bugün

Acemi birliğinde ilk iki haftanın ardından yapılan kısa banyodur.
Bazı acemi birliklerinde hiç yapılmaz.
Bunu yapacak kadar şanslı olanlar, terlikleri ve eşofmanları giyip bir usta asker eşliğinde tek sıra halinde banyolara götürülür.
Herkesin omuzunda havlu vardır.
Maximum 7-8 dakika sürer. Bu kısa zaman diliminde osbir çekmeye kalkanlar da mevcuttur.
Sanılanın aksine acemi birliğine teslim olduğunuz gece, saç traşından sonra muhakkak yaptırılır. Bize 17 sene önce 2 dakika vermişlerdi. Şimdi 7-8 dakika olduysa iyi gelişme var demektir.
saç kremim koğuşta kalmıştı, kremimi almaya gidince uzman beni sıranın sonun atmıştı. sıra bana gelesiye sıcak su bitmişti. o yüzden çok ağlamıştım. saç maskesi falan hakgetire hiçbirşeye vakit yok.
317 kdy olarak Isparta 40. piyade iç güvenlik er eğitim tugay komutanlığında yaptığım acemi birliğim esnasında koğuşun ana girişinin yanında ayrıca duşlarımız vardı, nöbetçi subaydan özel izin alarak 5. gün banyo yapmıştım ( mazeretlerimi yazmıcam ) neyse keşke banyo yapmasaydım diyorum aradan geçen bunca zaman içinde fikrim değişmedi ve ölene kadar da değişmez...çünkü 180 kişilik koğuşta mal gibi 5. gün banyo yapan tek keriz ben olduğum, misler gibi koktuğum ve aşırı fresh olduğum için ağzına salıncak kurduğum 179 kişinin ayaklarının ve götlerinin nasıl koktuğunu çok keskin şekilde beynimin koku alma merkezinde hissettiğim an pişmanlığı yaşadım... evet gençler tam 179 adet erkek...aynı odada...osura osura uyuyor ve siz banyo yapmış şekilde o odaya giriyorsunuz...koku anlatılmaz...[(20 günlük çürümüş makarna+3 aylık çürümüş yumurta) * 20 günlük çürümüş pilav] aha kokunun denklemini ancak böyle verebilirim. ( denklemdeki kokuları bilmeyenler çok şanlılar )
bu benim tek başıma yaptığım banyo sonucunda, sabaha kadar tek başıma gönüllü olarak koğuş nöbeti tuttum...koğuşun kapısında sabaha kadar nöbet...en azından kokudan uzak...

180 kişinin toplu olarak banyo yapması ise acemi birliğinin son günlerine denk düşüyordu, 7 dakika vermişlerdi toplam süre olarak. bu süre içnde, soyunacak, yıkanacak, kurulanacak ve giyinecektik. hayatımın en güzel 3 dakikasıydı diyebilirim...suyun basıncı, sıcaklığı, günlerdir yıkanmamış olmanın psikolojisi, tüm yorgunluk, sinir, sitres o kaynar suyla birlikte aktı gitti...

usta birliğinde ise askerlik şubesindeydim, 6 kişi ortak bir banyomuz vardı ve her gün banyo yapabiliyorduk, o 7 dakikalık duşun yerini asla tutmadı...
bulaşık içinde kalınan banyodur.

her daim son sıraların insanıyımdır.

otobüs beklerken en önde ben olsam bile herkes bir şekilde önüme geçer ve ben yine en son binerim..
askerdeki ilk ve tek banyomda benzer bir şekilde olmuştur.

duş alalım derken rezil olmuştuk. akıllılar ne banyosu a.q. bu kadar insandan bize sıra mı gelir deyip geri gitmişti. ben yine de pes etmemek adına bekledim. sıra bana geldiğinde artık depoda su kalmamıştı ve herkes yıkanmıştı. 1 dakikada ince ince akan bir su ile yıkanmaya çalıştım...

bir tek kafamı yıkamıştım kafamdaki sabunu vücuduma yayıp temizlenirim diye umdum tabi ki istediğim sonucu elde edemedim... daha da fena kirlendik.

su bitti ve ben öylece kalakaldım. bu da böyle bir anımdır a.q.

kısa süre askerlik yapanlar yıkanmayın.
bedelliler size diyorum yapraklarım.
Soyunana kadar süresi biten banyodur. Dönüşünde kıyafetlerin bir başkasıyla karışmış yada çalınmıştır. Genelde soğuk su akar.
Askerlik hakkında beni en korkutan şeylerden biri, rüyalarıma giriyor.
anlatılanlara göre goradaki banyo sahnesi gibi bir şeymiş. Allah kurtarsın kardeşler.
Astegmen olarak yaptığım için rahat rahat aldığım banyodur...

Zaten acemilik bitince evden devam ediyosun, öğrenci hayatı gibi bir hayat oluyor...
girmeden evvel köpüklenirseniz yetiştirebileceğiniz banyodur.
Burdurda acemiliği yapmıştım.sorunsuzdu.2 veya 3 günde bir banyo yapabiliyorduk.
sana banyo yeri gösterirler süre başlar aaa o ne su buz gibi açarsın çok sıcak duş tam çalışmaz yalandan banyo yaparsın süre bitti denir 5 dakka ne ara doldu saatte yok gerçekten 5 dakka mı ? kimi bağırır daha köpüklüyüm az daha süre ister sanki internet cafe abi masa 5 i 15 dakka uzatır mısın ?