bugün

Ona göre muamele yapacak olan bir öğretmen.
ilk gün okula gitmeme sebebidir.
ayrımın dibine vuran öğretmendir.
-babam adam bıçaklamaktan cezaevinde.
-sözlüden 100 verdim söylersin babana.
boy, ağırlık ve mevcut grafiklerinin yanında "veli" grafiği de doldurması gereken öğretmendir.
ayrıca okulda dağıtılması gereken yardımları uygun öğrencilere dağıtma amacı taşıyanları da vardır. ama "önyargı" zihniyetinden kurtulamayanlara yaranamayan öğretmendir de aynı zamanda.
sistemi eleştirmek yerine, her yıl değiştirilen müfredatı eleştirmek yerine, abuk sabuk hazırlanan genelgeleri topa tutmak yerine öğretmenlerin sürekli olarak "günah keçisi" ilan edilmesini ve tek suçlu ilan edilmelerini, bir öğretmen evladı olarak kınamak isteyenler mutlaka olacaktır.
http://www.youtube.com/watch?v=gVXXDtWtHDY&sns=tw
koltuğun kenarıyla oynuyor şeklinde cevap verilebilecek öğretmendir.

http://www.karikaturbul.c...Ozgur/asilsam-gelecek.jpg
bir, "senin baban kim?" diyen gun teyzesi degildir.
hala niçin böyle gereksiz bir sorunun yöneltildiğini anlamam.
öğretmenim,

öğretmenlik hayatımın ilk dersinde çocuklardan isimlerini, kaç kardeş olduklarını, babalarının ne iş yaptıklarını söylemelerini istedim.

neden mi? ben de bilmiyorum ki. bize hocalarımız soruyordu çünkü. benim maksadım "kimin babası neymiş, öğrenelim." değildi yani. geleneği devam ettirmekti.

sonra bazılarının bunu kötü bir anı olarak hatırladığını görünce bir daha da kimseye "baban ne iş yapıyor." diye sormadım.

öyle işte.
en korktuğum, en nefret ettiğim sorulardan ikincisini soran öğretmendir verilen cevaptan sonra yüzde beliren acıma ifadesinden dolayı. ama bir 'nasıl öldü' kadar zor durumda bırakmaz insanı. 13 yıllık eğitim hayatı sonucu ikinci soruya hazırım artık gerçeği söylemekten korkmaya son.
para koparma amaçlı sorulur.
'kerrane işletiyo gelcen mi?' diye cevap verilesi öğretmendir.
aslında bazen yardım edilebilecek çocukları tespit edip onlara yardım etmek için soruyordur. emin olun bütün öğretmenler art niyetli sormuyorlar bu soruyu.
çakal öğretmendir. işlerini yaptıracaktır.
kendini tanıt dediğimde, annem ev kadını, babam işe gidiyo seklinde cevap aldığımdır.
Çocuk yaşta sınıf ve insan ayrımını başlatan sorudur. Bu hayatınız boyunca devam eder.
Ö-Baban ne iş yapıyor?
A-Kapıcı
Ö-Tamam oturabilirsin.
Ö-Baban ne iş yapıyor?
K:Doktor
Ö:Öylemi. Babanın işini arkadaşlarına anlatmak istermisin.
bizim hoca kendini aştı ev sizin mi kira mı diye soruyor :D
ne kadar istiyorsun diye sorulması gereken öğretmendir.
Biraz klişe olacak ama ağız dolusu bir pezevenk cevabını vermek isterdim hep.

Tanım: mal öğretmendir.
Bence çok gereksiz, saçma sapan, amaçsız, gereksiz bir sorudur bence. Ben ortaokuldayken, lisedeyken hep maruz kaldığım sorulardan biridir. Ne hikmetse ortalama her öğretmen bana sormuştur. Yahu ben ilim irfan öğrenmeye gelmişim ne işi var babamın mesleğinin bizim konumuzla. Öğretmen olduğum vakit asla sormayacağım sorulardandır.
derse ilk giren hocaların sorduğu sorudur adın ne kaç kardeşsiniz baban ne iş yapıyor hoca hoca değip nüfus müdürü sanki.
milletin ortasında sorduğu için yavşaktır. inşaatta işçi, apartman görevlisi diyecek çocuğun durumunu düşünmeden sorulur mu o soru? o baba gurur duyulacak babadır ama 8-9 yaşında çocuk bunu kavrayamaz.
öğrencinin durumunu öğrenmek istiyor olabilir fakat bunu bilmeden her gün onunla beraber olan arkadaşlarının yanında bu sorulmamalı. yardım edecekmiş peh. bir kutu erzağı da sınıfın ortasında verirsin çocuğa olur mu?

-hüseyin, bak sen fakirsin ya sana yardım etmek istiyorum, al bunu.
- baban ne iş yapıyor bakalım?
+ öğretmen.
- aa nerede öğretmen?
+ baba kafayı mı yedin ya. benim ben? kendine gel.
- lan sen misin. ne ara bu kadar büyüdün sen oç.