bugün

burijli.
Washington üniversitesinde felsefe okumuştur.
Çocukken bu adama kurşun işlemediği anlatılırdı. Teke tekte herkesi dövebilirmiş.
Aynı anda 4 kişiyi ye dövebilirmiş.
Bruce Lee karate bilenlerin efsanesidir, bir tür süpermenidir.
Dikkat edin kalistenikçi vücudu var bu adamda. iri kıyım değil, gene de vücut geliştiricilerin ekseriyatını döver. Kuvvet bakımından (da) eheh.
çocukluğumdan beri "bruj" lii diyen mallardan nefret ederim.
80 lerde gençliğini yaşamış abiler tarafından Bruce Lee diye yazılır, burcelle diye okunur...
görsel
Sağcı, ataerkil ve hiç değilse kapitalist insanların şişirdiği, faşist olmadığını da, özellikle öldükten sonra farkedip, sibobuyla oynamaya koyulduğu dövüş ustası. Adamın kabul etmediği tek bir hilesi hurdası yok zaten, artist herif sonuçta.
Kendisini dövüş kabiliyetine göre yargılamak saçmalıktır,bruce leeyi bruce lee yapan özgüveni,dövüş sanatlarına olan tutkusu ve felsefesidir.Kendiside hollywoodda parlamaya başlamış olan oğlu brandon lee’de erken yaşta bu dünyadan göçmüşlerdir.Şöyle baba-oğul fotolarını bırakayım.

görsel

Şöyle bir video da var: https://m.youtube.com/watch?v=nhTrb8L-jGw
ne muhammed ali dir ne joe frazier ne george foreman ne mike tyson ne de ringlerde iz bırakmış herhangi bir gerçek dövüşçü..

aktörlükle dövüşçülük ayrı şeylerdir.
Evet biraz abartılmış biri. Ama ilginç bir şahıstı.
tanınmış kült bir isim olsa da pek fazla şişirildiğini düşünüyorum. kendisinin atletik ve güzel bir vücudu olduğunu inkar edemem. adam sonuçta aktör. sahneler önceden ayarlanır, kurgulanır.

veee hayat felsefesi zart zurt konusuna gelirsek, bunun da epey abartıldığını düşünüyorum. açıkçası çokta zeki olduğunu düşünmüyorum. terlememek için ter bezlerini aldıran bir adam bende pek fazla müthiş zeki ve hayranlık uyandırıcı hayat felsefesi olan adam izlenimi uyandırmıyor.

hayranları tarafından ilahlaştırılmıştır adeta. eleştirilmesi imkansızdır.
hayranı olduğum bir dövüs sitili hocası dövüsçü ve film yıldızıdır. beynindeki bir tümör yüzünden vefaat etmiştir.
çin asıllı amerikalı aktör.

dünyanın en tanınmış figürlerinden de biridir. tanınmadığı coğrafya yoktur. bu da efsaneleşmesini sağlıyor hali ile. diğer entrylerde de değinildiği gibi, dövüş sanatları ustası olduğu filan traş, adam aktör sonuçta, sporcu bir kişilik olmasından kelli de, hareketleri estetik ve fiziği düzgün.

efsane oluşunun altında kısa süren ömrü ve bu kısa sürede çektiği 3-5 film ile, dövüş filmleri furyasına kattığı bir takım yeniliklerdir. bruce lee filmlerinden önce çin menşei kungfu filmlerinde, hızlı, absürd hareketler içeren dövüş koreografileri kullanılmaktayken, bruce lee ile dövüş sahnelerinde ritmik ve realistik koreografiler kullanılmaya başlandı. bruce lee'nin filmlerinde öyle daldan dala uçmaca, havada kelebek gibi süzülmece filan yoktur.

bruce lee'nin çin milliyetçisi bir damarı vardı, filmlerine dikkat ederseniz, genellikle çinli kahraman hep batılı olanı döver, neredeyse her filminde batılılara karşı zafer kazanır. chuck norris'in dayaktan öldüğü tek filmi vardır onda da dayağı atan kişi bruce lee'dir. işte bu damar, tam da vietnam savaşının yoğun olduğu dönemde olması bence ölümünü etkilemiştir. yani komplo teorisi ama, düşünün çekik gözlü herkesin vietnamlı, düşman olarak görüldüğü abd gibi bir ülkede yükselen bir star olmak kolay olmasa gerek, bundan rahatsızlık duyan çevreler mutlaka olmuş olmalı. ölümü hala net değildir, kullandığı bazı ağrı kesicilerin beyin kanamasına yol açtığını iddia ediyorlar, alerjik reaksiyon sonucu ölüm diyorlar ama, bence hollywood sektörünün "bir doğulunun daha fazla yükselmesini kabul edemeyiz" ayarı ile suikaste kurban gitmiştir. oğlu da aynı şekilde, tam star olacakken, kaza ile sette vurularak ölmüştür.
hiçbir spor musabakasına katılmamış birisi :yukarıdaki bir entry'e cevaben olarak, kendisi bunu basit bir şekilde ifade etmiştir; "ben dövüşçüyüm ve her şeyimle dövüşürüm, dövüşte kural olmaz. eğer bir spor karşılasmasında dövüşüyor iseniz, siz bunu hakem için, kurallar için yapıyorsunuz demektir."
spor olarak dövüşmemesinin nedeni işte budur. bu yüzden sıfırdan öğrenci yetiştirmemiş, zaten yetişmiş olan dünya şampiyonu dövüşçüleri ve aktörleri daha iyi olmaları için eğitmiştir.
yine müsabaka konusuna gelirsem, ringde yada minderde dövüşmüyor ama filminde dövüşeceği ünlü için özel çalışıyor. ünlü judocu , godfather of grappling isimli gene lebell -ki bruce'u pek sevmez- beraber oynadıkları bir film için konuşurken, "çektiğimiz sahnede, müsabakalarda benim uyguladığım meşhur hareketimi bana karşı kullanınca çok şaşırmıştım" demişti. gerektiğinde rakibini kendi silahı ile vurabilecek yetenekte birisi.
Karate konusu ise :yine yukarıdaki bir entry'e cevaben, karateci değildir, hatta karate'yi tek düze bulduğu için hiç sevmez. En çok sevdiği , daha fazla dövüşe yakın ve serbestliği olduğun için boks'tur. Kütüphanesi boks kitapları ile doludur, dönemin en iyi boksörlerinin kayıtlarını tutup sürekli izler; özellikle jack dampsey ve muhammes ali'yi.
Dövüşçü diil bana göre demedim. Okuduğunuzu anlama konusunda biraz daha egzersiz yapmanızı öneririm.

Binlerce kitap okumuş birinden korkmam ama bir kitabı bin kere okumuş birinden korkarım. Dikkat ince.
Döğüş siboru cahiliyim eved.

Mal amk. Bana göre Döğüş diye spor olmaz. Bu adam dövüşçü değil. Bu adamın bir hayat felsefesi var. Siz mal olduğunuz için "Van banç gösteri amüyüm" diyorsunuz. Bruce Lee çalışmanın, azmin, sabrın sembolüdür. Size göre ise oğvırreydıd.

Neyse yakşamlar.
tabi tabi oğvırreytıd.

https://www.youtube.com/watch?v=ss6_zXlNIPQ
çocukken ""bruce lee'nin vücudu kurşun geçirmez olmaya çok yaklaşmıştı o yüzden vuruldu" gibi efsaneler anlatılırdı.

hey gidi
ipman 4 filmiyle öğrenci olarak geri dönüyor.
uyduruk video. buna inanan varsa lütfen internetin fişini çeksin.
tek parmakla şınav çeken acayip bir adam.
görsel
Adam yaşlanmıyor maşallah.
https://www.youtube.com/watch?v=FG-9j2Y7ZBM