bugün

su götürmez gerçeklik...

vatanı zaten rauf orbay, kazım karabekir gibi osmanlı paşaları kurtarmıştı, mustafa kemal olmasaydı ve bu büyük paşaları tasviye edip kendi ideolojisini empoze etmeseydi, imparatorluk devam edecekti. babamız yorgo, morgo' da olmayacaktı. bu s.ktiri boktan türkçü devlet ideolojisi de olmayacaktı.
doğru olan bir gerçekliktir.

Zira bu osmanlı cumhuriyeti filmi ile kanıtlanmıştır.
Her şeyden geri kalmış imparatorumsuluk. Götüme mi sokayım? Osmanlı ölmüştü amk.
filmle kanıtlamak, kemalist değilim ama çok saçma savunmalar var şimdi.
fatih olmasaydı istambul' u başkası alırdı gibi bir şey bu. yada fatih tek başına savaşmadı askerleri neden yüceltmiyorsunuz gibisinden de bir durum bu.

atatürk ülkeyi kurtarmıştır ve kurmuştur.

zaten başkasının kurtardığı bir ülkeyi bir başkası kurdu diye bir şey tarihte oldu mu bilmiyorum ama bu saçma oluyor.

yani atatürk' e olan kini anlıyorum ama bu mantığın önüne geçmemeli.
daha sağlam mantıklı eleştiri olmalı bence.

ayrıca atatürk bir anda ortaya çıkmadı, bu bir süreç başka biri vardıysa o zaman kurtarsaydı ülkeyi. şimdi bu günün şartlarında o kurtarmasaydı da kurtaran olurdu demek, osman gazi olmasa da osmanlı kurulurdu gibi bir şey oluyor bana göre.
Bir arap hayranının iftiralarıdır. iftira olduğu kadar da itiraflarıdır. Türkçü değilim ama dedelerimle gurur duyuyorum. Çok eğitimli, çok da dindar insanlar değildiler. Bu devlet önce onlara, sonra anama babama sonra da bana, kardeşime ve kuzenlerime yaşama şansı verdiyse bişeylere sahip olup hayallerini gerçekleştirmeye imkan verdiyse ben bu devlete laf söyletmem arkadaş. ( devletin imkanlarını peşkeş çeken, oy uğruna hayatı zindan eden bazı siyasi partilerin devlet eliyle yaptığı zulmü tenzih ederim.)

Bu devlet tarihte Türk'tü. ilelebet Türk kalacaktır diye bir vecize vardır. Yanlıştır. Bu topraklar son 2.yy'dır Türk'tür. Ve artık geri dönüşü yoktur.
sevr anlaşmasından haberi olmayan, osmanlının son dönem tarihi hakkında hiçbir fikri olmayıp meşrutiyetlerin ve meclisi mebusanların kelime anlamlarını bilmeyen sevr sonrası haritasını hiç görmemiş hıyar beyanı.
Orası muhakkak.

Olmasaydın da... Olurduk...
Yarak ederdi Afedersin. Kalmazdı imparatorluk filan. Tüm dünyanın nerdeyse tasak geçtiği bir hal Almışken topraklar elinde kalmamış ne imparatorluğu. .. anca manda altında sürünürdün.
Gram tarih bilgisi olmadan yapılan yorum, nutuğu oku demiyorum sayfalarına bi göz at öyle gel.
şu osmanlı nın bokunu yiyip duruyorsunuz. zannediyorsunuzki kanuni zamanındaki gibi olurdunuz. nah olurdunuz. konya ovasında tezek toplayan çoban olurdunuz.

ulan herşeyi iyi biliyorsunuzda damarımıza basıp bizi delirtmek hoşunuza gidiyor biliyorum ama tepki veremeden duramıyorum.
tarihi gerçektir.

ankara hükümeti - istanbul hükümeti diye ayrılınca, osmanlı güçten düştü yani.