bugün

Nereden başlasam bilemiyorum. Durağa telefon etti. UzunKöprü'ye ne kadara götürürsün dedi. 2.500 dedim. 2 olmaz mı dedi. En son 2.200 olur dedim. 5 dakika sonra arayacağım dedi. Aramayınca ben aradım tamam 2000'e götürürüm dedim. Otogarın karşısındaki tekel'in önünde bekle dedi.

Beni görür görmez sen taksici değilsin dedi. Yeni başladım abi dedim ben de.

Kuralların var mı dedi? Arabamda sigara içirmem alkol içirmem gibi. Sigara iç bir şey olmaz da alkolü polis görünce sakla dedim.

arabaya binip bir kutu efes Malt açtı. Biraz sohbet ettik. Sen taksici değilsin ne okudun diye sordu. Sosyoloji ve Türk dili ve edebiyatı dedim. Beyoğlu'nu bilirsin herhalde dedi. Nereden anladın dedim. Kulağındaki küpeden dedi.

Bir soğuk kahve uzattı, bunu sana aldım dedi. Ben de bir sigara uzattım. içmeye başladık. Neden sosyolojiyi seçtin dedi. Aptallığımdan dedim. Teoman sosyoloji okumuş, ben de okuyayım dedim. Teoman dedin de bu kaşımdaki izi teoman yaptı dedi. Tanışıyor musunuz dedim. 5 yıl Cihangir'de yaşadım dedi. Neden vurdu teoman sana dedim. Sonra anlatırım dedi.

Meğer bu "kadınım" Şarkısını Tanju Okkan gibi okuyamamış diye Teoman'a ana avrat sövmüş. O da buna yumruk atmış.

Bir süre sonra ağlamaya başladı. Niye ağladığını sordum. Boşver dedi ama sonra anlattı. Meğer karısıyla boşanma aşamasındaymış az önce çocuğundan ayrılmış. Kusura bakma dedi. Estağfurullah dedim.

Yol boyunca anlattı durdu. Gelibolu Atatürk kültür merkezi'nde sineması varmış, pandemide batmış. 2 yılda iflas etmiş. Bu yüzden ayrılıyormuş eşiyle. Deistmiş. istanbul'da bar işletmiş. Azra Akın ile dans etmiş. Cihangir'den teoman ve nejat işler ile arkadaşmış.

Ben de eşimden ayrıldığımı bipolar olduğumu, eşimin hastalığımdan sıkıldığı gerekçesiyle beni bıraktığını söyledim. Şaka yapıyorsun, Ben de bipolarım dedi. Bipoların halinden bipolar anlar dedi. Görür görmez anlamıştım farklı biri olduğunu dedi.

Neyse, gideceğimiz yere ulaştık. Tutturdu illa kahve içeceğiz diye. Abi ben gideyim dedim. Yok illa bırakmam dedi. Seni anne babamla tanıştıracağım dedi. Gitmem lazım abi dedim. Sağa çek son bir sigara içelim öyle git dedi. Ben de tamam dedim.

- biz ne yapacağız böyle? Bizi kim anlayacak? Kim çekecek? Ömür boyu yalnız mı kalacağız?

- niye yalnız kalalım abi? Elbet hayatımıza bizi anlayan biri girecek.

- ben 45 yaşındayım. Üniversite hayatımda yine de buluyordum şimdi nasıl bulacağım? Kadınlar Badboy seviyorlar, biz badboy değiliz. Bu yüzden kaybediyoruz.

- haklısın abi.

Eğer benimle kahve içmeye gelirsen 500 tl fark veririm dedi. Başta mırın kırın etsem de sonra kabul ettim.

Meğer ailesi uzungöl atatürk kültür merkezi'nde sinema işletiyormuş. Çok tatlı bir ailesi vardı. Pomaklarmış. Kadın hemen Türk kahvesi koydu önümüze.

Ailesine ilaçlarını aksatmaması gerektiğini ve sadece haftada 1 gün içmesini söyledim. Ben öyle düzeldim dedim. Ben de bu abi gibiydim dedim.

Neyse, ben kalkayım artık dedim. Annesi yemek yemeden bırakmam dedi. Yemek de yedik, üstüne neskafe içtik. Artık gitmem lazım dedim. Giderken annesi elimi tuttu ve Allah razı olsun oğlum dedi. Kafanı şişirmiştir şimdi, ne yapalım bu da bizim sınavımız dedi. Estağfurullah dedim. Allah sizden de razı olsun. Harita mühendisi abi yolda 2000 vermişti. Babası 750 tl daha verdi. Abi, beni arabaya kadar yolcu etti.

Döndüm ve geldim.