bugün

çok dogru yapan gençtir, bir de orucunu tutup Allahin buyurduklarini en iyi sekilde yapiyorsa, iç huzurunu bulmus gençtir. niye var oldugunu ve öldükten sonra onu neyin beklediyini anlamis, kalbinde Allah aski olan akilli gençtir.
takdir edilmesi gereken gençtir. ölümün sadece yaşlılara gelmedigini ögrenmiştir. ahiretini düşünür.
ibadetini yerine getiren gençtir.
müslümanlığın ne hallere geldiğini akla getiren durumdur, beş vakit namaz farzdır zaten üzerimize, ama öyle bir ortamda yaşıyoruz ki artık bu tür gençleri tebrik ediyoruz, olması gereken, normal olandır, rabbim hepimize nasip etsin öyle yaşamayı.
aferin denir.
candır ve hatta can-ı cihandır.
kabul zor ama imkansız değil.

sadece biraz ortamına ve arkadaşına dikkat edeceksin.

yapabiliyorsan da arkadaşlarının bunu bilmesini ve garipsememesini sağlayacaksın.
dini açıdan sevabı aldığı gibi, bedensel olarak da faydasını gören kişidir.
günde beş kez abdest aldığı için temiz, pak
yine beş vakit namazını kılarken yaptığı beden hareketleriyle de sporunu yapan insan evladıdır.
ben kılıyorum. arada kaçtığı oluyor fakat dikkat etmeye çalışıyorum. ama bence önemli olan bir sonraki merhale namazı huşu içinde ve tat alarak kılmak. malesef o durumda değilim. istanbulda bir kaç kez eyüp sultanda sabah namazı kılmıştım. bundan başka bir kaç camide de sesi çok güzel olan imamların arkasında namaz kıldığımda namaz bitmesin isterdim. evde kılıyorum ama o tadı alamıyorum. inşallah öylesi de nasip olur.
düzgün insansa cennetlik olabilir. ama olmayadabilir. *
Cemaat üyesiyse veya aile zoruyla bu işe başladıysa bu yaptığında şaşılacak birşey göremediğim gençtir. Ha yok, kendi kendine namaza başladıysa, muhtemelen 20'li yaşlarının sonunda namazdan vazgeçecek gençtir. Keşki vazgeçmese, o ayrı mesele ancak vazgeçecektir.
takdir ettiğim gençtir. genelde, bende de öyle, 'yahu yaşlanınca kılarız bakalım' düşüncesi var fakat yaşlanmaya fırsat bulucak mısın bakalım. şu da var ki inanmayan insanı suçlamam, inanmadığı şeyi niye yapsın. fakat müslümanım diye geçinip 5 vaktini, orucunu vs. aksatıyosa asıl sıkıntı orada.

naçizane.
yüzde doksandokuzunun müslüman olduğu iddaa edilen toplumda ne yazık ki yadırganan gençtir. adam müslümansa namaz kılar, kılması da gerekir. Ne yani namaz kılmak şakirtlere özgü mü?
gençlik nimetini ibadetle ihya eden bakileştiren gençtir. allah daim ve muvaffak etsin.
müslüman ise doğal olandır. kılmaması ters olurdu.
Hakkini veriyorsa sayet seyr-i suluku tamamlama yolunda olan insan-i kamil genctir.
devam etmesi kendine yararınadır. riya yoksa eğer, namaz kılmayan gençten kat be kat üstündür.
(bkz: sabah namazına kalkıp sözlüğe girmek)
(#11973469) sözlükte yer alan yazarlardan biri.
bol bol abdest aldığından kulağında asla kir bulunmayan ve yüzünde çok az sivilce çıkan veya hiç çıkmayan kişi.
(bkz: allaha şükür)

askerin biri lavaboda abdest alıyormuş tam ayağını yıkadığı sırada bir eleman çıkışmış "hey napıyorsun orada ayak yıkanmaz biz orada yüzümüzü yıkıyoruz" abdest alan sormuş "yüzünü günde kaç defa yıkıyorsun" "günde bir kere yani sabahları" abdest alan asker cevabı yapıştırmış" "ben ayağımı günde beş defa yıkıyorum. benim ayağım senin yüzünden daha temiz "
yazıların çoğunda hep bir cemaatde değilse kelimesi vardır. namaz kılmak için cemaatde olmak gerekmez. allaha şükür namazımı kılarım kuranımı okurum (meal-tefsir) ama cemaatde değilim diyebilen bi çok insan tanırım.
günümüzde bulmak zordur.
vaktini boşa hercayan gençtir.
allah, namazını ve dualarını kabul eylesin.