bugün

hayatta unutulmayacak ender anılardan biridir. önceden dağıtılan tüfekle çapraz tutuş yapıp bölük bölük atış alanına gidilir. sıraya girdikten sonra isim listesine imza atılır. bölüm bölüm atış alanları vardır. ben 5 numaralı mevziden atmıştım. önce yere yatıp mevzi aldıktan sonra herkesin çok ağır dediği g3 ü zorlanmadan omzuma dayayıp şarjörü takmıştım kurma kolu çekip bağladıktan sonra atışı tekliye getirip uzaklardaki atış kağıdıma peşpeşe 5 mermi atmıştım öyle sarsıntı geri tepme olmamıştı. daha sonra tüfeği boşaltıp bölük halinde sırayla geri dönüp numara sırasına göre silah ambarına koymuştuk.
Genelde sıfırlaması yapılmamış silahlarla yapılır bu. Vuramayınca da angil dingil cezalar verirler.
Şans eseri denk getirirseniz sizden kralı yoktur.
ben beşinide tam 12'den vurmuştum. sivilde de hep tam 12den vururum zaten.

edit: yav arkadaş millet ne kadar kıskanç ve hazımsız yav. beyler niye eksiliyosunuz aq??
askerlik boyunca 3 defa yaşadığım tecrübe. bir seferinde birleştirilmiş kalabalık bölüğün neredeyse tamamı olarak gittiğimizden, atış alanındaki hava harp meydanı tadında bir barut kokusu ile dolmuştu (o kadar çok kişi ardarda atış yaptığı için).
Hayatımda hiç yapamadığım atıştır. Nasip olmadı elimize g3 alıp atış talimine gitmek. Askerlik süremde Fırça faraş oldu bizim silahımız.
zaten yatarak destekli atış yaptık tepme falan olmaz da o patlama sesi kulağının dibinde bir süre çınlamaya neden olur. 25 metreden üçgen teşkili yapıp sıfırlamanı yaparsın oradan 200 metre atışına.
Sağa atarsın sola gider.
gözden gezden arpacağın üst silme tepesinden hedefin alt kenar orta noktasına alınan nişan doğru nişandır.
kendinden daha yaşlı bir tüfek ile atışa gitmektir. gerçi benimle aynı yaştaydık 92 doğumluydu oda.
askerde kullandığım, acemi birliği flama yarışlarında başarıdan başarıya koştuğum silahtır. Askerlerimizin bir çoğu bu silahı kullanmaktadır yamulmuyorsam etkili menzili 400 metre idi. Fakat 150 metreden 3 atışınızdan birini tutturduğunuzda başarılı sayılıyordunuz flama yarışlarında (görev). Yivli namlusundan mermi dönerek bir çap oluşturmaktadır bu daire hedefe doğru giderken büyümektedir. Bu sebeple mesafe uzadıkça hedefi vurma ihtimaliniz daha da zorlaşır. Bu yivli namlusu sebebiyle saplandığı bedeni parçalayarak çıktığı söylenir. Ayrıca keleş * gibi arsız bir silah değildir aksine çok nazlıdır kolayca tutukluk yapabilir.
Yatarak destekli de atsanız, g3 kendini hatırlatan ben burdayım ulan diyen ve geri tepmesi iyi olan bir tüfektir.

Ayakta tam otomatik moda alıp 1 şarjörü tek seferde atıp isabet ettiren adama saygı duyarım ama g3 zaten seri atış için uygun bir tüfek değil. Dağa taşa atarsınız acemiyseniz. Esas keyif mp5.
Ertesi gün sağ omzunuzun ağrıması ile sonuçlanan atıştır.
Mg3 atışı kadar zevkli olmayan atıştır. Bana mg3 ün ardından oyuncak gibi gelirdi.
Ağır denilen silah 4 kg, mg3 12 kg.

Omzunuza tam dayarsanız tepme vs. Hissetmezsiniz. Ancak çok yaşlı olduklarından kurma kolu zor çekilebilir ve atış sonucunda tutukluk yapabilir. Ben, miyop astigmatım sağolsun vuramamıştım ama bir şey olmamıştı.
yakında yerini,

(bkz: askerde mpt 76 tüfeğiyle yapılan atış)a bırakacaktır.
Harika bir his verir.

O silahın gürültüsü, anlayamazsınız.
eskiden kısa dönem (5 ay) askerlik yapanlara toplamda 2 defa, 3 el ateş ettirilerek yaptırılan atış.

gözleri bozuk birisi olmama rağmen, her seferinde isabet ettirmiştim. ama g3 tüfeği de yani tüfek değil ki be kardeşim, elde taşınabilir top resmen. 3 el atış bittikten sonra kulaklar sağır olarak kalkıyorsun.

bir de her atışta, kendi hedefine değil, yandakinin hedefine ateş eden mallar oluyor. hedefi tertemiz, yandakinin hedefinde 6 mermi deliği oluyor.

bir de konu ile alakalı bir anımı anlatayım. bizim bölükte kısa dönemlerden süt çocuğu bir tip vardı. bu komutana dedi ki, komutanım ben islam dinine mensup değilim, inandığım dinde silahlara dokunmak yasak. silah konusunda muafiyet talep ediyorum. komutan inanmadı, baya baya diretti çocuk. halbuki bildiğin müslüman ibibik, ama ateşli silah fobisi var, ödü kopuyor. komutanlara da "inancım gereği silaha dokunamam" diyor. ailesine ulaştılar elemanın, babası "müslüman lan o, kandırıyor sizi" deyince ayırdılar bunu. eline süpürge verdiler, nöbetlerde filan süpürge ile duruyordu mal. abi 5 ay boyunca, s.ke s.ke, ceza vere vere adamın silah fobisini yokettiler. bu da böyle bir anımdır. şimdi dağılabilirsiniz.
1979 model çığırtkan isimli g3 silahıyla yaptığım atış, paha biçilemez o ses. Silahı yeniden sevmeme neden olmuştu. Hiç tutukluk yapmadı. Ben de ona hep iyi baktım. Her cuma muhakkak yağladım. Şüphesiz Balıkesirli yağlar.
Tam bir ölüm makinesidir. G3 uyarmaz, g3 affetmez, ya uzuv koparır ya da hayattan koparır.
atış taliminde 25 metre çukurunda salağın birine takım çavuşu denen mal tüfekteki emniyeti açarak tek atışta vermiş.

emniyeti açacağım diyen atıcı mal ise mandalı tam otomatiğe ittirmiştir. sonrası tam eğlence.

tam seri atışta tüfek sahlanır. şarjördekii mermilerden bazıları atış çukuru duvıarını aşarak 200 metre ilerdeki

piyade taburunun duvarlarını delmiştir.

allahtan kimseye denk gelmedi. tabur komutanı başçavuşa başçavuş uzmana uzman takım çavuşuba sağlam bir fırça zinciri zuhur etti.

it ite itte kuyruğuna yani.

o salağa bir daha tüfek verilmedi.
Ordumuzun kullandığı mevcut piyede tüfeklerinden bir tanesi. 25 50 100 200 metrelerde atış yapılabilir. Yerlisi de var fakat benim 1973 hk alman g3 piyade tüfeği idi. Eksiksiz Tüm (5 çeşit) atışlardan geçer not ve görev almıştım. Hiç unutmam bir defasında önce Tüfek tesisat 1 km koşu, sonra ardından 200 m desteksiz atış yapılacak. Koştum geldim ama yorgunluktan da bitik vaziyetteyim. O halde desteksiz atsam kesin karavanaya gidecek, zira vücud zangır zangır titriyor, nefes nefeseyim, Hedefi tutturmak imkansız. Neyse tüfeği elime aldım yattım, kimse farketmeden dirseği dayadım 2 tane çaktım. Tam 3. Atışı yapacağım sırada üsteğmen farketti, arkamdan bağırdı "laaayyyy eşşoğlu kaldır dirseğiiiniii" tabi kaldırdık ama son mermi uçtu boşluğa. Fakat o usulsüz iki destekli sayesinde 3 te 2 oldu ve atış görevinden geçer not aldık. Hileyle işi yırttık yani. Napalım, Yapacak başka bişey yoktu..
G3 ile 15 fişeklik kısa bir tecrübem oldu basit bir nişan alma doğru nefes ve tetik ezme ile sıfırlanmış bir tüfekle iyi bir grupman elde edilebilir. Şarjör tüpünün içinde 70'lerden kalma bir not bulduğumu da hatırlıyorum kim bilir kimlerin elinde eskidi emektar...
Hayatımın en mutlu anlarından biriydi sanırım. Her yerden yükselen sıralı sesler arasında sıkıcı kavradığın 4.5 kg ölüm meleğinin saniyede 800 m üzeri hızda siyah noktaya gidişine şahit olmak, her atıştan sonra geri tepmese bile yanağına ufaktan öpücük kondurması unutulmazdı gerçekten.