bugün

saçmadır.
askeriye içerisinden dışarıya bilgi sızdırılmasını önlemek amacı ile yapılmış bir uygulamadır. bu sebepten dolayı gayet mantıklı bir yasaktır çünkü cep telefonu kullanamayan er bilgi sırdırmak için belirli aralıklarla dinlenen ankesörlü telefonlardan işini görmek durumundadır ve bunu yaparsa yakalanma ve götünden kan aldırma ihtimali çok yüksektir. tabi bu yasağa aldırmayıp cep telefonu kullanan tonla asker bulunmaktadır.
kimseye birşey kaybettirmeyen uygulamadır.

herkes sizin kadar iyi düşünmeyebilir. askere her türk vatandaşı gider. ama kimin ajan, laf sızdıran olduğu bilinmez. sebebi olabilir.
istihbarata karşı koyma stratejisinin bir parçasıdır. gayet doğru bir stratejidir. bazı yerlerde delinen yasaklar giriş ve çıkışlarda xray kontrolü ve komutanlık içinde jammer kullanılması ile bertaraf edilmektedir.

kısacası dışarıya sızması muhtemel bir bilgi sızıntısını engellemektir.

cep telefonuna kulp takanlar gelsin de onlara bilmesi gereken prensibini anlatayım.
0.facebook yardımıyla;
@Pusu @Devriye gidi gönderilerin havada uçuşmasını engelleyen durumdur.
Buradaki asıl amaç, disiplinin sağlanması ve bilgi sızmasını önlemektir.
bir çok sebebi olan yasaklamadır.
içerisinde bulunmuş 7.5 yıl eğitim görmüş biri olarak söyleyeceklerim var : Bana Maltepe Askeri lisesi yıllarımda kaçak telefon sokturttan zihniyettir. Sırf kız arkadaşımdan bir mesaj daha fazla görebilmek, anneme "nasılsın" diyebilmek için binbir zorluk altında içeri soktuğum ancak daha sonra habersiz yapılan bir aramayla bavulumdaki top haline getirdiğim çopraplarımın arasından çıkan telefonun hayatımdaki yeri o zaman çok farklıydı. O zaman komutan ibaresi gösteren her şeyden işkillenir ve geceleri yorganın altında mesajlaşırdık. Yasaklanmasının sebebi de yok efendim güvenlikmiş de Tsk Tehdit altındaymış da falan da filan. E abi bir tek bizim kullandığımız telefonlar mı tehdit oluşturuyor. Subayların da pekala 7/24 telefon ellerinde. Bu düşünce yapısıyla bir yere gelemez bizim ordu. pehhh