bugün

Aksine istanbullu bir ailenin cocugu olarakta basbayagi dillendirilebilecek durumdur. karalamaya calisilan burda atatürk veyahut mezari degil. oraya giden kemalist düsüncede oldugunu iddia eden insanlarin "10 kasimda bile" orda muhalefet, siyasi görüs, bir eylem girisimi yapmalaridir.

Yani ayin insanlarin gerceklestirdigi bir sey oluyor "ata karalanmiyor" gider adam gibi orda sessiz bir sekilde anarsin ona kimsenin sözü olamaz. ancak her zaman ki oldugu gibi bu düsünceye tabii insanlarin her seyde oldugu gibi bunda da bokunu cikardiklarini görmek, orda bir yakaris, ayin yapildigi hissi uyandiriyor.

Her atatürkcü olmayani dindar, kürt, akpli, bdpli, arap, ingiliz, amerikali olarak görmekten de vazgecin.
kul olmayı kendisine iltifat gören bünyeler tarafından "tapınaklaştırılan" yer. halbuki ben hiçbir atatürkçünün allah diye atatürk'e taptığını görmedim. göremem de... amma velakin siz atasının değerini bilip hürmetini esirgemeyen en azından milyonlarca insan olduğunu bilirsiniz... tüm çabanız da bunu yok etmek içindir zati.

recep tayyip erdoğan'ı mehdi, peygamber diye salya sümük anmayı bilirken, atatürk ve şehit olan yüzbinlerce mehmetçik için anıtkabir'de iki damla gözyaşı dökenleri manipüle etmeyi çok iyi becerirsiniz. eh, idolünüz amerika'nın kucağında oturmaktan baya baya zevk alan adam olunca...
dini bir mabettir.

ne zaman adını duysam kadir cangızbay'ı anarım. bir örnek verir cangızbay:

afrika'dan, türkiye'yi hiç tanımayan bir avuç yerliyi türkiye'ye getirsek, önce onları kocatepe camiine, ardından da anıtkabir'e götürsek. pek ala bu yerliler, kocatepe camiinde spor yapıldığını, anıtkabir'de de dini bir ayin yağıldığını sanabilir.

ne demek ister cangızbay? dini olan ya da olmayan şeyler ontolojik değildir. yani bunu doğalarında taşımazlar. siz onu öyle kabul ettiğiniz için o öyledir. dolayısıyla kemalistlerin dini olanı bu kadar aşağılamaları onların da pekala dini bir methot gütmelerine engel değildir. afrika'lı misafirlerimize "bu ülkede dini ayinler burada yapılır" derseniz garipsemezler. dedim ya "kabul"dür bu. tıpkı para gibi. aslında 200 tl'nin kendisi sadece bir kağıt parşasıdır. ya da 1 gam altın sadece bir metaldir. ama siz ona bir değer izafe ederseniz artık o bambaşka bir şeye dönüşür.

sonuç? siz kemalizme "çağdaşlık" ve islama "gericilik" atfediyorsunuz diye bu onların ontolojilerinden kaynaklandığı anlamına gelmez.

bu arada, hayırlı traş..., pardon ibadetler.
--spoiler--
anti HiZBULLAH ANTi TERÖR
ben ki putperetim hala
ben taşlara söylüyorum beni cehennemden kurtar
ben ki putperestim hala
tanrım yak beni ben ki cehennemliğim hala
yak beni cehnennmin yangınları benki putlarımı seviyorum hala
ben ki kendi tanrımı helvadan yapıp hala kendim yiyorum
ben ki putperetsim hala!

--spoiler--
not:bugün 300 kişilik topluluk halinde, anıtkabire dua etmeye gittik!...
(bkz: ankara denince akla gelenler)
--spoiler--
bugün 300 kişilik kemalist tarikatımızla birlikte ayin yapmaya gittik. (!) önce çevresinde tavaf ettik. sonra ismet inönü'nün mezarında dilek tuttuk. atanın mozolesinin önüne gelince kendimden geçmişim. arkadaşlarımın da ağlamaktan gözyaşları kurumuş.

tapınağımızın ne kadar haşmetli olduğunu bir kez daha hatırlayıp atamla gurur duydum.
--spoiler--

bu mudur yani bahsettiğiniz?

mına koduklarım. oraya gidip atalarımız için iki damla gözyaşı döken insanlar üzerinden prim yapıyorsunuz. adınız gibi biliyorsunuz bu ülkede atatürk'ü kutsallaştırma diye bir olayın olmadığını. kandırmayın birbirinizi godoşlar, bu işin üstadı sizsiniz. eğitim seviyesi düştükçe recep tayyip erdoğan'a evliya, mehdi, hatta peygamber diyen binlerce ahmak var bu memlekette. allah'a şirk koşmak bu değilse başka nedir?

yok yunan tapınaklarına benziyormuş, yok türk kültürüne uygun değilmiş... siktir yavşak. anıtkabiri yaptıran adam, şu sıralar taşaklarını yalamaktan bıkmadığınız adnan menderes, gidin onunla görün aptal hesaplarınızı.
herkesin anıtkabirle olumlu bir duygusal ilişki geliştirmesini beklemek biraz safdillik olur. kimisi için tertemiz dimağları olan çocukların anıtkabir'e getirilmesi olumlu birşey. falan filan.

fakat şunu gözden kaçırmamak gerek, devletin resmi ideolojisi değişiyor ve bu ideolojide atatürke yer yok. devletin ideolojik aygıtları insanların düşünce yapılarını da değiştiriyor. pek çok insan düşüncesini özgürce biçimlendirdiği zannedebilir ama açık bir şekilde görülmektedir ki bu biçimlendirme devletin biçimlendirme çabasıyla parellel gitmektedir.

hatta bu biçimlendirmeyi bu sözlükte bilakis küçük organik aydın görevini yerine getirenlerin yaptığını dahi düşünmekteyim.

bana kalırsa anıtkabir bir mıhtır. lafı burda bitiriyorum.
sonsuzluğun ispatıdır. bak ve sonsuzluğu gör...
Her turkun olmeden once gorup bu serefe nail olma sansı olmalıdır.
bir yigidin, bir efsanenin yattigi yerdir.
bir yunan vekilin rum tapınağı zannedip mecliste soru önergesi vermesiyle sonuçlanan olayın kahramanı yapıttır.
(bkz: anıtkabir in kapatılması gerektiği).
insanları "ayol cahiller türbeye bez çaput bağlıyollaa" diye eleştiren kemalistlerin benzer duygularla gittikleri, belki tek fark olarak çaput bağlamadıkları, atamızın ebedi istirahatgâhı. allahtan kabir zir-i zemin şeklinde tasarlanmış da, allahın günü otu botu şikayete protestoya gelen kemalistlerden istirahata mani bir durum sözkonusu değil.

her insan evladının en azından bir kere görmesi gerek burayı. ama tapınağa gelir gibi değil, ataya layık olduğu şekil "ilim irşadı" şeklinde gezip görmek lazım. içindeki müzeyi zank diye pas geçmek yerine vakit ayırarak ve keşfederek öğrenirseniz geldiğinizin de bir faydası olur. atatürk'ün, yobaz kemalistlerin dikte ettirmeye çalıştığı gibi birisi olmadığını anlayacak kadar çok sayıda doneyi bulabilirsiniz anıtkabirde. sadece siz değil çocuklarınızı da gezdirin, atatürk'ü bu bakış açısıyla öğrensinler ve öyle sevsinler.
kim ne derse desin, atamızın- inönümüzün yattığı kutsal yerdir efenim.
yıllar sonra ilk kez bir kaç ay önce gidilen, her adımında duygulandıran, vay be zamanında neler olmuşta şimdi neredeyiz şeklinde düşündürten, allah hepsinden sayısız kez razı olsun diye dua ettiren yer.
şu andaki hali ile insanı daha bir hüzünlendiren anıt mezardır. savaş sesleri ve atatürk ün konuşması insanı alıp götürüyor.
ayni sene ust ustte gidince acayip sikan yer. duygusal olmayanlar icin tabi. yani duygulanan birinin sikilmamasi elde degildir elbet. ama duygulanmakta sikinti ceken birinin gitmesinin tek sebebi ayak uydurustur ust usttelik durumundan yola cikar isek, sanirim.
allah, kitap muhammedi ağızlarından düşürmeyenlerin ironik bir şekilde hakaret ettikleri istirahatgah.
gerçek paganistlerin saldırdığııdır ama kendi paganist islamcılığını asla saklayamaycaklardır!!
ankara silüetinin olmazsa olmazları arasındadır. çukurdaymış gibi dursa da ankaranın çoğu yerinden görünür. çoğu milli bayrama ev sahipliği yapar.

görsel
görsel
*
türk mimari motiflerinden çok, kutsal yunan parthenon'unun emarelerini barındırır;

http://www.google.com.tr/...d=0CDgQ9QEwBQ&dur=419

anıtkabir;

http://www.google.com.tr/...;ved=1t:429,r:3,s:0,i:128
görsel
genel kurmay başkanlığınca yapılan açıklamada ziyaretçi akınına uğrayan anıtkabir'in ziyaretçi sayısını belirleyen turnikeleri bozulmuştur, sebep ziyaretçi akınıdır.

atatürk düşmanı pisliklere kapak niteliğindedir.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25393756/
ülkenin kalbi...