bugün

how do you turn this on yazınca sanırım age of empires 2 deydi ana evden araba çıkararak çoğu zaman yenilmek üzere olan kişilerin durumlarının düzeltilebilindiği stratejik oyun şeysi
manyak bir strateji oyunu.diğeri için. (bkz: settlers)
Arkadaşlarımın oynadığı bir kere bile oynamama rağmen hakkında epey bişey bildiğim oyun.
seride 3'e kadar olanları oynanasıdır. ya da oynanasıydı.

(bkz: age of empires)
(bkz: age of empires 2)
(bkz: age of empires 2 the conquerors)

gerçi paladinler 132 okla ölüyodu, olsun. küsürat verdim, karizma oldu...ehe. monk'ları da unutmamak lazım tabi: 'wololooo, ayyaaahhaaa yohyoooo...wololooo....'
ilk iki versiyonuyla beni bilgisayarın başına mıhlamayı başaran ancak üçüncü versiyonuyla hayal kırıklığı yaratan strateji oyunu.
arkadaşlar arasında "hadi eycof oynuyak" gibi bi cümleyi kurduran savaş-strateji oyunu..

eski oyuncular bilir; gizli ittifaklık, birleşelim yıkalım, var mısın tek kuvvet olalım vs. düşünceleri ilk bu oyunda kullanırlar ve kişisel gelişim açısından önemli bi yer tutar bunlar.. tabi...
tüm zamanların en iyi strateji oyunu kabul edilen pc oyunudur. lan partileri sonunda sabaha kadar konuşulur, hiç bıkılmaz.
lise çağındayken okuldan kaçma sebeplerinden birisi.
okuldan kaçıp arkadaşlara tc push yapma sebebidir. zirve yapma sebebidir.
oyun bitimindeki analizlerin, oynanan süreden fazla olduğu oyundur. sürekli ırklar arasındaki üstünlüğü ve taktikleri tartışırsın.*oyuna bir kez kaptırdın mı,bir de oynayak takımı da bulduysan,o seneyi eycofa harcamıssın demektir, çünkü bu oyunu bırakmak sigarayı bırakmak gibi birşeydir.
yanılmıyorsam başka bir yazılım şirketi oyunu yazmış, microsoft satın almıştır. birincisinde, fırlatılan okları elimizle takip edebiliyorduk, süzülüyordu oklar resmen, ikincisinde, age of kings'de, chu ko nu yüzünden yapamaz olduk onu, neyse.* üçünsünde ise, kart sistemi iyi düşünülmüş bence, ama gemiler çok büyük kaçıyor, ha bir de, top mermisinin mesela, kıyıya çarpıp, geri gelirken de birilerine değmesi sonucu can azaltması, enfesti.
Strateji oyunlarına olan sevdamın başlamasına vesile olan, lise çağlarında 8 kişilik gruplar halinde okuldan kaçma sebebi olan oyundur. O dönem çocukları sayesinde internet kafe sahiplerinin köşeyi dönmüş olduğu bi oyundur da ayrıyetten...
(bkz: ensemble studios)
hala online oynanan* strateji oyunudur, gerçek savaş alanı stratejisini hala yapılagelmekte olan oyunların çoğundan daha iyi verir, akıl almaz savaşlara ve muhabbetlere sebep olur.
age of empires 3 ise ilk iki oyuna göre kendine 'bu ne len' dedirtebilcek bir oyundur.
(bkz: how do you turn this on)
Conquerors paketiyle güçlenmiş, Saracens, Huns, Turks gibi atalarımızı yönetmemize imkan sunan Microsofun belki de en iyi oyunudur.
tamamen öğretici ve yılların eskitemediği bir oyundur. senelerce microsoft gaming zone'da en çok oynanan multiplayer oyun olmuştur. 2000 yılında yapılmasına rağmen hala büyük bir kitle tarafından oynanmaktadır.
dünyanın en zenginlerinin gerçek hayatta oynadığı oynattığı oyundur.
misal savaş seviyorsun, çok da zenginsin ne yapacan savaş çıkaracan. işte savaşmayı seven kanı bıçağı seven insanlar da o age of empires seven insanları destekler böyle sürer gider.

parayı çok seven insanlar olabilir. onlar da silah yaparlar yaptıkları silahları satmak için ise savaş çıkması gerekir e savaş çıkmayınca ne yapacan ver fitneyi ver fitneyi..

kimisi de sims sever parasıyla medya tutar. ali kır saçlı diye bir kukla tutar. her gün savaş kan silah tehlike warninggg warningg diye halkı kokrutur. halk korkunca da aman yarebbi nerde bu devlet bizi sarıp sarmalasın der. sürer gider..

işte sen ben de böyle bir oyunun ortasında ölür gideriz kimsenin de umrunda olmayız. başkaları arkamızdan teneke çalar. vayyy gitti gittii diye üç gün ağlar susarlar. kimin umrundayız ulan? en fazla anma törenlerinde gelir ağlarsınız. neyi kurtardım neyi değiştirdim?? kurduğunuz sahte dünyada,age of empires oyunununzda bir pike,bir adet savaşçıydım silindim. merkez evden tuşa basarsınız kum saati dolana kadar yenisi çıkar.

uyanın be arkadaş az gözünüzü açın..
sayesinde herkes biraz cince bildigi oyun.
eğer 2. oyunun ek paketi ile oynuyor ve maya ırkını seçtiyseniz, işçilerin her komutunuza -afedersiniz- taşşak diyerek cevap verdiği oyundur.
kuzey ırağa girdiğimiz şu günlerde insanda yeniden oynama isteği oluşturan şey.
Türkçesinde harika sesler olan microsoft un harika strateji oynu.

insancıkları seçince şöyle seler çıkarır(ama bir acayip ses tonuyla);
- tamam
- yaparım
- efendim
- emrin
- oduncu
- tamirci
- madenci
- usta
- halla halla ( saldırınca)
en kısa savaşımın 13:17 saat sürmüş olan olağan üstü oyun. population yüzünden istediğim askeri orduyu oluşturamasamda geliştirdiğim savunma stratejisi ve saldırı pozisyonları sayesinden kaybedilen düşman askerinin onda üçü kadar asker kaybetmekteyım!..
teknolojik anlamda en güçlü ırkın koreans, saldırı ve askeri güç anlamında en güçlü ırkın goths, savunma anlamında en güçlü ırkın Turks(biz), zenginlik anlamında en güçlü ırkın saracens olduğu dünyanın en iyi strateji oyunudur.

oyunda celts ve aztecs tadından yenmez. Woad raider ve jaguar warrior'lar ile oynamak fevkaladedir.

Aztekler her alanda avantajlı olup, arbalest-jaguar warrior-eagle warrior-champion seçenekleriyle karşı taraf için bir hayli korkutucudur.

Oyunda Türkler'e haksızlık yapılmış, mızraklı askerlerimiz oyunun en zayıf askerleri olarak dizayn edilmiştir. Bunun bir sebebide yeniçerilerimizin düşman askerini kodummu oturtuyor olması ve zaten bu kadar güçlü askerimiz varken diğer askerlerimizi zayıf dizayn ederek dengeleme çabasıdır.

Britons ve teutons nefret edilesi, kale askerlerinden hiç hazzetmediğim ama aslında en önemli askerlerden olan oyundur.

''persler en güçlü olum,persleri seç'' diyen kişiden arkaya bakılmadan kaçılması tavsiye edilir. Zira persler oyunda sadece iyidir ve sırf fili var diye onu en güçlü zannederler oyunu yeni oynamaya başlayanlardır. Evet pers iyidir ama koreans rakipsizdir. (japonlara haksızlık etmeyelim,onlarda dehşet yahu.)