bugün

öncelikle şurada anlaşalım. artık 1 maaşla 4 kişilik aileye bakma durumu ortadan kalktı. 4 kişilik ailede iki kişinin çalışması gerekli. bu hesaba göre bir asgari ücret açlık sınırından aşağı olmamalıdır. bu insanlık onurudur. iki asgari ücret ise yoksulluk sınırına %90 yakın olmalıdır. malesef bizim ülkede bu bile mümkün olmuyor.

basbaya iki kişi bile çalışsa yoksulluk sınırını aşamıyor. fakirlik diz boyu.
Türkiye'de gerçekte 1500 TL olan ücrettir.

Çünkü en dandik Avrupa ülkelerinde kimseyi günde 8 saatten fazla çalıştıramazsınız. Haftalık toplam çalışma saati belirlidir. Bunu aşarsa fazla mesai ücretini çalışan alır.

ingiltere'de haftada 40 saatten bir dakika fazla kimseyi çalıştıramazsınız.

Türkiye'de 6 gün 12 saat çalışılan emek aslında asgari ücretin iki katını hakeder.

Yüzde 20 işsizlik olan Türkiye emek piyasasında işveren lehine bir durum mevcut. Ayrıca 5 milyon Afgan-Suriyeli mülteci sigortasız 7 gün 12 saat bedava çalıştırılabilirken kim takar yerli işgücünü.

Bu sorunun bir çaresi mevcut işyerlerinin kapasitesini artırmak için ekonomiyi büyütmek, mevcut işletmelerin işçi artırımını sağlamaktır. Bu eldeki bilgisayarın işlemcisini yüzde 90 kapasite ile çalıştırmak gibidir ısınabilir.

En önemli ikinci çaresi ise mevcut işler haricinde yeni işler yaratabilmektir. Bu ekonomiyi ısıtmadan çoşturmaktır.
Yeni işler yaratabilmenin yolu yatırımdan geçer.
Yatırımda kapital olmadan olmaz.
Kapitalde ülkelemizde bulunmaz. Tek çare yurtdışından sermaye bulabilmektir.

Yurtdışı yatırımcısı da yarın hükümet tarafından başına ne geleceğini bilmediği bir ülkeye gelmez. Hukukla oynayan yönetimi gören gelmez. Mahkemeler tam bağımsız olmalıdır.

Yabancı yatırımcıların kendilerini dövdürmek gibi enayilikleri yoktur.

Bırakınız efendim gelsinler.
Alım gücü Olmayan en vasat olan en düşük gelir Sahibi Olmaktır.
Günümüzün Türkiye şartlarında.
Turkiye cumhuriyeti bütçesinin temel direğidir. Bu ülkede en çok vergiyi bu kesim verir. inanmayan vergi kazanç oranınına bir baksın.
tam açılımı, çalış ama kazanma.
türkiye'de asgari ücret ile çalışanların oranı yüzde 45 civarında!!. yani çalışanların yarısı sadaka misali 2320 tl'ye mahkum edilmiş halde.

tarihinin en derin krizini geçirmiş, hatta zamanında asgari ücreti indirmiş olan yunanistan'da bu oran yüzde 7.

ama olsun yol yabtılar!!.

not: şu saatten sonra asgari ücret 15 bin olsa bile nafile. ekonominin içine öyle bir edildi ki, bu enkazı düzeltip, alım gücünün artması ve buna uygun bir asgari ücret gelmesi için en az 5-6 sene geçmesi lazım. o da liyakat sahibi, ranta bakmayan bir yönetim ile.
her artışın enflasyon olarak geri dönebileceği miktar.
O değil de bir parti 2500 olmalı demişti de, lider partinin mitinginde bu öneriyi yuhaladı ya asgari ücret alanlar.
işte o zaman ümidimi kestim ben bu halktan.
bence 15 bin lira olsun, bu asgari ücret yaygaracısı aptal ergenler de götüne kına yaksın. bunlar yüzünden asgari ücretli çalışan sayısı %9'lardan %50'nin üzerine çıktı. 15 bin olsun da doktor, hakim, savcı bile asgari ücretle çalışmaya başlasın. herkes sürünsün.

kafanızın bunu almaması gerçekten çok enteresan. bir ülkede bu kadar beyinsiz varken hala insanların bir şekilde hayatta kalabiliyor olması çok enteresan. filmlere konu olacak cinsten bir olay.

partiler de biliyor milletin ne kadar mal olduğunu veriyor coşkuyu 3 olsun, 5 olsun, 8 olsun diye.

olsun amına koyim ben de destekliyorum artık. orta ölçekli bütün işletmeler batsın, eskiden asgari ücretin 3-5 katı kazanan beyaz yakalı asgari ücretin %5-10 fazlasına çalışıp sürünsün, memur sikimi yesin, esnaf batsın.
Ocak ayında 392 dolara karşılık gelen asgari ücret, yıl sonunda kur artışı nedeniyle 296,8 dolara geriledi. Böylece asgari ücret 2010 yılından bu yana ilk kez 300 doların altına inmiş oldu.
Bir de güneş balçıkla sıvanmaz derler. Bu nasıl bir akıl tutulması anlamıyorum. Adamın her söylediğine kayıtsız şartsız iman ediliyor. Gerçekten çok çok ağır bedeller ödeyeceğiz.
Şu şartlarda 900 tele yeterlidir.
görsel
on bin de olsa yasadigin yer turkiye oldugu icin hicbir sike yaramayacak para.
işçilere bir çalışma günü karşılığı ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım, kültür vb. gereksinimlerini günün fiyatları üzerinden "insani" düzeyde karşılamasına yetmesi gereken ücret.

gıda: makarna. şımarmak istenilen günlerde salça ve et bulyon katkılı. protein ihtiyacı için ise dünyada peynir olduğuna kimseyi inandıramayacağın a101 peyniri.

konut: ilk depremde yıkılıp altında böğüre böğüre can vereceğin 60 senelik 55m2 1+1 ev.

giyim: 20-30 lira bandındaki unisex tişörtler. kış günü -10 derecede sabah(?) saat 5:30da otobüs beklerken mis gibi soğuk havayı teninde hissetmene sebep olup ağlamaklı gözlerle kafanda ben neden yaşıyorum ki sorusunu sorduran 70 liralık kinetix bot.

sağlık: arveles her derdin dermanıdır.

ulaşım: ne salak salak sorular bunlar ya.

kültür: masterchef izlemek kişiye iyi bir yemek kültürü sağlayabilir her ne kadar orada görülen yemekleri dışarda tatmayı geç, malzemeyi alıp evde yapacak kadar bile para olmasa da.
Bütün değerlerin para olduğu bir ortamda, Bir ülkenin kalitesiyle doğru orantılıdır. Sa.
türkiye şartlarında asgari ücret net 4.5 bin- 5000 tl olması gerekir.adama asgari ücret az diyorsun yalan abi bir evde 5 kişi çalışsa eve 12 bin tl girer diyor.lan sığır her evde 5 kişi mi çalışıyor. adam zaten işsiz .
Ülke genelinin maaşı olmuştur.
dalga gecilemeyecek kadar ciddi konudur. 2800 e hangi insan evladi doyabilir. yudum yag indirimli fiyati 72 tl. kasar peyniri kilosu 35 tl. peynir desen 30 lira. lan herkes bimden a101 den kalitesiz urun alacaksa birakin komunizm gelsin ozel istirak kapatilsin tek tip tuketim malzemeleri verilsin. bi fakirlik yeter. bu vergiler yeter.
olabilecek minimum seviyede tutulmalıdır. bu kadar insanın asgari ücret almasının önüne geçmek zorundayız. asgari ücret tamamen vasıfsız işçiler için olmalı. 2 yabancı dil bilen üniversite mezunun başlangıç maaşı değil. ekmekten benzine her şeyi etkiliyor. bana kalırsa 1500 lira civarında tutulmalı ki işveren o gevşek ağzıyla asgari ücret teklif edemesin. ancak o vakit fiyatlar normale döner.
artık standart ücret haline gelmiştir.

okumuşu, okumamışı, beden işçisi, fikir işçisi hepsi aynı parayı alıyor.
Çalışırken düşüp bayilmayacak derecede kalori alınabilecek düzey olarak beliriyor asgari ücret. Eve meyve kuruyemiş girmese de olur. Sinemaya tiyatroya cafeye gitmese de olur.Cocuk da varsa mendil satsın geçinir giderler düşüncesinin mahsulü olarak oluşan ücrettir.
iktisata giriş dersleri konularındandır: üretim faktörlerinin (toprak,emek, sermaye, teşebbüs) bir araya gelip bir mal veya hizmetin üretilip satılmasından elde edilen gelirden bu faktörler paylarını alır. (Rant,ücret,faiz,kâr) hep merak etmişimdir. Niye asgari ücret tespit komisyonu var da mesela ne bileyim asgari kâr tespit komisyonu yok? Ya da asgari faiz ve rant?
Her arttığında hemşire mühendis gibi mesleklere sahip olanların aldığı maaşa yaklaşan ve farkı kapatmaya doğru ilerleyen ücret.
Henüz netleşmemiştir.