bugün

bis abonesi olup, her ay herhangi bir operatöre minimum 30 küsür tl domalmadan, hiç bir boka yaramayan cihazdır. interneti, wifi'yi kullanırsınız nette gezersiniz ama cihazda ne e-posta hesabı kurabilirsiniz, ne msn messenger kullanabilirsiniz, ne de gps'den faydalanabilirsiniz. kısacası cihazda internet bağlantısı isteyen yazılımlardan browser dışında hiçbirini wifi veya edge ile kullanamazsınız.

böyle şerefsiz bir telefondur işte.
pda'ların tanrısı.
yapımında birçok erkek mühendis çalışmasına rağmen içlerinden bir bayan mühendisin "tıpkı böğürtlene benziyor" demesi üzerine blackberry ismini alan ve içerisine toplam 11 mail hesabı tanımlayabileceğiniz iş hayatını kolaylaştıran cihaz.
browser ı için bile blackberry aboneliğine ihtiyaç duyan bir cihazdır. sık sık e posta alımı sekteye uğrayacaktır. iş adamı telefonu olarak satılan ama kamerası mail alış verişinden daha sağlam olan cihazdır. gözünü seveyim windos mobile işletim sisteminin. mailler tıkır tıkırdır bunda. ama blackberry de iki günde bir mail senkronizasyonu muhakkak bozulacaktır. zaten şimdi çok ucuz bi modeli var. (bkz: blackberry 8520) geçen gün ananemin teyzesi yaşında bi kadında gördüm. blackberry messenger kullanıyordu. (bkz: ayağa düşmek)
çoluk çocuğun oyuncağı olmuş aygıt.
iphone ile karşılaştırılması mantıksızdır efendim.
bir de e-mail alışverişinin bozuk olduğundan filan bahsedilmiş. şimdi bu iki konuyu ele alalım;
1- iphone; kullanım amaçları ve özellikleri bakımından çok farklı noktada blackberry ile. eğlence-iş birbirine girmiş durumda daha doğrusu. şimdi iphone'da bir çok e posta hizmetine destek vermekte ancak yine de farklar var. detaya inildiğinde karşımıza çıkıyor bunlar. örneğin bir fonksiyonu kullanmak istediğinizde iphone için yapmanız gereken şu; itunes hesabı almak, uygulamayı indirmek, her zaman kullandığınız bilgisayarı kullanarak uygulamayı senkronize etmek (normalde kullanılan bilgisayardan başka bir bilgisayar kullanıyorsanız önceki uygulamaların uçması içten bile değil).
ha tabi derseniz ki "jail-break" bi şey diyemem. o işin boyutunun tamamen değiştiriyor.
örneğin blackberry'nin de kamerası çok iyi değil, iphone'un da. örneğin blackberry storm (9500 olanı), iphone'a en çok rakip gösterilebilecek model fakat amaçları ve özellikleri var. dokunmatik ekran basmatik ekrandan daha kolaydır belki fakat ben hayatımda bu cihazları kullanan kimseden "zormuş abi kullanamadım yapamadım" diye bir laf işitmedim. bana göre blackberry'nin en alınabilir serisi bold'da gizli.
ek: windows işletim sistemiyle karşılaştırılması dünyanın en yanlış hareketidir. windows mobile işletim sisteminin atalarına şöyle bir bakıp içimizden neler geçtiğini tahmin etmek zor değilse, daha iyi anlaşıldığımı umuyorum.

2- blackberry sadece bis'den ibaret değildir. bes de kullanılabilir; (bkz: blackberry enterprise server) (bes+bis de olabilir).
aynı zamanda mds veya bps altyapılarına da bağlanabilir bu sistem. içerisinde bir çok ek teknolojiyi de barındırmaktadır (bbm, enterprise messenger, blackberry browser, uzaktan erişim yönetimi, kablosuz senkronizasyon vs vs bi ton şey)
e-postaların geç gelmesi gibi bir durum, ne bis'den kaynaklanır ne bes'den. bu tamamiyle e posta sunucusundan kaynaklanır. evet kullanıcı hangi sunucuyu kullanıyorsa, blackberry'e bakmadan önce bir sunucuna danışsın. sonuçta bu bir cihaz, hizmeti alabileceği her koşul düzgün çalıştığı sürece hizmet verecektir de.
e-posta sunucusu düzgün çalışmıyorsa tabi cihaza mail gelmez, gönderdiğiniz gitmez.. bir de bakıyorum, e-posta hizmetini 3.parti firmadan alan şirketler var... ohoo ölme eşeğim ölme diyorum onlar için. adminleri bi şeyden anlamıyosa bi de, eyvah eyvah. kabus gibi olur o blackberry blackberry diyip ağzınızın suyunu akıtan cihaz. ama inanın aynı durum başka bir şeyde söz konusuu olsa kimse bu kadar ısrarcı olmazdı.

blackberry'nin kullanım amacı dışında hava gösteriş vs. için alınmasını ve kullanılmasını ben çok net bi şekilde "kerizlik" olarak görüyorum. "kıçıkırık" diye elinin tersiyle ittiği x marka model cihazdan farklı bir fonksiyonu olmayan koskoca telefona o kadar para bayılmak, bir de üstüne hiçbir fonksiyonunu kullanamamak.. oohoo nerede yaşadığımızı unutmuşum bi an.

neyse, sonuçta blackberry kendine has, rakiplerinin erişemeyeceği fonksiyonlara sahip olan özgün bir cihazdır. kullanması çok zevklidir. rahatsız olan varsa gece yatmadan veri servislerini kapatır, sabah açar böylece gece dinmek bilmeyen mail trafiğinden kurtulmuş olmakla kalmazsınız, sabah erkenden sakin sakin maillerinizi okursunuz.

kullanıcıyı kendine bağımlı etmez yani, ne zaman durulması gerektiğini bildikten sonra blackberry, cici cihazdır, akıllı cihazdır.
8900 javelin curve adında süper pda ya sahip, kanadalı pda ve cep telefonu üreticisi.
hayatımı kolaylaştıran mucizevi bir devrim.
kocaman telefonlari var.
isadamlari icin olsa gerek. yoneticilerde goruyorum ben bunu.
hic kullanisli degil.
e posta konusunda bahsedilenin aksine hiç bir sorun yaşanmayan, yalnız iphone kadar eğlenceli olmayan cep bilgisayarı.
Satmamla taşımaktan kurtulduğum modern takoz.
Alışkanlık yapan saçma salak teknoloji ürünüdür.
(bkz: chuck berry)
yüksek derecede güvenli olan blackberry 'server'ları üzerinden hizmet verdiği için rekabet açısından gizlilik taşıyan ticari yazışmalarının ve bilgilerinin güvenliğini sağlamak isteyen yöneticiler tarafından tercih edilen mobil iletişim cihazı.
satış rakamları güncel olarak iphone'un üzerinde olsa da uzun yıllar blackberry kullanıp iphone'a geçmiş birisi olarak iphonu'u daha eğlenceli bulduğumu söylemeden geçemeyeceğim.
Ayrıca iphone'un internet performansı blackberry'den kat be kat daha iyi.
battal boy parmaklı erkeklerin klavyesinde zorluk çektiği cihazlar üreten telefon üreticisi.

cihazı genel anlamda başarılı buluyorum. fakat çok üst düzey bir cihazdır diyemiyorum. Nokia N97 tadında bir cihaz. hatta Nokia N96 nın biraz daha gelişmişi.

iş telefonu ünvanını işlevselliğinden öte sağladığı üst düzey güvenlikten alıyor. çok abartılan mail trafiklerini diğer marka cihazlardan daha hızlı aldığı falan yok. size gönderilen mailler şifrenlenmek için öncelikle blackberry in kanada daki server lerine gönderiliyor. bu da maillerinizin telefonunuza geç düşmesine sebebiyet veriyor. güvenliğe verdiği önemden dolayı bir çok uygulamada sıkıntı yaşıyorsunuz. kurduğunuz bir uygulamanının bütün kullanım koşullarını okumak zorundasınız. gelen mailleri açtığınız zaman resimler görüntülenmiyor. her defasında resimleri al demek zorundasınız. parmaklarınız terlediğinde mouse teklemeye başlıyor.

iphone modelleri ile kıyaslamak gerekirse. iphone blackberry e göre çok daha başarılı bir cihaz. iphone için sadece daha eglenceli demek iphone a haksızlık olur. gerek mail tarafiği gerek uygulama kullanımı , gerekse uygulama bolluğu ile iphone kat ve kat daha üstün. iphone un menü kullanımı ve geçişlerdeki hızı blackberry den daha başarılı. iş telefonu olarak kullanımda da iphone işinize daha fazla yarayacaktır.

tabi artık cep telefonu taşımak işlevsellikten öte bir tarz göstergesi. blackberry bold serisi özellikle de beyaz 9700 lar çok şık görünüyor. parası olan dilediğini alır kullanır.
kullanmaya başladıktan sonra insanın bir daha bırakası gelmeyen, teknoloji harikası telefondur. bis olmadan pek bir işe yaramaz
Research In Motion tarafından üretilen, cep telefonu ve cep bilgisayarı kavramlarını birleştiren kablosuz aygıt.
(bkz: bunca yıldır ressamım böyle tablo görmedim)
ilk bir ay bedava facebook paketi hediye veren, hoş telefondur.şık görüntüsüyle birlikte, kullanımı basittir.
sırf bbm için alınabilecek telefon.
whatsapp applicationıyla beni delirten iphoneum sayesinde büyük ihtimalle almak zorunda kalıcağım telefon. nefret ediyorum senden bb ama alıcam.
insanı çıldırtacak kadar çok sorun çıkaran telefon. alırken iki kere düşünmek gerekir.
bis denen lanet ayarları yüzünden, müşteri hizmetlerini sorularımla çıldırtmamı sağlayan gelmiş geçmiş en tuhaf ayarları olan hede.
(bkz: seni aldığım parama yazık)
apple iphone ya da blackberry pek fark etmiyor erkekte karizmayı üst seviyeye çıkaracak iki telefon.
hanzonun birinin elinde olduktan sonra zerre değeri olmayan telefondur.