bugün

--spoiler--
39 yıl önce bugün bulandı DENiZler kana, iNANçlar 39 yıl önce bugün yitirildi ve 39 yıl önce bugün uğurlandı ASLANlar darağacına!
--spoiler--

ee tabii bir de her sene sadece bu tarihte hatırlama yüzsüzlüğü yıldönümü.
anılarını güncel tutmak için nazım hikmet kültür merkezinin üstlendiği, film vizyona girmiştir..

(bkz: devrimden sonra)
malesef vatansevenlerin asıldığı gündür.
deniz gezmiş'in "ve ben 24 yaşındayken, kendimi türkiye'nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum" sözlerinin son sözleri olduğu utanç günü!
1 gün sonra 40. yıl dönümü olan 3 fidanın katledildiği tarih.
--spoiler--
Gerçekler örtülmek isteniyor. Mustafa Kemal'e gerçekten sahip çıkanlar varsa onlar da bizleriz. Onun istiklal-i tam prensibini, ve onun istiklal-i tam Türkiye idealini yalnızca biz devam ettiriyoruz.

Anayasa'yı en fazla savunan bizleriz.
--spoiler--

--spoiler--
Türkiye'nin bağımsızlğından başka bir şey istemedim. Ve bu sebeple Amerikan emperyalizmine ve işbirlikçilerine karşı mücadele verdik. Bundan dolayı da ölümden korkmuyoruz. Onu ancak işbirlikçiler düşünsün. Ve ancak onlar kendi canının telaşına düşsün. Ve ben 24 yaşındayken kendimi Türkiye'nin bağımsızlığına armğan etmekten onur duyuyorum. Bu bağımsızlık düşüncesini mezara kadar götüreceğiz.
--spoiler--

türkiye tarihine düşülen kanlı bir nottur. üç fidanı astınız, yetmedi şimdi bizleri; yani bağımsızlık mücadelesi veren herkesi silivri'ye atıyorsunuz.

güzel uyuyun çocuklar.
--spoiler--
düştüler birer birer dillerinde yeminler
direnerek ölümü yeneceğiz dediler.
--spoiler--
bugün.denizin ve arkadaşlarının asıldığı gün.
3 mayıs türkçülük günü ile arasında 3 gün olan gün.

3x3:9 yapar.
entrylere baktım da hepsi 6 mayıs civarında yazılmış niye sadece bir-iki günde aklımıza geliyor o lanet gün?
bursa nilüfer'de gün itibariyle anılmıştır. feryal konseri ve 68liler forumu ilgiye değerdi. bunun dışında sönük, katılımın az olduğu bir etkinlik oldu.
bugün denizlerin idam edilişlerinin 41. senesi. Zaman ne kadar çabuk geçiyor, 41 sene geçmiş bile bu kara günün, bu tarihi hatanın üstünden.
(bkz: ve ancak benim ülkemde kovalar çocukları bekçiler çiçek topluyorlar diye)
kahrolsun emperyal-izm diyemedi deniz. biz anladık emperyalizme lanet okudu deniz son nefesinde. bu bayrak taşınacak hüseyin merak etme. evet sizi öldüren şerefsizler binlerce kez ölüyor hala yusuf. sizler unutulmadınız yoldaşlar. sizler bir devrimci gibi dar ağacında can verdiniz bir devrimci gibi.
Deniz idam edildiğinde 6 Mayıs 1972’ydi O gün tüm Türkiye gözyaşı döktü evlerinde, üzüntülerini gizleyerek. O günden sonra analar babalar Deniz koydular çocuklarının adını. Ve sonra Deniz’in resmi asılmaya başlandı Atatürk resimlerinin yanına. Türk halkı Atatürk’ten sonra evine ikinci bir devrimcinin resmini asmaya karar vermiştir ve bu da Deniz olmuştur.
benim için bayramdır.
(bkz: devrimcilerdeki deniz gezmiş ikiyüzlülüğü)
yaşamak ne ki, ölüm ne?
kavga bitmez öldüğünde
tanık olduk yiğitlerin
ölürken güldüğüne...
ne üdüğü belirsiz ipsiz sapsız üç komünistin asıldığı tarih.

ibret olsun diye önemli bir gündür tabii.
42 yıl önce bugün ülkesinin tam bağımsız olması için mücadele eden 3 gencimizi idam ettik.
emeği geçenlerin günahı boynuna ...
Duvarda adalet yazıyor da ona gülüyorum. (Deniz Gezmiş ).
ankara ulucanlar cezaevinde hala orada duran dar ağacında üç canın alındığı tarihtir.

bir gidin gezin eski gazete manşetlerini geçmişlerini ve ne yaptılar da bu cezayı hakettiler yerinde okuyun.
deniz gezmisin idam edilmesine uzulenlerin abdullah ocalanin idam edilmemesine isyan etmesi de ayri bir tezatdir.
sonucda ikisi de marksist lenilist ideolojide savasim vermis kisiler.
42 yıl önce tam bağımsız olmak için değil sscb mandasına girmek için yapılmış hareketin cezalandırılması.

Abd düşmanlarıydılar ama yieeeaaa.

Dostum moskof uşağı ile abd peşkeşcisi arasında fark yok.
azıcık tarih okumamış cahil cuhelanın bok yoluna gitti diye küçümsediği, türkiyenin en namuslu ve yürekli gençlerinin idam tarihi.

onlardaki yüreğin, vatan ve insan sevgisinin binde biri bunlarda olsaydı kahramanım olurlardı.
duvarında adalet yazan bir yerde üç can almak. akla, vicdana hakarettir. adaletini silkeyim dünya.