bugün

görsel
istanbul'un bir ilçesidir. belediye başkanı chp'li inan güney'dir.
taksim'in bulunduğu istanbul ilçesi.
(bkz: mavi gözlük takarsın çok canları yakarsın)
istanbul'un bir ilçesi. taksim meydanı ve istiklal caddesi bu ilçededir.
Beyoğlu adeta küçük bir Türkiye minyatürü. Türkiye'de ne varsa oarada da var adeta.
Çok özledim gezmeyi Beyoğlu'nda.
Bir lokantasında yemek yerken arka masama bir çift oturdu. Sağlarında araplar, sollarında ruslar vardı. Çiftin erkek üyesi: “ bak arapça ve rusça birbirine karışıyor “ dedi. Güzel bir nitelemeydi. Beyoğlu renklidir.
istanbul'un kültür lokomotifi ilçesi. istanbul'un en eski yerleşimlerinden ve ilk belediyesi. konut yoğunluğundan fazla boş alan ve arsası olmayan ilçe.
görsel
1960-70 li yıllarda insanlar husisi olarak fiyakalı giyinip husisi olarak özellikle hafta sonları gezmeye giderlermiş oraya. '' beyoğluna çıkalım'' mış adı...

yanındaki kadına sarılıp yürümek ayıp kaçar-mış o dönem.

''sen kendine mi güvenmiyorsun kaçıracaklar diye, yoksa yanındakine mi güvenmiyorsun kaçacak diye'' gibisinden..
gayrimüslüm komşularımızdan da hep benzeri şeyler duymuştum. sarılarak yürümek abes olurmuş... koluna takıp yürünürmüş yanındaki hanımla!
o zamanların rajonu öyleymiş. şimdiki beyoğlunun kritiğini yapan o insanlar katiyen oradan geçmiyorlardı bile.
galatasarayda 20 sene ikamet eden biri olarak şimdiki durumu hakkında yorum yapmıyorum.
istanbul'un tarihi semtlerindendir.
Türk göremedim bugün doğru dürüst. Hafta sonu akşamları da mı böyle yoksa hafta içi diye mi? Bolca ortadoğulu turist veya yerli, avrupalı turistler vs. Yiyenler de gezenler de. Hep mi böyle vaziyet artık o civarda?
görsel
taksim, karaköy semtlerini içeren istanbul ilçesi.
dün gece kuzenin getirdiği rakı markası. 3 kez damıtma. susuz bile içilebiliyor. tekirdağ ile yeni rakı arasında.
özellikle geceleri her tarz insan denk gelinebilecek renkli bir semt.
pera da derler. pera italyanca'da armut demektir. yerleşim yapısıyla ilgisi var mıdır, bilmem.

her şeyden bir diyet aldılar da buradan ne istediler, en çok onu anlamıyorum.

çok severdim. çok sevdiğim bir çok şey gibi artık ölü.

gerçekten yaşlandığımı fazla hissetmiyorum, çok şikayetim yok. kendime iyi bakarım zaten.

galiba yaşlanmanın kötü tarafı sevdiklerinin ölümüne şahit olmakmış. ama sevilenler sadece insanlar değil.

zaten, genelde insanlar değil.
tarihi isimli çok sayıda mahalle ve sokağa sahiptir.
istanbul'da eğlenmek için sıkça tercih edilen bir semt.
istanbul'un tarihi yüzlerinden biri Beyoğlu ilçesidir. Veya bir diğer adıyla pera.
insanlar genellikle Osmanlı ile özdeşleşmiş eserleriyle ön plana çıkan fatih ilçesini (Suriçi) sevse de bana Beyoğlu daha güzel gelir.

Avrupa - Ceneviz mimarisi..
Sanki gerçek istanbul yalnız burası gibi.

Onca paha biçilemez tarihi eserden bir galata kulesinin manzarasına oturmak isterim mesela..

istanbul'da albenisine tutulduğum tek ilçe.

istanbul'da yaşamak hep mantıksız derim.
Ama burada 1+1 bir dairede birkaç sene yaşamak fikri bile tatlı.
görsel
görsel
aşırı kalabalık konolaık .
"iyi ki bilmiyor kalabalıklar,
yağmura bakmayı cam arkasından,
insandan insana şükür ki fark var;
-birine cennetse birine zindan-
iyi ki bilmiyor kalabalıklar."

rahmetli sezai karakoç üstadın yağmur duası isimli şiirini bana bir ömür anımsatacak olan ilçe.
tarihi bina ve sokaklarla dolu, ünlü istiklal caddesi'ni de içinde bulunduran semt.
aynı adlı rakı markasının çok çok iyi olduğu söyleniyor. istanbuldaki rakı severlerin bilgisine. çiçek pasajı civarında sorun.