bugün

türklüğün temel inancıdır. arap islamı ile tanıştıkta sonra türkler -günümüzde örnekleri olduğu gibi- bozulmuştur.
Haklarında namaz falan kılmadıkları çünkü farz olduğunu kabul etmedikleri söylenirdi ama bizzat ben kılmazken kendisi beş vakit namaz kılan alevileri gördüm. Yerinde görmek lazım diyorum. Muhtemelen bu alevilik olayı da türkiyede etnik-ideolojik ve dini ayrımcılığı fitillemek için bazı menşei belirsiz ibnelerin fitilleyip bize servis ettiği bir olaydır. Bunlar da tutmazsa yakında türkiye de mavi çorap giyenler ibnedir öldürün hepsini diye ayrımcılığın dahi çıkacağı olasılık dahilindedir. Tabi burada bütün bunlar olurken her cins milletin yaşadığı malum yerde niye ayrımcılık olmaz hep düşünmüşümdür.
siyasi anlamda gideri olan ve bence artık çok fazla kurcalanmaması gereken sosyal bir kimlik.
siyasete alet edilen o kadar çok şey var ki alevilik bunlardan sadece birisi.
türkiye'de bir çok insanın inandıgı mezhep.

şimdi bu alevilik konusunda din midir degil midir tartışmalarından öte, bu mezhebin islam diniyle uzaktan yakından ilgisi var mıdır o tartışılmalıdır. isteyen istedigi şeye inanabilir, uygulayabilir, hatta kendisini alevi diye tanımlayan insanlar yurdun bir çok köşesine cem evleri açıp oralarda istedigi gibi ibadet edebilirler. okulda görülen din derside kendini alevi diye tanımlayan insanlara verilmeyebilir.

buraya kadar herşey tamam ama alevilerin kendilerini islam diniyle bagdaştırmaları tamamen bir salaklıktır. islam dini ve tüm dinlerde mezhep birligi esastır. allah bir din için bir peygamber gönderir, o peygamber o dinin kurallarını, ilkelerini belirler o dine mensup insanlara uymak düşer, degiştirip reform yapıp asıl böyle olması gerekirdi demek degil.

işin özü, alevi vatandaşlar istediklerine inanmakta serbestirler ama aleviligi islam dininin dogru yapılan şekli olarak kabul etmeleri ve 5 vakit namaz kılan bir müslümana aslında teknik açıdan yanlış yapıyor hissi vermeleri tamamen yanlıştır.

hz ali'nin veya bir başkasının halife olup peygamberimizin vekili olmaları peygamberimizin koydugu kuralları degiştirecegi anlamına gelmez. sonuçta bu bir dindir yasalarla yönetilen bir devlet degildir ki degiştirilsin.
nüfus cüzdanından din hanesinin kaldırılması için eylem yapmışlardır.

o halde ben şu soruyu sormak istiyorum ve bunun cevabını gerçekten almak istiyorum. alevilik islam dininin bir mezhebi değil miydi? öyle ise nüfus cüzdanının arkasında yazılı olan islam hanesinden neden sıkıntı duyuyorlar.

eleştirince yobaz oluyorum, hayır efendim hiç de yobaz değilim. bir şeyleri eleştirmek elbetteki hakkım. alevilik ile girdiğim entrylerde hep söylemişimdir, çok alevi arkadaşım, dostum var. ancak bu tip soruları onlara soramam, sormam. incitmekten korkarım, görüşlerine şüphesiz saygım var, dostluklarına olduğu gibi.

ama bu sorunun cevabını gerçekten almak isterim.
Hz. Ali sevgisini en içten yaşayan kesim. bu sebepten ötürü adı Alevi'liktir. Aleviler'de içlerinde tamamen aynı değillerdir. Fakat genel olarak, 12 gün tutulan bir oruç vardır ki bu oruca 12 imamlar orucu denilir. Kerbela şehitleri için tutulur.( Hz. Hüseyin'e Kerbela'da Yezid'in yaptıkları) Bu 12 gün içinde et, yumurta yenmez. su kesinlikle içilmez. fakat çay meyvesuyu vb. şekilde içilir. bir de namaz kılınmaz. bunun yerine semah denilen bir ibadet biçimi vardır.Cem Evi'nde yapılan bu ibadette de dualar okunur, Allah, Peygamber,Ali aşkı anlatılır.
islamiyetin bir yorumlanış biçimidir.
eline beline diline sahip olacaksın der alevilik. yani çalmayacaksın, insanlara kötü söz söyleyip onları kırmayacaksın, bedenini yolgeçen hanına çevirip, onun bunun karısına kızına yan gözle bakmayacaksın.
bilimin, bilginin değerini tıpkı adını aldıkları, adaletin simgesi olan hz ali gibi bilirler.
hz alinin başındaki kırmızı başlıktan ötürü kendilerine kızılbaş da denir. aleviler kendilerine aşağılama yollu bunu söyleyenlere karabaş * derler. *
dedeleri inanç önderleridir. büyük saygı görürler. bir yerde sofra kurulmuşsa duasını vermek dedeye düşer ve baş köşede oturur.
oruç da tutarlar.* * sahura kalkmazlar. oruçlarını gün battıktan sonra açarlar.
sanılanın aksine hz ali'yi değil, hz muhammed'i peygamber olarak kabul ederler. 'allah, muhammed ,ya ali! 'derler dua ederken.
ibadette şekilciliği değil, içtenliği; dinde ahlakı ön plana çıkarır alevilik.
hoşgörü dini olan islamiyetin yaşadığı topraklarda çokça katliama uğramışlardır aleviler.*
osmanlı zamanında kıraç ve verimsiz topraklara sürülmüş. çok baskı görmüşlerdir. * inançlarını sürdürüp aktarabilme konusunda bu sebepten geri kalmışlardır. kurtuluş savaşında atatürk'ün yanında yer almışlardır. bunun nedenlerinden biri osmanlı'dan gördükleri baskı ve zulümden dolayı aralarının pek iyi olmamasıdır.
http://www.youtube.com/watch?v=JW5TVuGTptk&feature=related
güzel bir anektod.
cemaat mensuplarının ortalığı karıştırdığı başlık.

adam belki hayatında gerçek bir alevi görmemiştir. makalatı bırak düzgün bir kitap okumamıştır bile hayatında. ama biliyordur işte. çünkü dünyanın en bilgili abileri tarafından eğitiliyorlardır. onlardan duyduklarıyla aleviliği yorumlarlar burada.

belki aleviler ne olduklarına karar verememişlerdir. ama onların karar veremeyişine tek sebep sizin gibi adem oğullarıdır. aleviler kendilerine müslüman demek istediler ama siz anadolu da kellelerden dağlar yaptınız. kendilerine laik demek istediler ama siz tuncelide binleri katlettiniz. şimdi aleviyiz demek istiyorlar bu sefer de insanları o yüce dini bilgilerinizle(!) aşağılıyorsunuz. kim bilir elinize fırsat geçse daha neler yaparsınız.

size ne kılınmayan namazdan tutulmayan oruçtan. bu başlığa yazanların kaç tanesi 5 vakit namazını kılıyor, 30 gün orucunu tutuyor. (cemaat abilerinin değnekleriyle(bu kelime terimseldir) uyanıp namaz kılan, onların emirleriyle oruç tutanlar hariç.)

sözün özü şu: kimin neye inandığını allah bilir. kul ile allah arasındaki ilişkiye karışmaya devam ederseniz öbür tarafta konuşalım. ben ve benim gibi yüzlercesi sizden razı olmayacak bilginiz olsun.

edit: bu cemaatçi arkadaşlara cevap verince ağlıyor oluyoruz biz. ezilmiş numarası yapıyoruz. bu insanlar bizim sorgu meleklerimiz. bunlara hesap vermeden araftan öteye geçemiyoruz bile.
mezhep mi, din mi olduğuna alevilerin uzlaşarak karar vermeleri, bunu yaptıktan sonra açılım vs. imtiyazları tek ağızdan istemeleri gerekir. eğer alevilik ayrı bir dinse kesinlikle cem evleri ibadethane olarak kabul edilmelidir. ancak islam'a ait ayrı bir mezhepse, islam'da tüm mezheplerin mensupları aynı camilerde ibadet ederler. bu tarz ayrımcılıklara bence gerek yok.
eğer bir din ise diyanet işlerine bağlı olamaz ve resmi statü kazanamaz,eğer bir mezhep ise zaten uygulamalar bellidir.eğer biz farklıyız vicdan özgürlüğü derlerse zaten yeni çalıştayda kabul edilmiştir.
bir yaşam biçimi ve kültürüdür. din değildir.

not: eğer yakmıyacaksanız söyliyim aleviyim.
Her zaman peygamber efendimiz Hz. muhammed'dir demişlerdir fakat herkes ısrarla onlar hz. Ali'yi peygamber olarak görüyorlar demiştir, yalandır bu. Aleviliği bir ilim olarak görürler mezhep olarak düşünmezler. Hz. ali'nin hz. muhammed'den sonra halife olması gerektiğine inanırlar ki bu çok mantıklı, Hz. Muhammed ölüm döşeğindeyken herkes halifelik derdindeyken o hz. muhammed'in yanındaymış öldüğünde cenaze işleriyle sadece o uğraşmış ve diğerleri halifelik derdine düşmüş. Aleviliği farklı bir din gibi görenlerde vardır onlar müslüman değil alevi derler bu insanlarda cahil insanlardır.
sola bunca zamandır yakın durarak ne kazandıklarını bir türlü anlayamadığım
dini grup.
ya allah ya muhammed ya ali diyen bir mezhebe nasıl olurda ateist denir anlamış değilim.

ayrıca hz.muhammed efendimiz ve hz.ali efendimiz namaz kılardı siz neden kılmıyorsunuz sorusunu soranların cem yapmamasıda ilginçtir.

(bkz: kırklar cemi)
aklın, inancın, felsefenin kol kola girip barış içinde yaşadığı inanç sistemi.
@248 nüfus cüzdanlarından din hanesinin kaldırılmasını istemek gayet demokratik bir şeydir. devletin hiç kimsenin neye inandığını sorgulamaya hakkı yoktur.insan öküze de tapabilir. onun dünyanın en kutsal varlığı olarak kabul edebilir. bunu devlete beyan etmek zorunda mıdır?
@251 alevilerin büyük kısmının alevilik ile ilgili yeterli bilgisi olmadığı doğru, sana katılıyorum ammavelakin hiçbir alevi senin abartılı bir şekilde anlattığın gibi konuşmaz. her şeye yapabileceği mantıklı bir açıklaması vardır. veremediği cevaplar için de yadırgamamak gerekir. tarih boyunca aleviler hep yakılmıştır* kuyulara diri diri atılıp üzerlerine toprak atılmıştır**, kılıçtan geçirilmiştir. aleviler zulümden kaçmak için dağlara, ücra köşelere sığınmışlardır. birlik olamadıkları için alevilikle ilgili bilgilerini de birbirlerine anlatamamışlardır.

bilgisizliklerimizin -ki ben bilgisizlik değil eğitimsizlik diyorum- asıl sebebi aleviliğin günümüzde de olduğu gibi resmi olarak tanınmamasıdır, alevilere baskı uygulanmasıdır.
lütfen olaylara biraz daha geniş bir çerçeveden bakalım arkadaşlar. saygılarımla.
islama inanmayan biri olarak aşırı sempati duyduğum mezhep.
insanları düzene sokmak için uydurulmuş olan dinlerin, onlardan biri olan islam'ın gerçek amacını ve kutsal kitabının ne anlatmaya çalıştığını bilen tek mezhep.

şeriat kapısı, tarikat kapısı, marifet kapısı ve hakikat kapısı şeklinde olan aşamalar gerçekten büyüleyici ve hayranlık uyandırıcıdır. günümüzde aleviliği tam olarak yerine getiren, alevi denmeyi hak eden var mı bilmiyorum, ancak alevilik ulaşılması çok zor olan ve üstün çaba ve irade gerektiren ulu bir mezheptir.

ancak ne yazık ki ülkemizde insanlar alevi olduklarını söylemeye bile çekinmektedirler.
felsefesi olan bir inanctir. bu felsefeyi anlamak uzun caba ister
islamiyeti dünyanın en hoşgörülü dini olarak belirtmelerine rağmen o hoşgörüyü bi türlü sergileyemeyen müslüman kardeşlerimizin baskılarına maruz kalan sürekli dışlanan toplumdur alevi toplumu..

aradaki çelişki zaten olayı tamamen gözler önüne seriyo.. hz muhammed'in insan ayrımı yaptığı nerde görülmüştür yada kuran'ın hangi sayfasında hangi ayetinde geçmektedir insan ayrımı yapılması gerektiği..

eğer bu tarz bi ibare varsa o zaman islamiyet gerçekten hoşgörülü bir din değildir. hayır böle bi ibare yok diyosanız nedir o halde alevilere uygulanan baskılar ayrımcılık..

bu durumda şöle bi sonuç çıkıyo ortaya; bu ayrımcılığı yapanlar gerçek müslüman değildir.. şimdiye kadar karşılaştığım ve bu ayrımcılığı uygulayan en az %60 oranında müslüman olduğunu iddia eden insanla karşılaştıysam müslümanların %60 ı gerçek müslüman değildir..

ve bu durumda alevi olmak büyük gururdur sahte müslümanların yanında..
mensubu olduğum zümrenin inacına verilen genel isim.
ateist olmamdan mütevellit pek ilgilenmiyorum ritüelleriyle ve fakat kültürel birikimi cidden etkileyici.
hacıbektaş-ı velinin,
pir sultan abdal'ın,
fuzuli'nin,
kaygusuz abdal'ın,
balım sultan'ın,
hallac-ı mansur'un,
abdal musa'nın,
yunus emre'nin,
mevlana'nın,
şah hatayi'nin,
karacaoğlan'ın,
aşık veysel'in,
mahzuni şerif'in,

ve tabiki

hz muhammed'in kızı hz fatma'nın,
hz muhammed'in amcasının oğlu ve damadı hz ali'nin
torunu hz hasan'ın
torunu hz hüseyin'in
ve hz muhammed'in torunlarıdır aleviler.

edit: ey yezid sizden ne gibi bir alim, ulema, düşünür çıkmış bizi bir bilgilendirirsen sevinirim.
bir mezhep midir yoksa bir yaşayış şekli mi bilmiyorum? tek başına bir kültür müdür yoksa inanç farklılığından mı farklı bir kültüre sahiptirler onu da bilmiyorum. ama zaten tek bir din altındaki bu denli dallanıp budaklanmanın hiç bir manasının olmadığını düşünmekteyim. din sözde toplayıcıdır. sözde aynı noktaya ulaşan değişik yollardır mezhepler ama bunların her biri farklı bir yere gidiyor. içinizde inanç varsa bırakın sadece inanmakla yetinin. kendinize bir ibadet yolu belirlemek istiyorsanız da en güzel rehber kutsal kitaptır. gerisi boş.
bir alevi olmasamda araştırdığım kadarıyla bize anlatılan kulaktan dolma şeylerle alakası olmayan içinde çok mantıklı şeyler barındıran bir felsefe yaşayış biçimidir.

asıl adıda kızılbaşlık olmasına rağmen yanlış tanınmışlık nedeniyle alevilik olarak değiştirilmiştir.
Çok misafirperverlerdir. Aleviyim deyip Ateist olan insanlar yüzünden önyargı ile bakılan bir kitledir. Fakat çok yanlıştır çünkü aleviler bir çok sunniden çok daha inançlı ve düzgündür.