bugün

her yıl imamın bize 3 salla 1 bağla dediği namaz şeklidir.
kurban bayramı namazı genellikle "bir an evvel bitse de gidip şu kurbanı kessek" anlayışı ile kılınır (genellikle dedim adam akıllı kılanlara lafım yok), camide öyle hava oluşur, hocanın vaazı uzun tutması pek hoş karşılanmaz

iç ses:
"hoca anladık tamam hz. ibrahim'in oğlu olmuyormuş, oğlum olursa kurban edecem diye adak adamış, sonra günün birinde oğlu olmuş, oğlu büyümüş eşek kadar olunca, ibo oğluna "oğlum seni kurban etmem lazım" demiş, oğlan da "yapma baba ben daha gencim kızlarla çıkıcam onları becericem, ıhhh ıhhh yapacam" dememiş tabi olur demiş, oğlunu kurban edecekken gökten koç düşmüş, onu değil bunu kurban et demiş yaradan, sonra kurban bayramı olmuş, senelerdir kutlanıyormuş, falan filan da hoca kısa kes be, bak hayvan bekliyor, eee hadi beee, üff şimdi de bayram namazını anlatıyor, 2 salla 1 bağla 3 salla 1 eğil, yahu yeter şimdi yangın var diye bağıracaaam, ana namaz başlıyor, niyet ettim allah rızası için kurban bayramı namazını kılmaya uydum hazır olan imama, duaları çok uzatmasa bari, allahuekbeer..."

(bkz: bitse de gitsek)

o yüzden ramazan bayramı namazı daha hoşuma gider benim, kimsenin acelesi yoktur, bayram çoşkusu daha üst seviyededir.
sabah namazı kılmayıp sadece bayram namazı kılan müslüman kardeşlerimizi anlamış değilim .
sabah erkenden kalkarsın camiye gidersin. ben hep birinci sırada kılarım genelikle bu namazı.
bilmeyenler için anlatıyorum;

(bkz: iki salla bir bağla)

(bkz: mission completed)
kılındıktan sonra görevliler tarafından cemaatin üstüne şeker ve çikolata atılan namazdır. kafama gelmişliği vardır.*
yılda sadece 2 defa olması sebebiyle insanin her saniyesinden ayrı bir keyif almaya çalışması gereken namazdır. sabahın o güzel rengi ve serinliğinde muhteşemdir.
Vacip olan namaz.
Etraftan kopya çekerek kilinacak namazdir.
hoca her yıl olduğu gibi yine feyk yapacaktır, komik duruma düşmemek için dikkatli olunmalıdır.
Bir buçukta boy abdesti almama sebep olan ibadet türü. Zira sabah kılınacaktır. (bkz: imana gel)
farklı bir tadı ve heyecanı olan namaz. tabi anadolu nun çeşitli yerlerinde misal bizim köyde bayram namazında sonra her sülale kendi köy odasında toplanır. evlerden yemekler getirilir. bayramlaşılır. anı yaşamak gerekir.
ayrıca bayram namazı ile alakalı ekşi sözlük te komik bir başlık açılmış zamanında. görünce baya güldüm. "bayram namazına pole pozisyonunda başlamak"
bayram namazına götürülmek iyi hoşta insanın abdestsiz oldugu bu saatte aklına gelince keyfi kaçıyor. önümde saksı var toprağına sürünüp teyemmüm mü alsam ?
namazın sonu ümmetin kucaklaştığı andır. yaklaşık 4.5 saat sonra eda edeceğiz inşallah.
iki salla, bir bağla, Üç salla, bir eğil diye ezberlenir.
namazdan önce öğrenilmesi gerekip, hocaların her bayram uğraştırılmaması gereken namazlardır.
tüm yazar arkadaşların ramazan bayramını kutlarım.
sevdikleri ile nice bayramları sağlık ile görmelerini rabbimden niyaz ederim.
Cuma namazının farz olduğu kimselerin bu namazı kılmasının vacip olduğu namazdır. Bayram namazının sıhhatinin şartları hutbe hariç, cuma namazının şartları gibidir. farklı olarak bu namazda hutbe sünnettir. Bayram namazı cemaatle kılanan namazlardan olup tek başına kılınmaz.
bayram sabahı kıldığımız, ayrı bir ruhu olan namaz.
çocukluğumda babamı taklit ederek kılardım fatih camiinde.
ne o eski bayramlar var artık ne de samimi müslümanlar.
herkes müslümanlık yarışına girdi.
sınavı dünyada veriyorlar sanki.
Yıllardır gittiğim ama hala nasıl yapıldığını bilmediğimdir.
her sene 30dk önce gittiğimiz bugün ise babamla ilk rekatını kaçırdığımız artık uydum imama diyerek son rekatı yakaladığımız namaz. sanki bu bayram eksik başladı bi huzursuzluk, mutsuzluk var ki yüzümüzde adama birşey olacak diye korkuyorum.
gözlerde çapak ve çapaklı gözlerin arasından bakan iki melül bakan göz ile kılınır.
sene de iki kere kılındığından her seferinde unutulan namaz.
görsel
duyduğuma göre,
cuma günü camide doğanlar bayram namazından muaf oluyormuş.