bugün

merkez bartın belediyesi mhp'de olan il.

mhp ikinci sıradaki ak partinin 19 puan önünde %45.8 oy almıştır.
işlemeli kıyafetleri ile geleneksel sanatlarda bir yeri vardır.
belki kıyıda köşede kalmış olabilir, hiç bir etkin özelliği olmayabilir ama sessiz cennettir bartın.
keşfederek bozmamalarını dilediğim güzel karadeniz ili.
kimsenin bilmediği memleketimdir. hayır birisi sorunca söylediğimde hangi ülkede o diye soruyorlar.
Gerçekten türkiye de saklı kalmış cenettir.

Küçücük bir il ancak çok güzel ilçelerede sahip. gerçi popüler oldu bile amasra yine istanbullu ve ankaralılar olarak oraları da bozmaya başladık. Allahım korusun.
Atatürkçü olmayan karadeniz kenti.
güzel memleket, memleketim.
Atatürk ve Cumhuriyet sevgisi olmayan insanlar şehri.
öncelikle doğa güzelliklerinin çok güzel olduğunu 2 yıl yaşadım başıma herhangi bir olay gelmedi fazla dışarı çıkmadım ama olsun a iyi insanlarında olduğunu söyleyerek başlayacağım ki esas uzun olan kötü kısımlarına geçeyim kötü kısımda dediklerim herkes için geçerli değil sözüm meclisten dışarı illaki anlattıklarımla alakası olmayan insanlar var insanı yobaz sosyete takılanı sonradan görme ve kibirli olmayanı da zaten söylemeye gerek yok geçleri serseri hamile bı kadını ve eşini durduk yere saldırıp dövdüler yalı diye nehir kenarında ağaçlık bir yer var banklar vs var insanlar oturuyor aile de var kızlarda var bizde varız ve bartının gençleri gelip bağıra bağıra konuşmaya birbirlerine küfür etmeye ve oldukları yerde boğuşmaya başladılar tabi millette kalktı gitti voleybol sahasına mutlaka pitbull cinsi köpek getirirler içen sıçan çoktur. buna bağlı olarak boynuzlarda uzundur aldatma vs çok oluyor kaldırımları dar olan bı şehir ve kimse size kolay kolay yol vermez yol veren varsa ya oralı değildir ya Bartın dışına çıkıp medeniyet öğrenmiştir ya güzel bir bayansınız ya da bartının ilçe ve ilçe köylerinden gariban biri araçla yol verme tartışmasından öğretmen öldürüldü
diğer bı konu kiralar ev kiraları en kötü ev 400den başlıyor ama baya baya kötü ve şehre uzak normal eşyasız evler 550den başlıyor diğer ucu yok. yerlilerinden bi adam kendi anlattı 380tlye kiraya çıkmış kendi evini 550 TL'ye öğrenciye kiraya vermiş. yani öğrenci olarak paradan başka bişey değilsiniz çilek festivali olan bir şehir 2 sene orada kaldım ama çilek fiyatının 5tlden aşağı indiğini görmedim işin ilginç yanı iyi olan yerlilerinden birine anlattıgımda daha dün aldım 1 TL dedi yani tokatlıyorlar üniversiteden önce insanlar yoldan geçeni durduruyor gel benim evimde kal kira istemiyorum eve göz kulak ol kendi faturalarını öde yeter diyormuş bazıları fakirlikten atlara arpa yediriyor sonra atın dışkısından atın sindirmediği arpaları ayıklıyormuş bı kısmı istanbul'a bir kısmı Almanya'ya gidip mal sahibi olmuş sonrasında üniversite gelince ve büyüyünce şehirde büyümüş insanlar zenginleşmiş ve şimdi sözüm meclisten dışarı ama adam oldular öğrencileri beğenmiyorlar şehri ahlaksızlaştırmışlar güya ama askerliğini 30 sene önce Bartın jandarmada yapmış bir abinin anlattıklarını duyunca şehre ahlağı öğrencilerin getirdiğini düşünmeye başladım (bartınlılara tavsiye her yemeğe havuç koymayın belki toparlarsınız uçkurunuzu) yurtlar 550 TL'den başlıyor ve çoğu gerçekten kötü ve şunlar bunlar var denilen hiç bir şeye inanmayın sözleşmenize burada var dediklerimiz den biri daha olmazsa koşulsuz şartsız sözleşme fesih olacaktır diye ekletin ekletemezseniz Varol otel var aylık para veriyorsunuz sözleşme yok aylık kalıyorsunuz orada kalmanızı tavsiye ederim gezilecek çok yer var ama arabanız olması lazım arabanız yoksa gezecek yerinizde yok demektir otobüsler gitmiyor veya çok uzun sürüyor dönüş saati sorun oluyor vs
iki yıl yaşadığım eskiden zonguldak'a bağlı olan 1991 yılında il olan karadeniz şehri. yerlilerinin şivesi komiktir. iki bartınlı konuşurken ne dediklerini çoğunlukla anlamazsınız. kırmızı cadde diye adlandırılan bir caddesinde taşhan diye bir meyhanesi vardı. hala duruyorsa gidilesi bir yerdi.
Anlaşılmayacak bi şiveleri yoktur. Karadeniz olmasına rağmen biraz kuraktır. Kendisini kurtaracak kadar tarımı olmakla beraber zonguldak ttk'da çalışanların geri dönmelerinden dolayı emekli şehrine dönüşmüştür.
güzel memleketim benim. her ne kadar orada yaşamasam da yazın ziyaret ederim.
Varlığını askerde şafağım plakalara düştüğünde öğrendiğim şehir, cidden varmış böyle bir yer.
türkiye'nin tartışmasız yaşanır tek şehri. gayrısı yalan.

- uşaam sen kimledensiy bakay?
+hatceledenyin ben deyze.
-aa sen bizim hatceniy uşaa mısıy? selam sööle anaya oluum.
inkumu

görsel
konuşma tarzıyla fıkraya konu olmuş şehirdir;

askerde istanbullu bir çocuk, bartınlı bir çocuğa bartın kızlarını sormuş. bartınlı çocuk da güzel olduklarını, gayet rahat bir şekilde gidip tanışabileceğini söylemiş. istanbullu bartın'a gitmiş, gerçekten de kızlarını beğenmiş. çok beğendiği bir kızla tanışmaya karar vermiş;

+ merhaba, ben istanbul'dan geliyorum ve sizi çok beğendim. sizinle çay içmeyi, bu sırada da sizi tanımayı çok isterim.

- goynüy bülüü
neden il olduğunu bilemediğim ancak zonguldaktan daha makul insanların yaşadığına kanaat getirdiğim minik batı karadeniz kenti.
Erkekleri sabah 8 de kahvehanede full ceker.rüyalarında görmüş gibiler.

Kadınlar ise açık pazarda pazarcilik yapan bir il güzel bir sey.

Şiveleri ise ilk yıl hicbir sey anlamamistim.neyseki eski sevgilim sayesinde öğrenmeye baslamistim.

Bartinli'dan cok ankarali bebelerin bulunduğu mekan.*
memleketim.
bir zamanların imece cafesi ile cafe sahnesi ile, değişik tipleri ile, cafe koridoru ile bambaşka olan yer. 2010 sonrası yoz bi yere dönüşmüştür.
iş yerimin beni göndermek istediği ama reddettiğim şehir. Umarım pişman olmam.
Gel kardeşim balık ismarlarim.
Amasra salatasını yedikten sonra diğerlerine salata diyemediğim, muhteşem hatıralar ve dostluklar biriktirdiğim, ismini görünce burnumun direğini sızlatan şehir.