bir de; "görükmek" ne lan? Senin ürünün sıradan kitleye hitap edecek diye Türkçeyi sikmek zorunda mısın? Yöresel dile (şiveye) lafım yok da Türkçeyi katletmeyin. Delleniyorum.
Gereksız bır urundur ona para verecegıme makına alırım ortalama aylık ucretı cok fazla hele genıs aıleysenız.
reklamlarında türlü türlü ustaların oynadığı marka. ama söylenenlere göre orada kireç olan aletlerden su falan geçmiyormuş. kandırıyorlarmış bizi. rezistansı ise ucuz bir şeymiş. kullanmayın diyorlar ben onların yalancısıyım.
bulaşık makinelerinin yağıdır..kullanılmazsa makinelerin ömrü 5-10 yıl azalır ve dahası kullanılmaz hali gelebilir..türkiye gibi suları kireçli bir ülkede bu gerçekten kaçınılmaz.
"Türkiye'nin %90'ı Calgon kullanıyor" dedikleri halde Calgon'un %10 için verdiği mücadeleyi takdir ediyorum.
Yaptığı açıklama "özrü kabahatinden büyük" dedirtmiştir...

http://www.8sutun.com./haberdetay.asp?Newsid=93780
1 kg lık kutusu 630 gr- 750 gr arası çıkan hırsızların ürettiği marka.
üretimi 3 ay durdurulmuş. bu kadarla kalmamalı, benckiser den bu üründen bu güne kadar üretip sattıysa hepsinin ücreti bu firmadan alınmalı ve toplum yararına harcanmalıdır.
kireçli reziztansız,kazınmasına yardımcı alet görevindeki zımbırtısız ve beyaz önlüklü amcasız hiç bişey ifade etmeyen reklam ürünü.
satışının durdurulması sağlığı tehdit eden sebeplerden değil, ürünün kutusu üzerinde belirtilen miktarın eksikliğinden kaynaklanan marka. sevindirici. yani sağlığı tehdit etmemesi, satışının durdurulması değil. pis calgon' a bak ya, hakkımızı yiyormuş ne zamandır.
finish oldu artık efendim adı.. o kadar reklam yaptılar ama bi türlü adını değiştiremediler.
Mahkeme kararıyla üretimi durdurulan ürün...

http://www.8sutun.com/Mah...imini-durdurdu_93685.html
--spoiler--
makineniz uzun yaşar calgonla.
--spoiler--
son reklam filmindeki ev kadını teyzenin, ortalığı yardığı kirece karşı mamül.
.
= gördünüz mü? makinanız ne hale gelmiş...
- hiii! ay valla şoka girdim.*
Böyle reklam mı olur dedirten alay konusu olmuş reklamlarıyla aslında başarılı olduğunun farkına varamadığımız, hepimizin aklında kalıcılığı yakalamış bir ürün.
son reklamıyla bi' siktir git dedirtmiştir.

--spoiler--
+bir calgon'dan daha iyi ne var?
-iki calgon
--spoiler--
bir suyun sert olması için suda calcium2+ magnesium2+ iyonlarının çok olması gerekir. istanbuldaki sularda ise calcium2+ konsantrasyonu o kadar çok yoktur. bu yüzden de istanbul da calgon kullanmaya hiç mi hiç gerek yoktur.
yanlışım olabilir ama piyasada alternatifi olmayan bir ürün için gereğinden fazla kişinin evine mavi önlüklü eleman yollayan, kireçli rezistansları gün yüzüne çıkaran marka. oğlunuza yarım kask taktırır mıydınız sorusuyla beni benden almıştır ayrıca. muhtemelen yarım bir prezervatifin ürünü olan bir reklam senaristiyle çalışıyorlar.