bugün

çözüme ulaşmak için birinden yardım istemek, bilgilenme ihtiyacı duymak, uzman olan ya da saygı duyulan bir kişiden akıl istemek.
yapılacak şey bellidir. kafada kurulmuştur, planlar yapılmıştır, bütün riskler göze alınmıştır. ama eksik olan bişey vardır. destek gerekmektedir. belki fitili ateşleyecek bir söz, belki harekete geçirecek bir gaz. akıl danışılır bu ateşleyici ve gazcılara. alınan akıldan sonra destek gelirse ne ala (sonuçlar bi şekilde onlarada ihale edilir), tam tersi olursa destek gelmezse onlardan gelecek hayır Allah'tan gelsin dir.
çaresiz hissedilen durumlarda ikilemde de klınmışsa üstelik, başvurulan bir yöntemdir. lakin dikkatli olmakta fayda vardır, bu kişi iyi seçilmelidir. dandik bir insancağızsa şayet boşboğazlık yapabilir olur olmaz yerde yada bozuşunca başına kalkar.
(bkz: akil almak)
çoğu zaman alınan tavsiyeleri yok sayıp ilk akla gelenin gerçekleştirildiği durumdur. yapmısımdır ve hep de olumsuz sonucu görmüşümdür olsun yahu denemeden bilemezdim şimdi biliyorum da başım göğe mi erdi . e erdi sayılır.
her türlü aklı alıp en sonunda yine bildiğini okumaktır.