bugün

gayet normal, adam haklı sonuçta gerçekten de kimin neye ne kadar para verdiği kimseyi bağlamaz. şayet ortada usulsüz bir durum yoksa.

bu markanın satıldığı yer harvey nichols adındaki mağazadır. bu mağazaya ben henüz gidemedim ama buradan bir christmas hediyesi geldi bana ve hediyeyi veren kişi kuzenim olduğu için fiyatını sorma rahatlığını gördüm kendimde. fiyatlar bazında biraz tuzlu olmasına karşın gerçekten de hoş ürünleri olduğu için gözardı edebiliriz bu durumu. hediye gelene kadar bi çantaya, ayakkabıya veya pantalona bu kadar para verilir mi diye bende düşünüyordum fakat beymen'in içinde satış yapan armani'den pek de uzun boylu farkı olmadığını anladım şimdi. tamam doğru insanların gözüne gözüne sokulmamalı bu durum ama bu kadar büyütülecek de bir şey değil herhalde lüks tüketim diye bir şey olacak. sonuçta her kesiminin tüketim alışkanlıklarının farklı olması gayet normal. fakir edebiyatı yapmaya lüzum yok.

ayrıca (bkz: zenginin parası fakirin çenesi dualizmi)
ercan canmutlu diye bir işadamının eşine aldıgı timsah derisinden balenciagamarkalı çantadır kendisi.
kendisinin röportajından bir alıntı yaparak yazıya devam etmek istiyorum;

''Bu da görecelidir. Yüksek harcamalar kime göre yüksek harcama? Yani eğer çantadan bahsetmek istiyorsanız ki, anladığım kadarıyla oraya gelmek istiyorsunuz, eğer bu çanta Türkiye"ye getirilmişse, bu çantayı satan bir mağaza varsa, ben de bu çantayı almışım. Türkiye"de buna izin veren kurumlar, böyle bir mağazanın açılmasına göz yummuşsa... Bunda anormal bir şey yoksa, ben de bunu normal bir müşteri olarak almışım. Vergisini, KDV"sini ödeyerek, kayıtlı bir şekilde almışım. Benim varmak istediğim nokta şu; 24 milyara çanta mı olur? Niye olmasın ki, var ki biz de satın almışız. Ben bunu eşime layık gördüysem, gerisi önemli değildir. insanlar vardır her gün gider kuru fasulye-pilav yer. insanlar vardır haftada bir gün gider ama adam gibi yemek yer. Belki ben eşime 10 çanta alacağıma bir tane adam gibi çanta aldım. Bunda yadırganacak hiçbir şey yok.''

ulan insanlık nerde kaldı lan?
içine iki tane ruj, iki tane parfüm şişesi koyacagın bir çantaya 24 bin ytl veriyorsun.
bir aç gözünü etrafa bak.
o kuru fasülye-pilav dedigin yemegi ömründe yememiş insanlar var.
ömründe agzına et girmemiş insanlar var.
kapıcın da mı yok ulan?
bir git onun çoluguna çocuguna bak.
sen şu ülkedeki 24bin ytl lik harcamana yüksek harcama degildir diyorsun.
görecelidir diyorsun.
e be insafsız.
milletin açlıktan karnı sırtına yapışırken, bir lokma ekmege muhtaç ölürken, susuzluktan yerlerde sürünürken bu yaptıgın insanlıga yakışır mı?
ulan bu kadar mı kör etti bu para hırsı sizi?
bu kadar mı insanlıktan çıkardı?
ulan köpegine aldıgın mamaların fiyatıyla 4 aile geçinir.
şerefli yaşayın lan biraz.
yap, onları da yap, altından klozete sıç, fakat digerlerini de yap ulan.
bir yardım et yanındaki garibanlara.
fifi adlı köpeginin ayagı incinmiş diye yaygara çıkarma bir kere de.
maması bitmiş diye gözyaşı dökme.
şerefsizlik yapma, insan ol.

edit:bu olmadı ama şimdi. benim entry ilk entry idi
çantanın 24 bin ytl olduğunu düşünürsek, içine koyacağı malzemelerin fiyatlarını düşünmek dahi istemiyorum. allahım biz asalak gibi mi yaşıyoruz ne?

(bkz: parayı veren düdüğü çalar)
bu konuyla ugrasanlara bir ayar kendilerinden gelmistir;
var ki aliyoruz..
(bkz: zenginin mali zugurdun cenesini yorar)
arz ve talebin kesiştiği noktada fiyatı belirlenmiş çantadır ,
bize elimizi * yormak düşer.
çantanın değerine 500 ytl biçersek, içinde 23.500 ytl olan çantadır efenim bu. *
nedir ki 24bin ytl? sonuç itibarı ile adam çok kazanıyor ve çok harcıyor. kime ne yani 24bin ytl'ye çanta almasından? çok da kaliteli bir çanta bence değer yani 24bin ytl'ye. benim bir sürü arkadaşım alışveriş yapıyor ordan. süper kalite mekan. benim de param olsa ben de alırım ordan çanta. keşke herkesin parası olsa da oradan alabilse. alamayanlar naapsın? onlar da kuru fasulye yesinler. hem bakın, oranın sahipleri biz türklerden çok memnunlarmış. süper ötesi mükemmel lüks düşkünüymüşüz. ne kadar harika ya. adamlar dubai'de bile 1 mağaza açmışlar, burda 1 yıl içinde 2.'yi açacaklar. çok güzel değil mi? benim çalışanımın %50'si 750ytl ve altında aylık maaşla çalışıyorken, gidip 24bin ytl'ye çanta almam gerçekten normal bir şey. fakir edebiyatı yapmayın lütfen. komunizm propagandası da yapmayın. ne yani adam kendisine 24bin ytl'lik süper lüks, çok işlevli, alttan ittirmeçli, üstten zortturmaçlı, hakiki dinazor taşağı derisi kaplı çanta alacağına gidip fakire yardım mı etsin? aa ne kadar ayıp bişi? o çantayı alanlar da havadan kazanmıyor bu parayı. eşek gibi çalışıyorlar da kazanıyorlar. o kuru fasulye yiyenler de kazansalardı o kadar para, pilav üstü kurudan, fransız usulü hindiye geçselerdi. hem bu ülkede haklar özgürlükler var. kanunlar izin verdiği müddetçe adam gider 24bin ytl'lik çanta da alır, 1000000ytl'lik arabaya da biner, 10000ytl'lik karıyı da s.ker. var mı ötesi?!

(bkz: yersen)
züppelik.
gerçi 3 yıl öncesine kadar geçinemediğini söyleyen başbakan erdoğan'ın eşi 550 ytl'lik türban takıyorsa, belli ki geçinme sorunu olmayan bir işadamının eşine 24 ytllik çanta alması pek de şaşılacak bişey değil.
hic yemeden para biriktirirsem 32 ay sonra alabilecegim canta. aldigim zaman sozlukteki bagyan arkada$lardan birine hediye etmeyi planliyorum*. zenginin mali zugurtun her yerini yoruyor artik, halbuki eskiden sadece agzini yorardi.
jet sosyete pazardan alışveriş yapacak değil ya, tabiki o kadar ytl lik çanta alacak. o kadar parayı neresine sokacak yoksa?
sermayeye katkıda bulunan adamdır, 24 bin ytl'yi de bankadan kredi çekerek yada borç olarak aldığını zannetmiyorum. (bkz: herkes bütçesine göre harcama yapar) *
çeneyi yormaktan ziyade söyleyecek söz bulamamaya neden olan eylemdir. millet açlık sınırının altında yaşarken, sahibi güle güle kullansın o çantayı, hiç huzursuz olmasın çünkü halk alıştı artık.
açlık sınırının yüz küsürlü ytl ler yoksuluk sınırının bin küsürlü ytl ler ile ifade edildiği ülkemizde gelir dağılımı adaletsizliğinin had safhada olduğunun kanıtıdır. ne oldu şimdi aldın da başın göğe mi erdi. aldın da söylemene ne gerek var. alınan hediyenin parasının söylenmeyeceğini bilmiyor musun.
(bkz: güle güle kullan)
ulan senin ülkende milyonlarca fakir var. açlıktan veya hastalıktan ölen insan var. fazla değil 1 yıl kullanacağın bir şey için 24 bin lira neden veriyorsun. 2 bin liraya alsan başka bir çanta kalan 22 bin lirayı da o fakir insanlara versen kötü mü olur. ama neyse vermeseniz de olur. çünkü o çantayı alanlar ya kendini satan mankenlerdir ya da çalışanlarının hakkını yiyen patronların eşleridir.insanların da sizin verdiğiniz o paraya ihtiyacı yoktur olamazda zaten.
bacım bunda abs, klima, 4 lastik çelik jant gibi özellikler var mı bir de ne kadar yakıyor acaba sorularını sormak istediğim insanların aktivitesi.
(bkz: canta kredisi) * *
olur tabi, hatta daha pahali bile olur. burberry yapmis iste surda; duydugumdan beri cantanin neye benzedigini merak ediyordum, baslik sayesinde buldum, baktim ve de sastim. iste sudur;
http://www.sassybella.com...berrys-13000-warrior-bag/
cok para sahibi olmak da fena ya, zevksiz olacaksin mecburen.
30 milyon ytl ye sahip olsam bana da koymayıp birisine alabileceğim çanta.
Otomobil işlevi de olması beklenen çantadır. Kim bilir, belki üzerine binince çalışıp götürüyordur!
icerisinde 23.920 ytl bulunan bildigin bond cantadir.
görgüsüzlük alametidir. o kadar parası olsa bile bir insan almamalıdır. ama işte bu bize göre bir doğru. adam da bunu doğru sanıyor..
çoğu insanın tv'de, vitrinde, o da olmazsa rüyasında gördüğü çantadır. o değil de, içine konulacak parayı hayatımda görmediğim çantadır. o çantayı alanın parası sığmaz oraya. 48 bin ytl.lik çantayı denesin.
Ya arkadaş bu ülkede asgari ücret alıp kazandığı paranın ciddi bir kısmını Nokia cep telefonu almak için harcayanlar var. Yemekten içmekten vazgeçip telefon alıyor adam. Peki 24000 dolar adamın yıllık kazancının kaçta biridir? Yemeden içmeden mi kesilmiş? Adam uygun bulmuş fiyatını vermiş kime ne? Vergisini vermiş üstelik. O vergiyle Hakkarideki okullara kaç tane bilgisayar alırız işte. Daha ne?

Ha ben olsam alır mıydım? Param olsa bile alacağımı sanmam ama alana da karışmam. Hayrını görsün.
- selamün aleyküm.
+ aleykümselam.
- çanta lazımdı bizim hanıma.
+ şu model var yeni geldi 24 bin ytl.
- hmm. çok pahalı değil mi?
+ hesaplı modellerimiz de var.
- şapka lazım bir de var mı?
+ var tabii. şu model 19 bin ytl.
- peki bunun delikleri nerede?
+ ne deliği efendim? delik olmaz şapka bu.
- peki buna 19 bin ytl verip alacak eşşek kulaklarını nerden çıkaracak?