bugün

bankadan kredi çekip araba almak çok yanlış bir iş. çok eski dönemde alınan bir araç sattığın zaman pirim yapardı.

bu devirde aracı alıyorsun fakat sattığın zaman bayağı bir değer kaybına uğruyor. bu kadar değer kaybeden bir araca bankadan kredi çekip araç almak yanlış bir yatırımdır. bizim insanımız lüks yaşamayı çok seviyor.

bizim yörenin meşhur bir lafı vardır. kıçında don yok poyraza karşı duruyor derler. bütçesine uygun bir araç almıyor daha pahalı olan lüks bir aracı tercih ediyor. türkiye de bir araca çok fazla para vermek akıl işi değildir işin üst düzey olur, git kaliteli bir araç al o zaman kimsenin itirazı olmaz. bir insanı en çok gösteriş merakı batırır.
Çok zordur zor.
ev almadan araba alınmaz.

avrupalılara bakın adamlar önce ev-bark ardından sıra ile araba alıyor.

ayrıca bizim ülkede ayranı yok içmeye, taht-ı revan ile gider sıçmaya mantığında adam 1500-2500 tl maaş ile sıfır araba istiyor. kirada oturuyor lakin arabaya biniyor bunlar yanlış hiç araba merakım olmadı önce evimi aldım ardından arabamı kooperatif olunca ev sorun olmadı.

okul bu sene bitiyor maaaşım 3000 tl'yi geçecek 7 yıllık memurum yaş 26 veteriner hekim diplomasını ödemelerim de rahatlayacak.

arabam 98 opel vectra, evim 100 m2 tamam çok lüks değil ama oh kurtardım kendimi. ayrıca bunları 7 yılda yaptım odemeleri daha bitmedi. beyler siz siz olun boyunuzu aşmayın, hemen lüks şeylere atlamayın. adım adım gidin. eviniz yoksa arabanın anlamı yok. kira öder gibi ev sahibi olmak en iyisi yoksa boş yere kira ver sonuç her şey sıfır.
milletimizin 'sahip olayım da gerisini hallederiz' kafasıyla verdiği kararlardan biridir. tüm maaşını kredi kartıyla bitiren ve ay sonunda aldığı maaşının kuruşuna dokunamadan kredi kartı borçlarını ödeyen halkımız için de gayet normal bir eylemdir.