bugün

Diğer netflix dizileri gibi değerlerimizle, inançlarımıza ve en önemlisi bizimle dalga geçen bir yapımdır.
başörtüsünü koklayarak milyonlarca insanın önünde mastürbasyon yapan türk erkek oyuncu ülkemiz, insanlık ve dünya adına utanç vericidir.
Otobüste mastürbasyon yapıp tutuklanan ve cezaevine gönderirlen sapık neyse, kamuoyu önünde bu çirkin eylemi yapan sapık ta aynısıdır. Bunun adı oyunculuk değil sapıklıktır. Kamuoyuna karşı işlenmiş bir suçtur. Rtük yumruğunu masaya vurmalı ve bu suçu işleyenleri tutuklatmalıdır.
2 günde bitirdim.begendim.diger bolumlerini de bekliyorum.
görsel
instagram bitki örtüsü haline gelmiş netflix dizisi. Bu nasıl bir reklam çalışmasıdır insan gerçekten hayret ediyor.

Aşırı pr yapılan her şeyden uzak durduğum gibi bundan da uzak duracağım. Netflix üstüne para verse izlemeyeceğim.
Bir şey hem bu kadar övülüp hem de bu kadar sövülüyorsa ortada gerçek bir sanat vardır.

Tarih yanılıyor olamaz.
Çok enteresandır, kısa sürede bütün ülke bir sanat eseri üzerine tartışmaya başladı. Görülmüş şey değil. Sadece bu açıdan dahi eser başarılı bulmaya yeter. Zira sinemanın olanaklarını gözler önüne seriyor.

Fakat sorun şu ki bir sanat eseri nasıl değerlendirilir bilmiyoruz. Sosyal medyadaki tartışma ve yorumlara bakıldığında Eserin neliğine yönelik değil daha çok, etkilerine yönelik yüzeysel değerlendirmeler karşımıza çıkıyor. Dizi bize ne söylüyorun üzerine yapılan yorum neredeyse hiç yok. Vay efendim böyle psikolog mu olur, neden börek kıymalı da ıspanaklı değil vs.

Velhasıl bütün değerlendirmelerimiz ancak değer atfetme ve değer biçmeye yönelik. Dolayısıyla bir yapıt, değer ölçütleri olarak kabul edilen ilkelere ne kadar uygunsa o kadar iyi, başarılı, okunmaya ya da izlenmeye değer olarak nitelendiriliyor.
görsel
Uzun zamandır izlediğim en iyi yerli yapım dizi.
Önceden olsa karakterlere, bölümlere tek tek değinerek uzun uzun yazardım ama şu an gerek görmüyorum.
Ben beğendim.
iyi dizi ama eleştirilecek çok yanı da var. Oyunculuklar şahane. yönetmen çok iyi yönetmiş. sosyolojik tespitler %80 hatta 90 oranında doğru. araya serpiştirilen gündelik hayattan alışkanlık sekansları çok iyi. örneğin başparmağı yırtık çorabın diğer ayak ile kapatılması. ya da çokomel'in alüminyum ambalajının düzeltilip biriktirilmesi gibi. hem beğenilen yanları hem de eleştiri alan yanlarını izlemek lazım.
https://youtu.be/mVdrJrxUmCE
Abartılacak kadar kötü veya iyi değil. Ben beğenerek izledim çekimleri hoşuma gittiği için.
Netflix projesinin
Proje dizisidir
Bize kimse yaşadığımız ülkeyi öğretmeye kalkmasın
Biz hayata sizin pencerenizden bakarsak kör oluruz.
Güzel değil sadece şişirme.
Hayli uzun zaman önce bitirdiğim keyifli dizi; Dizideki psikolojik temeli çok sevdim.

Hatırladığım kadarıyla birkaç yerde freudyen sürçme dediğimiz parafrakslara yer verilmişti. Yasin' le meryem' in bir diyaloğu vardı misal, yasin hocanın kızından hoşlandığı sıralarda ruhiye köye gitmek istiyordu. Yasin, Meryem' e 'toparlan köye gidiyoruz' dedikten sonra Meryem sebebini sorduğunda 'yengen gitmek istemiyor' deyip hemen ardından 'istiyor' diye kendini düzelterek bilinç dışındaki isteksizliği dile getirmişti. Aynı biçimde peri, Meryem' e eski çalışanlarının adıyla hitap etmişti.

Dizide bağlanma bozuklukları ve ebeveyn-çocuk özdeşleşmesinin psikopatolojik yönü de çok hoş aktarılmış; sinan' ın fallik dönem fiksasyonları o ebleh suratından akıyordu resmen.

bizimkiler Hollywood çıkması yahut çakması filmlere alışık oldukları için kurguyla kafayı yemiş durumdalar. Bu dizide mühim olan olayların bir yerlere bağlanması değil, her film/dizi bu beklentiyle izlenmemeli. Dizinin güzelliği iç çatışmaların yansıtılışındaki ustalıkta bana kalırsa.

Bir de, oyunculukların beğenilmesini 'hö sanki eleştirmensiniz' diyerek eleştiren kesime de anlam veremiyorum. bir kitabı beğenmek için yazar, bir resmi sevmek için ressam mı olmanız gerekiyor ?

Başyapıt olmasa da oldukça hoş bir diziydi, tebrik ediyorum berkun oya' yı bizi bize böyle ustalıkla seçilmiş stereotiplerle aktardığı için. Benim nezdimde dizideki en güzel sahneden bir kesitle de esenlikler diliyorum.

görsel

Bu nasıl ağlamaktır Fatih bey..

https://youtu.be/p_7IdMQffUc
Bir üçkağıtçı dizisi veya bir sahtekar dizisi diye bir dizi de çekmeliler izlenme rekorları kırarlar. Birde full bel altı koyarlarsa millet diziyi över över durur ekranda gözleri kör olur çoğunun.