bugün

tam 52 yıl önce halk iradesine darbe indirildiği gündür.
başbakanını asan ülke olmamıza neden olacak, kimlere göre demokratik kabul edildiğini anlayamadığımız bir darbenin yapıldığı utanç günüdür.
kanayan yara.utanç günü.
o gün;

ihtilali/darbeyi/devrimi yaparak başa geçmiş o "varsayılan özgürlükçü yönetim"ce, insanları öldürerek özgürlüğü sağladığı sanılsa da gerçekte ve çok sonraları, o öldürülenlerin, başka insanların bedenlerine bürünüp tekrar ve bu sefer tehlikeli bir biçimde geri döndükleri bir türkiye yaratılacaktı.

başarılı(!) da olundu.
hain köpeklerin yediği köteğin acısından bugün bile oturamadığı, halkın başlayıp, ordunun bitirdiği şanlı devrim.

hırsız, üç kağıtçı, vatan haini, bebek katili reziller temizlenmiştir.
o günün öncesinde neler olduğunu neden kimse sormaz acaba? neden bazı evlerde kırmızı boyayla artı işareti olduğunu 27 mayıs 1960 günü olanlar yaşanmasaydı o işaretli evlerde yaşayanlara neler olacaktı diye sormaz? o evlerde yaşayan insanlardan bilirim ki fişlenmişlerdi hükümet tarafından. resmen kapılarından mühürlenmişlerdi. zamanı gelince toplanacaklardı işte. ama 27 mayıs oldu işareti koyanlar toplandı..
mesela ;
bir şekerci ya şekerci. nasıl güçlü olur bir şehirde? astığı astık kestiği kestik dolaşablir mesela? sadece iktidar yanlısı olduğu için olabilir mi? demokrasi bu mudur? bilemiyorum..iktidar hırsıyla güçlendiğini zannedip karşı tarafı fişlemekte,başbakanı asmakta hatadır bunu biliyorum ve 2 tarafında hatalarıyla bugün biz bu noktadayız bunu biliyorum..
tarihimize leke olarak düşen gün. milletin karar verme yetisine taş koyan bir grup askerin bir kaç kelle vuralımda milleti adam edelim la diyerek insanları öldürdükleri gün.
akp'yi ortaya çıkaran darbedir.
bu darbeden sonra kurulan partiler sürekli menderes ve demokrat partinin mirasçısı ve devamı olduklarını söylediler, bu sayede de iktidar oldular.
önce adalet partisi ve demirel sahiplendi ve iktidar oldu,
daha sonra demire dyp ile bir kez daha sahiplendi,
özal çıktı menderes dedi 27 mayıs dedi ve anap'la iktidara geldi
ve şu an akp ve erdoğan biz menderes'in devamıyız diyor.
türkiye cumhuriyeti demokrasisine vurulmuş ilk darbedir. kanlı darbedir. sonraki darbelere de elbette örnek olmuştur. bugün de yıldönümüdür.

edit: sözlükte postal fetişistleri var aman dikkat.
türkiye tarihinin en kara günlerinden biridir.
kemalist bayramıdır.Onlar için artık kış başlamıştır,bundan sonrasını oturun seyredin.
cumhuriyet tarihinin utanç verici günlerinden biri.
türk milletine yapılmış bir suikast olarak da söyleyebiliriz..

tamamen united states of america esintileri bulunur kendisinde.
türk demokrasisi için utanç günüdür. kazananı kimse olmamıştır. sürekli oyları düşen demokrat partinin bir sonraki seçimlerde kaybetme olasılığı çok yüksekti. adnan menderes asılarak türk demokrasisine süleyman demirel gibi bir adam hediye edilmiş oldu.
türk vatandaşı ve müslüman olarak buluduğumuz bu ülkede öğrenmemiz gereken demokrasi anlayışı vardır. bunun içindir ki (bkz: niçin demokrasi) başlığının faydası olacaktır.
Babamın doğduduğu gündür.
o darbe haktır. yapılması gerekmiştir ve yapılmıştır! emir komuta zinciri dışında alışılmışın dışında yapılmıştır gerçek bir darbedir memleket gençleri değil hükümet yetkilileri idam edilmiştir.
birinci elden 27 mayıs'ı iyi anlayıp öğrenebileceğiniz kitaplar şunlardır efendim:

1) talat aydemir(27 mayıs, 22 şubat darbe komutanı): talat aydemir'in hatıraları
2) samet ağaoğlu(dönemin dp başbakan yardımcısı): yassıada, kayseri ve toptaşı cezaevi günlükleri;arkadaşım menderes(ipin gölgesindeki günler); marmara'da bir ada;
3) tarık güryay(dönemin yassıada komutanı): bir ihtilal yargılanıyor.
4) celal bayar(dönemin cumhurbaşkanı): kayseri cezaevi günlükleri
5) tefik ileri(dönemin dp milli eğitim bakanı): yassıada ve kayseri günlükleri
6) dündar seyhan(27 mayıs darbe komutanı): gölgedeki adam
7) adnan çelikoğlu(27 mayıs darbe komutanı): bir darbeci subayın anıları
8) burhan apaydın(yassıada duruşmalarında adnan menderes'in avukatı): adalet savaşcısı -söyleşi-
9) ismet bozdağ(gazeteci): bir darbenin anatomisi -celal bayar ile söyleşi şeklinde-
10) ismet bozdağ(gazeteci): başvekilim adnan menderes -celal bayar ile söyleşi şeklinde-
11) prof. dr. ali fuat başgil(akademisyen), 27 mayıs ihtilâli ve sebepleri
12) celal yardımcı(dönemin dp adalet bakanı), kader rüzgarı
13) nusret kirişcioğlu(dönemin dp milletvekili), yassıada kumandanına cevap
14) nilüfer bayar gürsoy(celal bayar'ın kızı, aynı zamanda yassıada duruşmalarındaki avukatı ), 7 mayıs darbesi ve bizler
15) şevket süreyya aydemir(gazeteci), menderes'in dramı
16) şevket süreyya aydemir(gazeteci), ikinci adam / 2. cilt
17) Ahmet Emin Yalman(gazeteci), gördüklerim ve geçirdiklerim
18) orhan erkanlı(27 mayıs darbe komutanı), anılar... sorunlar... sorumlular...
19) AHMET EMiN YALMAN(gazeteci), GÖRDÜKLERiM VE GEÇiRDiKLERiM
20) Ahmet Hamdi Başar(1950-1953 arası dp milletvekili), Demokrasi yolunda nereye gidiyoruz
21) SADi KOÇAŞ(27 mayıs darbe komutanı), ATATÜRK DEN 12 MART A
22) CELAL BAYAR(dönemin cumhurbaşkanı), BENDE YAZDIM
23) FARUK GÜVENTÜRK(27 mayıs darbe komutanı), DEVLET ADAMI
24) SITKI ULAY(27 mayıs darbe komutanı), 27 MAYIS 1960 HARBiYE SiLAH BAŞINA!
25) iSMET iNÖNÜ(dönemin CHP parti başkanı), DEFTERLER (1919-1973) 2. Cilt
26) GiDERAYAK(27 mayıs darbe komutanı), SITKI ULAY
27) Cemal Gürsel(27 mayıs darbe komutanı), 27 Mayıs inkılabının Hikayesi
28) Mithat Perin(milletvekili-gazeteci), Zindana tıkılan iktidar
29) Aydın Menderes(adnan Menderes'in en küçük oglu), Babam ve Ben.

not: ismini verdigim kitaplar önem sırasına göre sıralı değildir.

Edit:28 ve 29 nolu kitapları ekledim.
sözlükteki ergenler bilmez. demokrasiye vurulan darbedir.
(bkz: muhsin batur)
(bkz: eskişehir)
(bkz: hava jet)
(bkz: demirkırat)
(bkz: mehmet ali birand)
bu ülkenin en büyük utancı...

bugün yıl dönümü...
ülkemizin tarihinin en özgürlükçü anayasasına kavuşmasını sağlayan şanlı devrimdir.
cumhuriyet tarihinin utanç verici olaylarından birinin gerçekleştiği tarih.
darbe değil, demokratik devrimdir.

kendini ülkenin sahibi sanan adam kılıklı, kural tanımamazlığın bedelini ağır şekilde ödemiştir.
Darbeyi demokratik devrim sanan zavallıları görmemize vesile olmuş olay.
gericiliği bir süreliğine engelleyen darbe. kötünün iyi yanlarından biri.