bugün

bursa şekeri zaman zaman rüyalarıma giren şehir.
Ankara dışında yaşanır dediğim nadir şehirlerden. iki ay kadar kalmıştım 8-10 yıl evvel.
Amacımız nostalji aşıklığı yapmak, eski bursa'yı ulaşılmaz maşuk yerine koymak değil. Fakat şu kareye bakınca insanın içinden bir şeyler kopuyor. Hani güzel olan bir şeyi geri gelmemecesine kaybedersiniz ya onun hüznü işte. Ya da çocuk saflığının bittiği gecenin sabahı gibi bir his. Baktıkça ahmet hamdi tanpınar'a sonuna kadar hak veriyor insan. Şöyle iki saat hakkımız olsaydı. Şu karlı sokaklarda gezebileceğimiz iki saat...

görsel
Reankarnasyon gerçek ise, bir sonraki yaşantımı Bursalı bir ibne olarak geçirmek isterdim. Beni bundan mahrum bırakan Tanrı.. üzülmesin.
Sözlükteki üyelerin min %16 sı bursalıdır ya da bursadadır bence. “Uludağ” isminden midir nedir bilinmez.

Eeeey patikçizade.
gitmekten nefret ediyorum
ama mecburum.
23 yıldır yaşadığım ve çok sevdiğim şehir.Hafif yağmurlu şu anda.
Yaşadığım şehir.
iyidir.

yukarıda sistem bey.
Yaklasik 2 saat sonra kavusavagim sehrim.
Tabi ki mudanya’da yasiyorum. Merkezi cop.
Avm çöplüğü.
şuan yemyeşil bir manzaraya karşı çayımı içtiğim şehir. gidilecek yerleri bilmeyenler için avm çöplüğü, gerçek bursa' yı sevenler için bir tarafı mavi deniz bir tarafı koskoca uludağ.
Bir Adana olmasada o şehri sevmeye sebep olan bir civcivim var artık... Kaçtır periyodik geliyorum hala aynı heyecan...
Yesil cennet. Eskisi gibi mi bilinmez zira 10 yil oldu gideli.
Burada yaslanamasam da yaşlılığımi geçirmek istediğim şehir. Çok seviyorum Bursa'yı. Bu güzel yerden ayrılıp bir sürü akraba, tanıdığın olduğu, sanki herkesin birbirini tanıdığı bir yere taşınacağım. Misafiri, eşi dostu severim. Severim de böyle uzakta olunca kıvamında görüşüyoruz. Şimdi gideceğim, ben sınırlarımı koyarken birilerini kıracağım, insanlar beni böyle kabullenecek derken aylar geçecek. Of sözlük, böyle bağımsız rahat yaşamaya öyle alıştım ki. Neredeyse her haftasonu bir tanıdığımın düğünü olduğu bir yere geçici olarak da olsa taşınmak çok zor geliyor. insanlar istediği kadar soğuk desin, bildiğimi okuyacağım.
öncelikle şöyle söyleyeyim;

özlemişim sarhoşluğunu bu semtin sokaklarını.

yani 20 yıl bu şehirde yaşadıktan sonra, sevmediğimi hissediyordum. ardından 5 yıllık çanakkale maceramın ardından bursa hakkında özlem hissi gelip 1 hafta kaldıktan sonra geçiyordu. sonra bursa'ya döndüğümde ilk 1 ay allah belasını versin böyle şehirin havasında takılıyordum. sonra geçen şehreküstü metrosundan çıktım, altıparmak tarafına doğru bakıyordum. havada kapalı, o kadar müthiş bir manzara vardı ki, şehrin ruhunu tam o an hatırladım.

evet, saçma sapan yapılarla anasını siktiler, ama hala mudanya'da deniz havası, uludağın eteklerinde dağ havasını alıyorsun. nilüfer gayet yaşanacak bir düzeyde. ama tabi altıparmak ve çevresinin suriyeli istilasında olması can sıkıyor. sanki yavaş yavaş eski kozmopolitan havasını kaybetmiş gibi. ha birde görükle'de kendimi mülteci gibi hissediyorum. çok değişik bir ortamı var. yine de bugün bursa övgüsü yapmak istedim. dinlediğiniz için tşk.
Dar kaldırımları, büyük sanayisi, uludağ’ ın eteğinde bulunması, iskender kebap, pideli köfte, kestane şekeri gibi gıdaları, dört büyükler dışında şampiyonluk yaşamış tek süper lig takımı olan Bursaspor, ulu cami, yeşil türbe gibi tarihi eserleri, Görükle’ de bulunan Uludağ üniversitesi kampüsü ile tanınan büyük şehir.
Güzel yeşil bir şehrimiz. Bu ay içinde gidicem inşallah. Duruşma var.
yerel seçimlerde rekabetin yaşanmayacağı nadir illerden olacak büyük ihtimalle. faruk çelik rahat alır.
2019 mart'ına hazırlanan şehir. faruk çelik ismi şehri heyecanlandırdı. genelin gönlündeki aslan o gibi.
faruk çelik gibi bir belediye başkanı olursa ihya olur. bursa'ya bursa'yı ve halkını tanıyan, hizmet etmekten gocunmayacak bir büyükşehir belediye başkanı lazım.
Güzel ve şirin bir şehir.

Yarın ilk defa mübarek topraklarına adım atacağım.

Sözlük kızları varsa orda, dm lütfen.
Karmaşıklığının muhteşemliğine aşık olduğum sevgilim şehir. Evet.
ilginçtir çok fazla araç olmamasına rağmen yolları sürekli trafikli olan güzel memleket.
Küçük metropol. Çingene gibi de, orta sınıf gibi de, elit gibi de yaşamak sizin elinizde.