bugün

enteresan bir durum. allah sadece camide ortaya çıkmıyorsa trilyonlarca dolarlık para boşa gitmiş olabilir. hele ki islam ülkelerinin fakirlikten kıvrandığı göz önüne alınırsa...
cemaati nerede bulacağını merak ettiğim sorunsaldır. kırmızı ışıkta karşıdan karşıya geçenleri mi toplayacaksın her vakit. oto boka bilmeden muhalefetin sonucudur. dikkat çekmek asıl gayedir. ahanda bir şey buldum diye göt atacak fark edilme çabaları.

acınası..
allah camide diye değil; müslümanlar toplu ibadet edebilsin, dini danışabilecekleri bir din adamına kolayca erişebilsin, dini hizmetlerini alabilsin diye var camiler.

ezan sesi duyulsun, inananlar namaza davet edilsin diye var.

eğer allah camide diye var olsaydı camiler, camide namaz kılmayan her müslüman günahkar olurdu. orada edilmeyen her dua boşa giderdi.

var mı böyle bir şart?

yok.

ben evimde yapıyorum ibadetimi, duamı evimde ediyorum. cami tam karşımızda. ve oraya gitmiyorum. şükürler olsun ki rabb'imle aramda bir bağlantı var. beni hiç darda bırakmıyor.

lakin okunan ezanın sesi camiden geliyor.

kiliseyi, sinegogu sorgulamazsınız. günah çıkarmaya papaza gidenlere haşa papaz allah mı ki senin günahını çıkarıyor diye sormazsınız.

camiye gol attık zannedersiniz.

allah her yerde evet.

sizin aklınız nerde peki?
Cemaati nerede bulacağız diye itiraz edilen soru. Şimdi cemaati buluyoruz da ne oluyor? Kimse kimsenin yüzüne bakmadan camiye giriyor, kimse kimseye bakmadan, muhabbet etmeden eğil kalk eğil kalk... Sonra kimse kimseyle konuşmadan hızlıca oradan ayrılıyor. Aralarında yıllardır düşman olanlar var, onların barışmasına da vesile olunmuyor. Bu cemaat mı şimdi?
ibadet cemaat için değil allah için yapılıyorsa gayet mantıksız durum. cemaat için ibadet edildiğini itiraf etmek allahın olmadığını itiraf etmek gibi.
Cemaatin faziletini bilmeyen için makul durum. Kişinin cemaat ile kıldığı namaz, evinde veya çarşıda kıldığı namazdan 25 derece daha faziletlidir. Yani aslolan bireysel namaz kılmak değildir. Cemaatle kılmaktır. Bireysel namaz kılarsan sadece daha az sevap kazanırsın.
Cami ise bunun için bir araçtır mekandır. Allah'ın evi kelimesi sadece tasvirdir. Mülk ise yine onudur. Her şeyde olduğu gibi.
cami ALLAH için değil yarattığı insanlar için ibadethanedir.
allah her yerdeyken onu anmaya yılda bir kez arabistan'a gidenlerin tabii ki sorgulamayacağı hadise. demek ki allah arabistanda daha net görünüyor. arap dini deyince kızıyorlar bir de.
Din-iman insanın içindedir, önemli olan kalp temizliğidir.
iyi insan olun ateist olun, sorun çıkmaz muhtemelen.
cami toplanmak demektir,cemaat demektir. cemaatle yapılan ibadetler daha makbuldur. cemaat birliktir, beraberliktir, sohbettir, paylaşmaktır.

cemaat halinde edilen dualarda kabul olma ihtimali daha yüksektir. aynı duaya yüzlerce insan el açıp amin diyor.

ve ibadet allah rızası içindir ve başka hiç bir şeye ibadet edilemez.
tabii haklısın canım. ezanı da belediye anonsu yapalım dimi.
Allah şahdamırın kadar yakınken ona ulaşman için namaz kılman gibi birşeydir. Veya ellerini açarak dua etmen gibi onunla merhaba tanrım diye konuşamıyor musun?
annen her yerdeyken evinize ne ihtiyaç varsa buda öyle bir ihtiyaçtır.
müslümanların toplanıp yardımlaşma içinde bulunabilecekleri bir mekandır aynı zamanda camiler. tabi şimdi bu özelliğinden bahseden de uygulayan da çok az. mahalle ahalisinin birbiriyle tanışması, kaynaşması amaçlanır. özellikle cuma namazları ile, beş vakit namaz kılmayan veya kılamayan kişilerin "bari haftada bir ibadetimizi yapalım" düşüncesiyle mahalle ile kaynaşması sağlanır. toplum(kavim) kültürüne çok önem verilir islamiyette. insanlar hatta bütün varlıklar birbirleri için vardır ve birbirlerinin parçasıdır. iyi veya kötü.

hani depresyon(bunalım) arttı deniyor ya günümüzde. işte dinimizden gelen alışkanlıkları, icraatları yerine getirsek öyle bir sorun kalmaz yada çok azalır. işte, anlat.
benim kalbim temiz diyenler için de makul bir çıkarım. lakin o kişilere de soracaklardır muhakkak ne ile yıkadın diye. bu şahıslar muhtemelen dişlerdeki sarılık için cif, dizlerdeki kireçlenmeye karşı da calgon kullanıyordur.

ben ateistim diyor kabeye gitmeyi arap dini görüyor. inanmazsan öyle görürsün tabi adam inandığı için gidiyor zaten müptezel. inanmıyorsan sana ne.
cevap verilmemesi gereken art niyetli fikirlerdir. onların inanışı onlara, bizim inanışımız bize. neyin doğru neyin yanlış olduğunu yerin altına girince öğrenecekler ama iş işten geçmiş olacak.
olayı tamamen yanlış anlamış yazar yanılgısıdır. camiye ihtiyaç neden duyulur? o yörede ikamet edenler grlip camide namaz kılsın, cemaat olsun, bir muhabbet olsun diye. cami yapılmasının amacı allah camide demek mi?

(bkz: orantısız zeka)
garip bir hadise. duvarda halı var diye boyutlararası kapı açılıyor belki de.
git bahçede kıl da malum bölgeye kene yapışsın durumudur .