bugün

Kartofel (patates) , Mankafa olup çok süper makineleri nasıl yapıyorlar aklım almıyor, Çokta çalışkanlar keratalar karıncamsı, Birde yakışıklı türklere dayanamıyorlar öhööm.
sanayi ve mühendislik.
takıntı derecesindeki düzenlilikleri+ disiplinleri.
Kaliteli ırk olmaları.
biradır.
Marketlerde yaptıkları adiliklerdir.
Kutu içinde satılan 3' ü 1 arada kahvelerin kutusunu açıp birkaç tane aşırırlar.
sütün iç kapağını açıp biraz içip geri yerine koyarlar.
Hijyenik pedlere ihtiyacı olan bi iki tane alır içinden.
Kapsül kahve kutusundan alırlar.
Geri kalanı gerisin geri reyona koyarlar.

Ben de mal gibi alır evde fark ederim.

Hee çok medeniler hee. disiplin, ahlak, medeniyet diye ölüyorlar.
bira, disiplin, otomotiv.
bira, sarışınlık, cimrilik, soğukluk, disiplin, çalışkanlık, mühendislik-sanayi.
mercedes, bmw, volkswagen, audi vs vs.
alman olmaları.
arbeit macht frei'dır. zamanın bendinde toplama kamplarının kapısında yazan demir yazı. çalışmak özgürlüğe kavuşturur. kocaman bir balon olduğu kapıyı geçince anlaşılmıştır.
bira, çalışmak ve otomotiv.
Kıskançlık tabiki!
Havacılığa verdiği destekler.
hemfikir oldukları bir görüşü onaylarken ses tonlarının ve enerjilerinin aşırı derecede düşmesi. soğuk ve duygusuz oldukları izlenimini yaratmalarına sebep olan detaylardan bana kalırsa en önemlisi bu. daha sıcak iklim insanlarının ise aksine, aşırı heyecanlanarak "harbi lan..." ile başlayan tepkileri verdiklerine şahit oluruz. ayrıca yine, yeni, yeniden (bkz: detay)
Suratsızlardır.
Disiplinlidirler.
genel olarak soğuk, sert görünüp disiplinli olmaları.
Mal olmaları, Almanlar şöyle zeki böyle akıllı diye gözünüzde büyütmeyin sevgili dostlar, sözlükseverler!

Almanlar her alanda başarılarını iflah OlmaZ bir mal olmalarına borçludurlar. bizden ve diğer milletlerden yegane farkları ne kadar mal olduklarının farkında oldukları için malca olmayan birşey yaptıklarında/keşfettiklerinde dört elle o şeye sarılmalarıdır. Bu yeni yöntemi o kadar benimsemişlerdir ki daha akıllıca bir yol gösterdiğinizde kafaları basmaz. Israrla eski yöntemi denemeye devam ederler. Dedik ya çünkü genelgeçer yöntem malca olmayandır ve tüm başarılarını tarih boyu üst üste koydukları bu basit malca olmayan yöntemlere sıkı sıkıya bağlı olmalarına borçludurlar!

Örnek olay: Almanlar fiziken aynı şeyin farklı tarifini algılayamayan bir millettir. Mesela 1 pakette standart olarak 10 tane olan bir şey düşünün, siz iki paket istediğinizde ısrarla tekrar tekrar 20 tane mi diye sorarlar. Ulan mal daha bunu 2 pakette 21
Tane verebilen olmadı! Diyelim mesela Alman bir memur biri sizde biri onda kalmak üzere iki nüsha fotokopi çekti. Fotokopilerden Hangisini vereyim diye dünyanın en malca sorusunu sorar. Ben böyle durumlara alıştım lütfen benimki siyah beyaz olsun diyorum iki nüsha fotokopiyi Yanyana koyup hangisi siyah beyaz diye bakıyorlar.

Kafayı yersin amk!
deutschland über alles,
deutschlandlied,
nationalhymne,
disziplin. evet.
iş zamanı iş eğlence zamanı eğlence, disiplin bu adamların özünde var.
almanyada yaşamaları ve aryan genlerine sahip olmaları tabikide...
bi de sağlam techno çalıyorlar bu adamlar...
Kurallara uymak konusundaki hassasiyetleri. Aman bir kereden ne olacak, sen yabanci misin gibi tarzi düsüncelere kapilmadan kurallara asiri özen gösterirler.
Sonuc olarak kaosdan ve belirsizlikten uzak bir toplum hayati olusuyor; insanlarin daha önemli seylere odaklanabilecegi bir toplum hayati.

En basit örnek olarak trafik kurallarina uymayi ele alalim. Her kirmizi isikta durmak, diger araclara yol hakkini vermek, sinyal verip bakarak serit degistirmek vs. Insana o anda gereksiz ve zahmetli gelebilir fakat bunu herkes yaptiginda size olan faydasi paha bicilemez. Zira sürekli kaza riski yasamadan, sinirlenmeden araba kullanabilmek büyük lüks.
Bu yüzden Istanbulda araba kullanan birisi hayattan sogurken, almanyada araba kullanarak desarj olmak mümkün.
disiplin
dürüstlük
disiplin
vatanseverlik
disiplin
eğitim
disiplin
kültür
disiplin.
yaptıkları hatalardan hiç gocunmadan hemen ders almalarıdır. adamlar bir dünya savaşına sebep oldular ama öyle ama böyle. sonrasında geliştirdikleri teknolojiyi bir manyağın eline verip insanlara zararlı olması yerine tüm dünyaya yararlı olması yoluna gittiler. neticesi de ortada. herkes ameriga rusya falan diyor ama çin ile beraber sessiz derinden gidip dünyanın en güçlü ekonomilerinden bir tanesine sahipler. o çok övünülen çok takdir edilen avrupadan almanyayı çıkar geriye kocaman bir kaos kalır.