bugün

en yerinde harekettir. zira verdiği ayarın karşılığını bulamayınca hepten kuduracaktır. * *
ayar almam veririm demektir. belki de fatih terim olmaktir kim bilebilir ki!
(bkz: Olgun davranmak)
kar$ı tarafa en kolay yoldan ayarı vermektir.
(bkz: ayar verme gayretlerini tinlamamak)
(bkz: başlığa ayar vereni sallamamak)
karşı tarafı pek de umursamayan kişi davranışıdır.
karşılık veremeyenin kullandığı en basit silahtır. Hani iş-güç-slogan baştan aşmış ama bi bakmışsınızdır ayar almışsınızdır. o zaman ne gelir insanın aklına: " kesemiyeceğin boku kaşıklama". *
(bkz: sana ayarı kepçeyle yediririm bak)
genellikle özel mesajlarda oluşan durumdur. birilerini bulsam ayarın şahını versem diyerek için için yanan yazar en sonunda bir kurban bulur.başlığa bakar entry'i okur biraz düşünür sonrada msjı yollar.msj kurbana ulaşır,msjı açar karşında "şunu şöyle yapmışsın lakin böyle yapsan ne olurdu zaten herke şunu şöyle yaptıkları için şuu olmuyor mu" * tarzı yada çok farklı ama yinede buram buram ayar kokan bir soru/tanım ile karşılaşır, bu sırada diğer yazar pc nin başında heyecan ile cevabı beklemektedir cevap gelsin ki skoru 2-0 a taşıyabilsin,lakin kurbandan hiç beklenmedik bir msj gelir "canım böyle istedi".eee hani bunun savunması,sinirlenmiş kurbanın vahşi sözleri nerde?işte bu yazarın kaba ete dönüşme anıdır ve kesinlikle uzun uzun tartışıp haksız çıkmaktan daha çok koyar kişiye. *
karşınızdaki kronik ayarcıyı aşağılamanın en eğlenceli yöntemidir.
verilen ayarın baya etkili olduğunun göstergesidir.
örnek olay tanımlaması:

zamanın birinde bi memlekette iki tane yaşlı teyze varmış. bunlar derenin karşılıklı kıyı koylerinde yaşarlarmış. her sabah derenin kenarına gelir birbirlerine söver sayar rahatlarlarmış. bi yandan da kudurtmaya çalışırlarmış birbirlerini. bi gün teyzelerden biri hastalanmış. ama gitmezse çatlayacak. toruna demiş. git oraya onun ağzını burnunu kır laflarınla. torun akşam eve gelmiş. sormuş nasıl oldu. torun demiş öldü seninki. nasıl öldürdün bi günde ben senelerdir uğrasıyorum demiş teyze. o da demiş o bağırdı cağırdı sövdü saydı ben sustum. dayanamadı hırsından çatladı öldü. yaşlı teyze de dayanamamış sen nasıl cevap vermezsin diye ölmüş.

bu olaydan çıkartacağımız sonuç: insanoğlu kuş misali bir o dalda bi bu dalda.
ayar vermeye çalışanın, zeki bir kişilikse, anlayacağı; değilse verilen ayarın yerini bulduğunu sanmasına yol açan eylem.
ayar vermeye çalışırken kendini hırpalayan kişiyi iyice çileden çıkaracak olan davranıştır.
Cevap veremediğinizin kanıtı da olabilir.

Ortamlarda ciddiye almadım dersiniz.
ayar vermeye çalıştığını anlayıp, çocukca ego yarışına girdiği için gülümsemek olabilir.
Yerinde bir tepki.
Türk'ün yapısına ters tepki.
Zordur bizde o kadar olgununu bulmak.