bugün

intikam aldığını zanneden şapşal kadın.
iyi yapan türk kadınıdır. ayakta alkışlıyorum.
(bkz: çocuklarım olmadan asla diyorsanız adliye)
(bkz: geç boşanma)
(bkz: boşalmayacağım süründüreceğim diyen türk kadını)
Kendini süründereceğinin farkında olmayanıdır.
ya gönül ister ki her aşk ya da her ayrılık anna karenina'daki gibi olsun destansı olsun ne bileyim ayrılığın bile kendine yakışır bir hali olsun. amma velakin dibine kadar toplumcu gerçekçi bir coğrafyada yaşayıp "gidene gel gelene git" diyecek bir kadın aramak ya da bu kadını diğer kadınlardan üstün bir yere koymak pek de akıl karı sayılmaz diye düşünüyorum.

peki türk kadınlarının sosyal güvenlik (kültüre falan girmiyorum bile) ve temel haklar açısından yüzde kaçının "kabul edilebilir" standartlarda yaşadığını biliyor musunuz? siz sanıyor musunuz ki bir kadın istenmediği yerde durmak için can atar ya da sırf intikam için bunu yapar -elbette bu tip nedenlerle eşini boşamayan süründürme peşinde olan ya da sırf deli gibi sevdiği için bunu hastalıklı bir biçimde sürdürmeye çalışan kadınlar vardır ancak bunların sayıları burada anlatmaya çalıştığım kadınların sayısının yanında devede kulaktır-. ya da bir kadın -ister doğuda olsun ister batıda olsun- hiç üzerine kuma almayı kabul eder mi? etmez elbette ancak bu erkek egemen toplumun çıkarları doğrultusunda ilerleyen -üçüncü dünya ülkelerinde özellikle- kadın anlayışı (ya da anlayışsızlığı) kadını malesef bir kümese hapsediyor ve orada kendisine verilenle yetinmesini söylüyor. dul kadınlara karşı olan bakış açısına gireyim mi yoksa bu kadarı yeterli mi?

işte böyle bir ülkede bu şartlarda kadın istediğini değil yapmak zorunda olduğu şeyi yapıyor. bir şekilde kendini güvende ve sağlıklı tutabilmek için ya bu durumu kabulleniyor ya da inada bindirip boşanmıyor ya da cinnet geçirip işi kökünden çözüyor. ama genelde kaderine razı oluyor.

bu yazdıklarımı anlayabilmek için anadoluyu komple ele almanız gerekmektedir sosyokültürel ve ekonomik anlamda kendi kendisini koruyabilen ve hayatını idame ettirebilen kadınlar için yazmadım. onlar için herkes bir şeyler yazmış ordan devam edin işte.
boşalmıyacağım sonuna kadar dayanacağım diyen erkekten hiçbir farkı yoktur. ya erken boşanırlar ya da hiç boşanmaya çabalamazlar. haline üzüldüğüm insan tipidir.
her durumda kendini süründürür acı çekiyordur fark etmez.
kapıya konulup yeniden yaşamaya başlaması kendini daha mutlu eder ama göremez.
işkence gördüğü canının yandığı kesindir sağlıklı düşünemez .
hayatı adama zehir eden kadındır. helal olsun denir ancak. o mutsuzken adamını niye başkasına bıraksın efendim.sonuna kadar devam etsin.
öfkelidir, hırslıdır, kuyruk acısı mı.. intikam derdimi bilinmez.
(bkz: simay) *
boşansa da süründürür, boşanmasada. karşımıza çıktığında rahat davranmakta fayda var. belki sıkılır gider.
başka kadınların koyunlarında süründüreceğini bilmeyen kadındır.
istenmediği gerçeğini kabul edemeyen anlayışsız vasat kadın.
kasımpaşalı, eli maşalı olabilir.
hırs yapmış olan türk kadınıdır.
kadınların evliliğe bir hayat sigortası müessesesi olarak bakmalarının doğal sonucudur. boşandığı adamı çocukla ya da parayla cezalandırmak için yapmadıkları iğrençlik adilik kalmaz. sonra da her ortamda evlilik kutsal müessese bik bik bik diye ahkam kesip dururlar siktimin kezbanları. seni istemeyen bir adama kendini zorla dayatmak ya da seni istemediği için onu cezalandırmak nasıl bir zihniyetin ürünüdür çok merak ediyorum.
sürünsün o adam sürünsün arko sürünsün diyen kadın. *
(bkz: ayağımı yere vuruyorum bak selami patrandırma beni) *
(bkz: gurursuz kadın)

kadın dediğin gidenin önünde durmaz!
kendini sevmeyen insanı kendisiyle cezalandırmaya tennezzül edecek kadar aşağılık yaratır.
zavallı bir tür.
intikam aldığını zannedip kendini rezil eden şapşaldır.
canı yanmıştır. kendisi düzenini bozup zorluk çekerken öbür tarafın ekmeğine yağ sürmek istemez. boşamasın da zaten ya da tazminatın anasını ağlatsın.
çalışmayan (çalıştırılmayan), elinde maddi imkanı olmayan, ailesi tarafından tekrar kabul edilmeyeceğini, çocuklarıyla ortada kalacagını, kimseye sığınamayacagını, Türkiye'de dul bayanlara bakış açısını, rahat bırakılmayacagını bilen kadındır.
not:bir erkek olarak, genel gözlemimdir.