bugün

Taksici olmadigi halde sehir ici/sehir disi ayda ortalama 5000(yaziyla bes bin) km yol giden biri olarak nacizane benim de birkac tavsiyem var.

- araba kullanirken sorunlarin cok onemli bir kismi karsindaki surucuye ve yayaya saygi duyarak kendiliginden hallolabiliyor. Altin kural saygi.

- debriyaj kavramasi denen olayi iyice ogrenene kadar bos vakitlerde tekrar yapin. O sure zarfinda yokuslarda guvenlik acisindan araca zarar verse de el freniyle kalkin

- suratli giderken gireceginiz hafif bir viraj, bir tas parcasi, yandaki aracin serit ihlali saliseler icinde aracin kontrolunu kaybetmenize neden olabilir. Surate hic gerek yok. Kesinlikle normal sureden cok daha erken varisa ulasmiyorsunuz.

-viraja girdiginizde fren yapmayin. Viraja girmeden once fren yapip yavaslayin, asla vites bosta viraj almayin hatta donus aninda hafifce gaza basmaniz arabanin yol tutusunu artirir, savrulmayi minimize eder.

-seyir halinde ayaginiz surekli debriyajda olmasin. Gerekli anlarda basmaya alisin.

-peygamber vitesi dusunulenin aksine benzin sarfiyatini sifirlamaz, riske girmeyin

-motor freni denen olayi cozerseniz zirt pirt fren-gaz ikilisini kullanmazsiniz, boylelikle yakittan cok ciddi tasarrufta bulunmus olursunuz.

-hiz sabitleyiciniz yoksa da uzun yolda kendinizin hiz sabitleyicisi olmaya calisin. Arac en cok gaza yuklendiginiz anlarda yakit tuketir. Gaza siklikla asilmamaya calisin.

-frene basar basmaz debriyaji koklemeyin. Bu frenleri sisirir, durus mesafeniz artar. Arac durmaya yakinken debriyaja basin.

-serit degistirirken aynalara uzun sure takilmayin. Aynaya dogru kafanizi cevirmeyin, yalnizca goz ucuyla kontrol edin. Bu size bir sure sonra ornegin sag seride gececekseniz hem sag dikizi, hem de arac ici dikizi kontrol edebilecek zamani kazandirir ki kor nokta derdi kalmaz.

-arac sollarken vites artirmayin. Bu aracinizi yavaslatir. Ornegin 3. Viteste giderken onunuzdeki araci sollamak icin hizlanirken 4'e atmayin. Hatta kritik durumlarda 2'ye inin.

-selektor karsi seritten gelen surucuyle anlasmak icin kilittir. Cekinmeden kullanin.

-gunduz de farlariniz acik olsun.

-ne pahasina olursa olsun emniyet kemerinizi takin.

-yol uzerinde gordugunuz herhangi bir cisim, poset, karton... Bunlarin uzerinden gecmemeye calisin. Tabi trafigin akisini da bozmadan.

-ozellikle yeni ehliyet alan genc arkadaslarim. Nolursunuz alkollu arac kullanmayin. Bu hatayi yapip ertesi gun nasil hayatta kaldigima inanamadigim gunler oldu. Sadece gereksiz bir cesaret sagliyor. Safi zarar.

Bunlar disinda elbette genel trafik kurallarina azami ozen gostermeye calisin. Aracinizi her daim defansif suruste tutmaya calisin, trafikte her an her sey olabilir bunu lutfen unutmayin.
Simdilik bu kadar.
kadınsanız yanınızda bir erkek yokken yapın alıştırmanızı. annem normalde şahane şofördür ama babam ne zaman yanında olsa kesin bir duvara en olmadı bir direğe çarpmaktan son anda babam tarafından "kurtarılmıştır."
hemen bırakın, çıldırdınız mı?
yeni başlayanlara değilde çevredekilere tavsiyede bulunulmalı yoksa ne şehit ne gazi pisi pisine gitti niyazi durumu ortaya çıkabilir.
aman kornaya selektöre aldırıp da aniden direksiyonu kırmayın. ilk başta sinyalini ver sonra yavaşça geçersin sağa.
özellikle bayanlar için,
-telaş yapmayın. aha arkamdaki sövdü sövecek diye heyecan yapmayın. daha çok sıçıyorsunuz. bunu dedim ama heyecanlanan her sürücü daha çok sıçar merak etmeyin.
-durumunuz çok çok iyi değilse, ilk arabanız yeni olmasın. çarpmaktan korkmazsınız çünkü. çarpmak derken haldır diye bodosloma dalmaktan bahsetmiyorum. ayna kırılması, ufak sürttürmeler vs.
-yukarıdaki maddeye uyarsanız, arabanızın genişliğine evinizden veya karşıdan bir bakın. bilmiyorum nerelisiniz ama eskişehir'in sakarya caddesi diye bir caddesi var. 2 şerite de araba park ediyorlar. otobüs gelirse sıçtın. 0 geçmen lazım. sağ şeritteki arabaya 0 geçip sürücü tarafını otobüsten kurtarman lazım. allah'a şükür bu konuda daha hiç kaza yapmadım.
-maşallah de.
-eğer aynanın kırılmasından vs. korkarsanız o otobüsü hep beklersiniz. yeni araba aldığınızda da otobüsü beklersiniz. beklersiniz yani olmaz.
-bunları söylüyorum da ben de 2.5-3 yıllık şoförüm. ama ilk arabam inşaatta kullandığımız 2000 model bi pikaptı. 2500 motordu. debriyajdan ayağımı kaldırdığımda gaza yüklenmeden fırlıyordu canavar. pedallarda ona alıştım. geri geri gelirken duvara vurdum. bi de garajımıza sokarken arkayı hafifçe sürttürdüm. ama şu an 2012 mercedes e200 cgi, 2010 ford vs. korkusuzca kullanabiliyorum. eski arabaya binmem şeklim bozulur derseniz, ben dershanenin önüne murat 131 park ettiğimi bilirim. kas yaptım şerefsizim direksiyonu çevirmekten park ederken sadece.
sol pededal debriyaj ortadaki pedal fren sağdaki gazdır.
(bkz: gases on right breakes on left and no bumping)
arabayı ilk çalıştırdığınızda 90 km ile kalkmayın. yanınızdaki ayı panik yapıp "frene bas frene bas" dediğinde hangisi diyerek sizde panik yapmayın ve öne bakmaya devam edin alt tarafı ağaca falan vurursunuz bir şey olmaz. *
ilk öğrenilen yanlışı söyleyeyim: "durmak için debriyaj-fren". bu yanlış. fren yapacağınız zaman kesinlikle önce debriyaj sonra frene basmayın. debriyaja basmak arabayı daha da hızlandırır durma mesafenizi uzatır. bu durum özellikle ani durma ihtiyacınız olduğu zamanlarda sıkıntı yaratır, öndeki arabaya çarpmanıza sebep olur. ha ne yapacaksınız? ilk önce frene basın araba durmak üzereyken debriyaja basın. sonradan debriyaja basmazsan araba stop eder unutma.

debriyaj kavraması öğreneceğin ilk şeylerden biri olsun. yokuşlarda el frenini kullanma. debriyaj kavraması nedir? özellikle yokuşta sol ayağınız debriyajda, sağ ayağınız frenin üzerindeyken debriyajın üzerindeki sol ayağınızı hafif hafif kaldırmaya başlıyorsunuz (sakın tamamen kaldırmayın stop eder) ayağı debriyajdan hafif hafif kaldırırken bi raddeden sonra araba hırlamaya başlayacak stop etmenin eşiğindeymiş gibi. işte o zaman ayağınızı frenden çekerseniz araba kesinlikle arkaya kaymaz, hatta yeterli debriyaj kavramasını sağladıysanız araba yavaş yavaş öne gitmeye başlar gaza basmadan. fakat bu durumda yani debriyaj kavraması yapmışken ve sağ ayağınızı frenden çekince gaza basmayı çok geciktirmeyin çünkü illaki debriyaja hafif basan ayak biraz kayıyor ve araba stop ediyor.

anlaşılamayan bi durumda pm den yardım edebilirim. babam ve dedemden kendimi bildim bileli araba kullanma eğitimi aldım. (ayaklarım pedallara yetişmiyorken söz ile, yetişmeye başladığında bizzat uygulamalı) ve dedem yılların ambülans-itfaiye şoförü, babam da ondan eğitim almış ve mesleğinin büyük kısmı araba kullanmak olan bi insan.
araba kullanmaya başlayın, grand theft auto ya değil.
-ışıklarda beklerken uyumayın, gözünüz ışıkta olsun.
-araç çalışırken durduğunuz zaman* vitesi boşa atın debriyajdan çekin sadece frene basın ki debriyaj balataları uzun ömürlü olsun ve bir anlık dalgınlık sonucu debriyajdan çekip bir yerlere dalmayın.
-şahin, kartal, toros gibi eski tip frenlere sahip araç kullanıyorsanız takip mesafesi hızınızın yarısından da fazla olsun.
-lpg'li araçları kapalı otoparka sokmak için şansınızı zorlamayın.*
biraz yokuşta arabayı kaldırmayı deneyin. zor olacak ama bunu yaparsınız işiniz kolaylaşacaktır. aman el freni falan .ekipte yapmayın. balatalar elinizden öper.
babanızdan uzak durun da ne yaparsanız yapın.
Çevre yoluna çıkmayın.
yeni başlayacaklara en büyük tavsiye sürekli denemeniz olacaktır.Ne kadar çok araba sürerseniz o kadar çok öğrenirsiniz.Şahsen kendim için söylüyorum, ehliyet alana kadar hiç araba merakım yoktu ancak ehliyet alırken ve aldıktan sonra öyle bir kaptırdım ki şuan arabayla yapamayacağım şey yok.Gayette iddialı bir sürücüyüm.
edit: en önemli tavsiyeyi unuttum.O sol şeriti boş bırakın bi zahmet.Dibinize girip selektör yapmaya, korna çalmaya zorlamayın adamı.
ehliyet alın.
sağ ön koltukta oturana kızmayın. o bir komplekstir. herkes karışır. gün gelecek siz de karışacaksınız. çok sinir oluyorsanız, duymamazlıktan gelin.
vites koluyla fazla oynamayın.

içinizde ibneyi mümkünse yanımda ortaya çıkartmayın.
önce o kolu camdan içeri al.
önünüze bakın dikkatiniz dağılmasın diye ibrahim tatlıses dinlemeyin.
burdan bayanlara sesleniyorum. kaput ucunu görmeniz bir avantaj sağlamıyor. yaslanın arkanıza... yolu görmek yeterli.
bol bol frene basmayın.
Araba kullanmayı düz yolda öğrenemezsiniz, köy yolunda öğrenin. Ayrıca kasımpaşanın dar ara sokaklarında araba sürmemiş bir kişiye ehliyet verilmesine karşıyım. Kulaksız yokuşunda sağda solda park halinde araba olacak ve karşıdan araba gelecek. Bakalım ne kadar başarılısınız. Kendinizi ölçün.
babanızın,dayınızın özellikle de dedenizin yanında araba kullanmayın.
*
altınızda honda civic varsa onunla ağır giden bir corvette i geçmeye kalkışmayın zira adam fiyat farkına bakmayıp sizinle yarışmaya kalkabilir(nereden mi biliyorum? yaşayarak öğrendim).