bugün

vakit harcayacak olsa da, mantıklı bir eylemdir. tekrarlanan bilgiler hafızada daha kalıcı olur, daha fazla kitap okuyup tekrar eski kitaplara dönülünce, o kitapların geçmişte anlayamadığınız, gözden kaçırdığınız veya üstünde iyi duramadığınız kısımlarını da daha iyi anlamış olursunuz.
Bi keresinde 1 kitap okuyordu biz. Öeem.. okuduğumu anlamadıyım için tekrar okuyor. O sayılıyor mı?

Ehehe.
Olasılıksız ve baba ve piç.
iki defa okuduğum kitaplar.
insana zevk veren eylem.

yıllar, insanın kafa yapısını, düşüncelerini ve duygularını çok fazla değiştirebiliyor. bu nedenle bir kitabı ikinci kez okumak insana ayrı bir haz verebiliyor. tabii kitabın kalitesi de çok önemli. boş bir kitabı 10 kere de okusanız size yeni bir şey katmayabilir.
sefiller'i 2 kere okudum çok zor bir şey değil arkadaşlar sizde sevdiğiniz bir kitabı ikinci defa okuyabilirsiniz.
iki defa okumak... bazen ikinci okuyuşta hayal kırıklığına uğrayabiliyorsunuz.. O muydu yanımdan geçen o muydu beni farketmeyen, saçlar ağarmış, omuzlar düşmüş.. şarkısı gibi o muydu önemli bulduğum kitap, o muydu değerli bulduğum yazar diyebiliyorsunuz.. Reşat Nuri Güntekin gibi.. Bazen de fark etmediğiniz yeni güzellikleri buluyorsunuz kitapta... bazen o güzellikleri sindire sindire tekrar okuyorsunuz...
bunu ilk defa mina urgan'ın bir dinozorun anıları'nda yaşamıştım. olabiliyor arkadaşlar arada böyle şeyler. çok mühim bir meseleler değil.
kitabın oldukça sardığını gösterir. dostoyevski eserlerine iyi gider doğrusu.