bugün

Anadolu rock icra eden birini izliyorum bir programda.
Etnik kimlikten; Kendi toprağını, kendi kültürünü, gelenek ve göreneklerini öğrenmekten ve bunlara sahip çıkmamız gerektiğinden; yunus Emre, Karacaoğlan, Dadaloğlu vs’den bahsediyor. Ve bunu dervişane bir tavırla söylüyor.

Fakat üzerinde kocaman amblemli dolge gabbana kıyafet var.
şu an anadolu da vizyonda olan tek şey, sözde "anadolu irfanı" dır !..
Rock'ı Amerikalılardan dinleyeceksin, Anadolu demek saz demek bağlama demek. Ondan da çıkacak eser belli "gaydırıbubbak Cemilem nasıl edelim biz bu işi" veya "çıt çıt çetene de sar beline falan fistan."
Bana Böyle 70'lerden filan üstü tozlu kalmış Anadolu rock grup önerisi lazım.

70'ler gerçekten müziğimizin pek parlak çağı. O dönemi irdelemeyi seviyorum.
bizim içimizden gelen ve yöresel halk müzikleri temel alınarak geliştirilen bir türdür. heavy metal dinleyen ben denizin, bir yandan merak duyduğu ama bir türlü alışamadığım türlerin başını çekmektedir.
Ucubedir.

Pink Floyd, Rolling stones yada beatles duymuş türkücülerin onlara özenerek gitarla bir nevi türkü söylemesi olayıdır ve fena halde olmamıştır.

Yakın tarihimizde ise Anadolu Rock adı altında daha kalitesiz ve müzikalitesi yerlerde başka ürünler de çıkmış olup onlar anılmaya bile değmez derecede patatestir.
anadolu rock denildiği zaman akla ilk barış manço ve cem karaca gelir.
bu ad altında türkülerin coverlanıp berbat edilmesine ayar olurum.
teşekkürler cem karaca, erkin koray, kıraç, haluk levent ve daha nicesi.
ve ek olarak eski entrylerde de söylediği üzere, merkez üssü adana olan bir nevi gitarlı türküler.

doğu ve batı müziği sentezi.
bu aralar fena sardığım müzik türü. en son mavi ışıklar - ankara rüzgarı'nı keşfettim aşık oldum.
iyi ki varsın. iyi ki varsınız cem karacalar, erkin koraylar, haramiler, kıraçlar, ogün şanlısoylar, haluk leventler... ne dinlerdik başka bilmiyorum.
2. Dünya savaşı sırasında doğan efsane neslin sanata yaptığı katkılarından sadece biri.
em yılmaz'ın püf noktalarını saydığı tür. (bkz: karacaoğlan der ki)
Akıllara Cem Karaca, Erkin Koray, Barış Manço gibi efsaneleri getirir. E tabi Üç hürel ve Moğolları da unutmamak gerekir.
Doğu ve Batı müziğini harmanlayıp bir araya getiren başta Cem Karaca olmak üzere sanatın babalarının yarattığı kült.
Anadolu rock deyince ilk aklıma BARIŞ AKARSU geliyor. Cem karaca ve barış mancoyu asla es gecemem ama ben sonuna kadar Barışarock diyorum.
bacı, gardaş tabirleri olmazsa olmazlarıdır.
anadolu türkülerini bağırarak ve sinirli söyleme sanatı/eziyeti. mide bulandırıcı.
bugün türkçe rock diye tanımlayabileceğimiz bir tür varsa bu akım sayesindedir.
en nadide örneklerinden bazıları:

edip akbayram
(bkz: dağlar dağladı beni)

cem karaca ve apaşlar

(bkz: suya giden allı gelin)

bunalımlar ya da grup bunalım
(bkz: başak saçlım)

beybonlar
(bkz: nenni)

erkin koray
(bkz: karlı dağlar)
en iyi temsilcisinin haluk levent olduğu rock türü.
şarkı yazmak isteyenler için formülü şuradadır:
görsel
anadolu rockı cem yılmaz'ın taşşak geçmesi sayesinde bilen ve gülenler bu türün 70'ler türkiyesindeki anlamını da küçümserler.

(bkz: bu son olsun)

(bkz: gönül dağı)

(bkz: cemalim)

ve tabi ki (bkz: garip çoban)
anadolu yerel ezgilerinin rock enstrüman ve altyapısıyla harmanlanmış halidir. (bu tanım)
rock müziğin anadolusu avrupası olmaz arkadaş. (bu da gerçek)
--spoiler--
dağlarda ılgıt ılgıt toprak gibidir, gibidir. benzetme olacak, topraktır değil, gibidir.
--spoiler--

(bkz: cem yılmaz)