bugün

alevi değildir sadece aleviyim diyordur. Birilerinin ya göründüğün gibi ol ya da olduğun gibi görün demesinin vakti gelmişte geçiyordur bile.
eğer gerçekten bunun sebebi hazreti ali'nin camide şehid edilmesi ise camide ayakkabıları çalınan birinin camiye hiç gitmemesi gerekliliği gibi saçma bir zaruret ortaya çıkıyor...
sizi mükemmel müslümanlar sizii geberiyosunuz di mi alevilerin aslında namaz kıldığını bildiğiniz için?
Kılmamaları ya da kılmalarının kimseyi ilgilendirmediği durumdur. Sen kıl namazını, kimseyle ilgilenme.
(bkz: din allah ile kul arasındadır).

Edit: n'oldu zoruna mı gitti yazılanların doğru olması?
emevilerin islamın içine ne kadar sıçtığını bilmeyen gerizekalı yobazlar tarafından pek anlaşılmaz.
bak gerizekalılar için yeniden yazıyorum; sen amcanın oğluna inanmıyorsun ve ömrünün tamamını islam düşmanı olarak inanan birisi için yaşıyorsun. biraz oku gözünü aklını siktiğimin salağı.
yanlış genelleme üst komşumuz alevi gayette namaz kılıyo yakında türbana giricek kadın kendi söyledi.
bu o alevinin kendi tercihidir herkesin ibadeti kendine.
kimseyi ilgilendirmez.
not: sünniyim, hiç namaz kılmadım. istediğiniz kadar eksileyebilirsiniz.
sünnilerin namaz kılmaması kadar hayret edilecek bir durumdur...
namaz kılanların çenesini yormuş durumdur.

dostum sanane? sana giren çıkan ne çok afedersin? kendine kılmıyor musun. siktir git kıl namazını karışma bize. niye kıliyim? bana mantıklı bir sebep göster allahını seversen. *
lütfen yaradanım istiyor zırvalarına girme. senin yaradanın istiyor, benim yaradanım istemiyor. çünkü benim yaradanımın benim namaz kılmama ihtiyacı yok çünkü.

namazını kılarsın, sonra elalemin karısına kızına 11 yaşındaki çocuğuna bakarsın pis nefsinle. kıldığın namaza tüküriyim ben.
Namaz muhtamelen en çok fiziksel gösterişi olan ibadet olduğundan ve hacca gitmek kadarda pahalı olmadığından en popüler ibadet diye tahmin ediyorum. Kimin sözüm ona müslüman kimin müslüman olmadığının ayıracı. illa bişeyleri ayıracaz ya !
Her Türk vatandaşı adayı 1980 den sonra "sunni" din kültürü ve ahlak bilgisi dersini aldığı için bizler sunni islamın ne olduğunu çok iyi biliyoruz. lakin sizler Alevilik nedir, nereden gelir , dergah nedir , cem nedir bilmediğinizden ve sadece kin ve nefret söylemleriyle beyinleri yıkanmış , bu söylemler ve davranışlarlala Allah katında sevap işleyip, yaltakcılık yapıp cennetine gireceğini hayal eden insanlar topluluğu olarak, kıçını devire devire yorum yapmak cehalet ve insafsızlık olarak nitelendirilebilir sadece.

Açık konuşalım bende namaz kılmıyorum. Aleviyim . Cem'ede katılmıyorum. Ama okuyorum ve biliyorum en azından. Günahıda bana sevabıda bana.

Çok sevgili öğretmenim zamanında şöyle demişti bu konuyu tartışırken bizler:

--spoiler--

" ibadet bir yağ lambasının cam aksanıdır. imansa yanan alevdir. Ama iman yanlış bilinen üzerine sadece inanmak değildir. Senki dürüstce çalışıp ekmeğini kazanıyorsan, Senki kimsenin karısında kızında gözün yoksa, namusunda gözün yoksa, Senki haramdan yalandan uzak yaşıyor göstermelik ibadet etmiyorsan. Senki tövbe haşa Allah'ı kandırabileceğini sanmıyorsan . Senki insanlığa , etrafındakilere , milletine iyilik katmaya çalışıyorsan ve bu şekilde "yaşıyorsan" ibadetinin %99 ' unu yapıyorsun zaten "insan" olarak. Ama ışık saçması için alevin sönmemesi için Cam aksanına ihtiyacı vardır. O kısımda %1 lik olsada en zaruri kısımdır."

--spoiler--

Son kısım hariç gerisine katılsamda ve tabiki kelimesi kelimesine hatırlayamayacağım için kendi yorumumu katarak anladığımı aktarmaya çalışsamda genel hatlarıyla konuşması buydu.

Bilgimiz olsun diyorsanız bazen bu boş hayatta. sizlere bir kitap önere bilirim. " Nasıl müslüman olduk " Erdoğan aydın. Kırmızı yayınları. Nasıl başladığını bilirsek aleviliğin nereden doğduğunuda anlarız.

Kitaptan hatırladığım ufak bir söylem.

--spoiler--

Bizim Alimizi ( şamanizm "ertürk" , Gök tanrı : Tengri ) aldık onların Ali sinin yerine koyduk. Çünkü onunda hakkı yenmişti. Çünkü Alininde çocukları katledilmişti. Kendiside bir suikasta kurban gitmişti.

--spoiler--

Dip bilgiler : Sunni osmanlıdan kaçanlar anadoluda dağ köylerine sığınmışlardır. istatistiki bilgi dağ köyleri alevi nüfusu ovadakilerden kat kat yüksektir.

Dip bilgiler 2 : Abbasilerle karşılaşan Türk akıncıları düzenli orduları olmadığından ve Abbasilerin en güçlü dönemine denk geldiklerinden yenilmişler ve ardından müslümanlığa geçmişlerdir. Geçmek kelimesinin altını çiziyorum. Hiç kimse kendi dinini bırakıp aaa bu çok güzelmiş aynısı lan bizde ölümden sonraki hayata inanıyoruz diye din değiştirmez. Köylerin , şehirlerin merkezlerinde kur-an okutulur dinlemeyenlerin başları kesilir. bir asırlık dönemin ardından ilk müslüman Türk devleti kurulur. Karahanlılar.
Sünni olduğu halde namaz kılmayan benim durumum gibi gayet normaldir.
amaç ibadetse ve zaten namazın özü şükretmekse kimsenin nerde ne zaman ne şekilde ibadet ettiğini bilemezsiniz.
Ve ayrıca ibadetin gizlisi daha mübahtır kanımca, göze sokularak yapılan ibadet gösteriş gibi gelir insana. Özendirici olduğunu da düşünmüyorum, sonuçta içten gelmeli.
ibadetlerini cemevinde dede eşliğinde yaparlar.
dede=papaz tarzı birşey oluyor.
tercih meselesidir. doğru olan saygı duymaktır.
alevilerin namaz kılan kesimi de var. hepsini aynı kefeye koymayın.
her alevi aynı kefeye koymak elbette ki yanlıştır. 2 tane alevi tanıdığım vardır biri kılar diğeri kılmaz. size ne ?
kılan insanlar da var. alevi ya da sunni ayrımı yok ikisi de müslüman. alevi kesim hz. ali ye hz. muhammed in damadı ve torunları hasan ve hüseyin in babası olduğu için saygı gösterir. haşa ali yi ayrı bir peygamber gibi görmez.
namaz kılanıda var.
bunun sebebini anlatacağım ama troller o kadar yoğun ve hiç bilmeden fikir üretiyor ki, anlatılan şeyin kıymeti verilen emeğin değeri kalmıyor. sonra da insan umutsuzluğa düşüyor. ama bu konuyu anlatmayı yine de kendime farz biliyorum.

bunun için geçmişe yolculuk yapmak icap eder.

alevilik (kızlbaşlık) özü itibari ile müslümanlaştırılan türklerden emeviya hükümetine muhalif kalanlar, emeviya'nın zorbalığına, muhammed düşmanlığına karşı, muhammet ve onun soyundan gelenleri tutan, seven ve koruyandır.

emeviler, horasanı kibaç hatunun gafletinden yararlanıp işgal ettiklerinde, onbinlerce erkeği öldürüp kadına tecavüz ettiler ve yine onbinlerce türk erkek ve kadını köle olarak şama götürdüler. bunların 1/5 ini halife payı olarak sattılar, geri kalanlarına da kölelik müessesesini uygulayıp insanlık dışı tavırlar sergilediler. bu kölemenlerden bazıları, memlük devletini kuracak, bazıları da emevi devletini yıkacaktı. ama ikincisi için daha 80 yıl kadar zaman vardı.

gelgelelim namaz meselesine, türkistanişgal edilince,
her yerleşkeye bir cami yaptırmak,
türklerin eski ibadet ve dinlerini yasak etmek,
eski ibadetini yapanların kadın ve malalrına ihbar eden arap tarafından el konulmasına müsaade etmek gibi, kararlar emeviler tarafından alınmış, emeviler ile türklerin arasında doğal bir düşmanlık başgöstermişti.

türkler zaman içerisinde müslümanlaştılar ancak, türk töresini, emevilerin yaptığı zulmü unutmayıp emevilere muhalif müslüman oldular. bu müslümanlık zamanın deyimi ile ne şamın yezidliği ne iranın şiiliği idi. ikisinden de ayrı, ikisinden de bağımsız ali soyuna duyulan sevgi, şamanizm ve türk töresinin dinselleştirilmesi idi. ali soyuna duyulan sevginin nedeni, hem ali soyunun dürüst olmasından hem mağdur olmasından hem de emevi devletinin düşmanı olmasından kaynaklanıyordu. yeni yola "ehlibeyt sevgisi" bu yolun yolcularına da ehli beyte göre ibadet edenler ve kızılbaş denildi.

ilk etapta kızılbaşlar namaz kılıyordu. ancak, emevi ehlibeyt öğretisine göre namaz kıldırmayı, ehlibeytin adına küfür ettirmeyi seçmişti.

aleviler de, sonradan oluşturulan yapay emevi islamına göre namaz kıldıran ve ehlibeyti kötüleyen cami hocalarının arkasında namaz kılmayı reddetmeye başladılar. buna karşılık emeviler, ehli beytin adını anan ve ehlbeyte göre namaz kıldıran, muaviye ve yezidin adını hutbelerde övmeyen kişilerin namaz kıldırmasını yasaklayıp öldürdüler.

alevilerin camiden bağı kesildi. zaman geçtikçe, özellikle osmanlı döneminin ortalarına doğru, halifeliğin verdiği güç, şah ismaile duyulan öfke ile türkler sünnileştirilmeye başladı. kent türkleri, devlet baskısı ile müslümanlaşırken, dağ türkleri kentten ve merkezi yönetimden uzak kalarak, kendi inanç ve kültürünü korudu.

şimdilerde, bazı aleviler cuma namazını kılmaktadırlar. ama bu yanlıştır. zira bir ehli beyit taraftarı ancak ehli beyit içtihadına göre namaz kıldıran, hutbe veren bir hoca arkasında namaza durabilir.

nasıl bir sünni bir şirinin arkasında namaza durmuyor, bir şii bir sünni hoca arkasında namaza durmuyorsa ahli beyit taraftarı da emevi içtihadı ile namaz kıldıran hoca arkasında namaza duramaz. durmamalı. durursa o içtihat ve uygulamayı kabul etmiş demektir.
Fiiliyatta hep yanlış yorumlanan ve demogoji amacıyla sakız gibi başka noktalara çekilen konudur.

Doğrusu şudur: Hazreti Ali'ye ve evlatlarına yapılan zulümden mesul tutmadıkları kişiler olarak yalnızca oniki imamlar ve onların soyundan gelenlerin ardında namaza durur aleviler. Dolayısıyla köşedeki camide görememe nedeninizin temelinde bu fikri ayrım yatar. Öte yandan namaz kılan sünnilerin tüm sunnilere oranı gibi tüm aleviler bu ibadeti yerine getirmeyebilir..
mezheplerinin inanç öğretisine dayandırarak yaptıkları eylem.
yalan atma bünyamin!
tam da şu an türkiye'deki hemen hemen her alevi namaz kılıyor..
hangi kitaba inanıyorlar diye düşündürür. çalgılı çengili, erkekli kadınlı ibadet kur'an ı yok saymaktan başka nedir, bilmiyorum.

gerçekleri görmeleri dileğiyle..
Madem ki hz ali (ra) yı sevip sayıyorsunuz örnek alıyorsunuz.hz ali namaz kılmıyormuydu diye düşündürür.