bugün

saniyenin 10 da 1'ini hesaplayarak tam çarpacağı anı kestirip zıplayabilirsen belki mümkün olacak kurtuluş. Haa bide o an yaşayacağın adrenalin patlamasını gözardı ediyorum.
denendi, 9 kişi öldü.
denendi 7 kisi hastanelik, 2 kisi cennetlik oldu.
denendi, öbür tarafta salaklıktan cehennemlik oldular.
saaatte 180 km ile giden bir arabanın içerisinde geriye doğru saatte 12 km hızla uçan sineğin yaptığı hızı bilen kimsenin cevaplayacağı sorudur.
Fizik 1 dersinde hesaplatılan soruydu.
Prof olan hocanım verdiği cevap .
"Evet kurtulur ama çok çok yüksek ivme yapmak lazım, bunu da insan vücudu yapamaz."
Verilen değerleri hatırlamıyorum lakin vizemizde 46 m/sn2 olarak hesaplamıştım. Tam puanım vardı o değerler için.
Teori de mümkün olma ihtimaline karsin pratikte imkansızdir. Teori de elmaya cekim kuvvetli uyguladığı gibi elma da yere cekim kuvveti uygular. Yani dunyanin bur noktasindan ayni anda milyonlarca elma atilirsa dünyanın sekli degisebilir dolayli olarak ayni anda birkac kişi zıplarsaniz kurtulabilirsiniz.
pratikte (bkz: kurtulamadilar)
Crysis 2 de oyunun ortalarrina dogru şehirde bi inşaat asansorune atliyosun ipleri kopuyor yere tam çakilmadan zipladim hiç bişey olmadi beyler normalde ekran kipkirmizi olurdu ziplamasam.
aynı anda çin'de tüm çin halkı zıplarsa deprem olur zannı ile aynı felsefeye çıkan denenmişliği olan hadisedir.
şu videodaki adama 4:24 dayanabilirseniz ve ingilizce bilginiz de var ise teoride gerçekleşebilir ama pratikte nerdeyse imkansız olan bu olayı sebepleriyle birlikte öğrenebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=70HSc6XLyzw
mythbusters'ın 'cahil cahil konuşmayın artık ipneler' diyerek gereksizliğini deneyle ispatladığı hede.
zıplamak aklına gelirse zıplarsın koçum.
Azrail için bişi fark etmez.
(bkz: tabi lan manyak mısın)
nereye doğru zıplanıldığına göre değişen bir soru ışığa doğrumu.
kucaktayken zıplanıldığında öpülmekten kurtulunursa asansörde de kurtulunur.
Sadece Zıplamak yetmeyebilir. Havada durmalısınız ve şahitleriniz olmalı. Bazen bu bile kimseyi tatmin etmez komik duruma düşebilirsiniz.

(bkz: sabri bey ne yapıyorsunuz)
Boyle trambolinde ziplar edasiyla ziplayacaksin cocuğum.imza :Haydar dümen.
Salak mısın birader kurtulmak ne kelime ömrün uzar. Dene de sen de kurtul biz de kurtulalım.
Birkaç gündür gördüğüm başlık.
Asansör düştüğü sırada, zıplamayı bırak onu düşünecek kadar dahi vakit olacağını sanmıyorum, birde basınçtan hareket edilemez.
Diyelim ki hareket ettin ve zıpladın, Eğer düşünmeye de vakit bulduysan hemen düşün 2 secenegin var.
1. zıplamadan yere yapışıp mı gebermeliyim?
2. zıplayarak götümü tavana vurdurarak mı gebermeliyim?
işte bütün mesele bu Seçimini sen yap.
düşerken tam çarpma anından önceki andaki hızından daha hızlı zıplarsan kurtulabilirsin.
Denedim, hastanede kuzenim benim adıma yazıyor, ben baştan aşağı kırık ve sargılar içindeyim.
Erken zıplarsan yine kurtulamazsın.

Tanım: bir soru.
sadece zıplamak yetmeyecektir. aynı zamanda ciğerlerine nefes çekmelisin ve kollarını da kuş gibi çırparsan oldu bu iş.
asansör tam yere çarptığında zıplamak gerekir, az bir miktar önce veya sonra zıplar isen ebeni tersten görürsün zaten az bir miktar sonra zıplayamassın muhtemelen bacakların kırılmış olur.