bugün

dünya'nın en büyük destanlarından birinin yazıldığı tarihtir. dünyanın en büyük empweryalistleri tabiri caizse göt ollmuşlardır.
sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?
"gömelim gel seni tarihe" desem sığmazsın !
biricik memleketimin, çanakkalemin atatürk önderliğinde tüm dünyaya ders verdiği gündür. türklüğümle gurur duyuyorum, atatürk gibi bir önderim olduğu için gurur duyoyorum. saygıyla, minnetle anıyorum tüm şehitlerimizi...
türklüğün övünç dolu tarihinin en şanlı ve büyük zaferlerinden birisidir.
dün de bugün de geçilmez bu deniz,
ne 1915 ne 2015 bin yıl geçse de,
şanımız büyük,türk'üz biz.
bugün mart on sekiz...

kutlu olsun.

herneyse...

her sene 18 mart'ta derim ki "ulan seneye iki elim kanda da olsa katılacağım" ama bir türlü katılamam.
bu sene de malesef böyle oldu.

iş, güç, hayat gailesi...

ibrahim tatlıses vurulunca onu hastaneye ziyarete giden tipler kadar bir sosyal hayatımız yok anasını satayım.

ata toprağımız, dede toprağımız çanakkale...
binlerce kez gittiğim, günlerce kaldığım dünyanın en güzel yeri.
hektor'un vatanı...

bu 18 mart'ta da bursa'da olacağız.

ama inancım var. bir gün çanakkale'ye yerleşeceğim, belki 10, belki 15, belki 20 sene sonra.
dedemin beni götürdüğü deve güreşlerine ben de torunlarımı götüreceğim belki. ama en önemlisi her 18 mart'ta türk ulusunun dirildiği bir merkezin havasını teneffüs edeceğim.

hayat devam ediyor.
biz bu hayatı yaşayabilelim diye şehit olan atalarımız sayesinde.

ruhları şad olsun, tanrı türk'ü korusun...
dünyayı yenenlerin yenildiği yerde, dünyayı yenenlerin yenildiği tarihtir.
unutmadan bir de yemek menülerine göz atmalı kınalı kuzuların.

http://galeri.uludagsozluk.com/g/18-mart-1915/
(bkz: gerçek zamanlı çanakkale savaş günlüğü)
türk'ün gurur günü...
görsel
"allah yolunda öldürülenlere 'ölüler' demeyin. aksine onlar diridirler ancak siz fark edemiyorsunuz." (bakara, 2/154)

bugün 18 mart. bundan tam 87 yıl önce atalarımız geriyi düşünmeden şehadet şerbetini kana kana içerek yedi düveli denize döktüler. allah tüm şehadet şerbetini içenlere gani gani rahmet eylesin. çanakkale zaferi'nin 87. yıl dönümü tüm memleketimize ibret ve ders olması dileklerimle.
el oğlu gider haksız yere işgal ettiği vietnam'ın filmini çeker, kahramanlık edasıyla anlatır; benim vatanımda ufacık kara parçasında tam 250bin şehidim olur ama ne yazık ki şimdilerde kimse adını bile söylemez.

250bin kişi güzel kardeşim, 250bin... 250bin can, sevinç, hüzün, anne, baba, sevgili, nişanlı orada toprağın altında. gelibolu denen o yarım ada artık şehitdolu!

hüzün bizim mayamızda olan bir olgu. biz millet olarak pek öyle abartılı gülmeyiz. en mutlu anımızda bile bir hüzün vardır bizim. anadolu'nun bağrı yanık türküleridir türk milleti'nin dna'sı.

tam 97 sene olmuş bu büyük deprem yaşanalı. mehmet akif güzel özetlemiş;

Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,
Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!
türkoğlunun ''faşizme geçit yok'' havlamaları ile provake edilmesine veya gölge düşürülmesine izin vermemesi gereken gerçek bir destanın günüdür.
--spoiler--
muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
--spoiler--
bir ülkenin yeniden dirilişinin resmileştiği gün.
söylenebilecek çok şey var ama, asıl söylenmesi gerekeni mehmet akif söylemiş sadece bizlere düşen birazcık düşünüp anlamak. *

Şu Boğaz harbi nedir? Var mı ki dünyada eşi?
En kesif orduların yükleniyor dördü beşi,
Tepeden yol bularak geçmek için Marmara'ya
Kaç donanmayla sarılmış ufacık bir karaya.
Ne hayâsızca tehaşşüd ki ufuklar kapalı!
Nerde -gösterdiği vahşetle- "Bu bir Avrupalı!"
Dedirir: Yırtıcı, his yoksulu, sırtlan kümesi,
Varsa gelmiş, açılıp mahbesi, yâhud kafesi!
Eski Dünya, Yeni Dünya, bütün akvâm-ı beşer,
Kaynıyor kum gibi... Mahşer mi, hakikat mahşer.
Yedi iklimi cihânın duruyor karşısında,
Ostralya'yla beraber bakıyorsun: Kanada!
Çehreler başka, lisanlar, deriler rengârenk;
Sâde bir hâdise var ortada: Vahşetler denk.
Kimi Hindû, kimi yamyam, kimi bilmem ne belâ...
Hani, tâ'ûna da zuldür bu rezil istilâ!
Ah, o yirminci asır yok mu, o mahhlûk-i asil,
Ne kadar gözdesi mevcud ise, hakkıyle sefil,
Kustu Mehmetçiğin aylarca durup karşısına;
Döktü karnındaki esrârı hayâsızcasına.
Maske yırtılmasa hâlâ bize âfetti o yüz...
Medeniyyet denilen kahbe, hakikat, yüzsüz.
Sonra mel'undaki tahribe müvekkel esbâb,
Öyle müdhiş ki: Eder her biri bir mülkü harâb.

Sen ki, son ehl-i salibin kırarak salvetini,
Şarkın en sevgili sultânı Salâhaddin'i,
Kılıç Arslan gibi iclâline ettin hayran...
Sen ki, islâm'ı kuşatmış, boğuyorken hüsran,
O demir çenberi göğsünde kırıp parçaladın;
Sen ki, ruhunla beraber gezer ecrâmı adın;
Sen ki, a'sâra gömülsen taşacaksın... Heyhât!
Sana gelmez bu ufuklar, seni almaz bu cihât...
Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber,
Sana âguşunu açmış duruyor Peygamber.

Mehmet Akif Ersoy
hasta adam olarak nitelendirilen bir ulusun dünyaları dize getirdiği gündür.

Hepsi bir gün geçecek. Terör son bulacak, adalet yine mülkün temeli olacak, ayşeler, fatmalar küçük yaşta okuldan alınıp evlendirilmeyecek, okuyacak. Mehmetler ölmeyecek, töre cinayetleri işlenmeyecek. Fenerbahçe ve Galatasaraylılar kardeşçe tezahürat yapacak. Namus bacak arasında değil, beyinlerde aranacak. Tüm kötülükler bitmeyecek belki ama geldikleri gibi gidecek. Her santimetrekaresi ''Çanakkale'' olan bu vatan hiçbir zaman geçilmeyecek.
osmanlı'nın, dünya güçlerine karşı zaferi.
çanakkale deniz savaşı'nın zafer tarihidir. pek bilinmez, bu nedenle yazayım; çanakkale savaşları deniz ve kara savaşları olarak ikiye ayrılır. benim ikinci memleketim sayılır, yıllarımı orada geçirdim. bu sebeple şehitlikleri avucumun içi gibi bilirim ve 18 martta orada olmayı çok isterdim. nisan ayında gideceğim ve biliyorumki oraya gidişim önceki gidişlerim gibi olmayacak. bilmiyorum sadece ben mi bu şekilde düşünüyorum ancak utanç içindeyim. oraya gittiğimde bu utanç kat be kat artacak. memleket göz göre göre peşkeş çekiliyor en ufak bir direniş gösterilmeden. çakallar kurtluğa soyundu, kurtlar uyuyor. emin olun o çakalların hesabı kesilecek. çoğunluk tarafta olmadığımı biliyorum ancak aklıbaşında olan tarafta olduğumdan adım gibi eminim. şimdi bu yazıyı eksileyecek sakat ruhlu insanlar; bir zamanlar bu ülkede, işgal dönemi işbirlikçilerinin yaşadıklarını sizde yaşayacaksınız zamanı geldiğinde. bundan emin olabilirsiniz.
allah tüm şehitlerimizden ve gazilerimizden razı olsun. bu topraklar üzerinde hala nefes alan vatanseverler var. bu biline!
bize böyle bir vatanı emanet ettikleri için atalarımızı rahmetle anıyoruz.
55 dakika sonra yıldönümüdür. şehitlerimizin mekanı cennet olsun.
maneviyatın maddenin üzerine çıktığı önemli olanın keymiyet değil keyfiyet olduğunu gösteren müthiş gün.
o günden beri çanakkalede rüzgar estiğinde kan kokusu duyulur derler.. doğrudur efendim. üstünüze siner her eve dönüşünüzde bir kere daha dua edersiniz o gün orada bugünler için canını veren türk evlatlarına. minnet duyarsınız.. borçlu hissedersiniz. yeter ki bir kere çanakkale havasını alın. o maneviyatı tadın.. size belki bir ömür yetecektir..
eli silah tutan son türk evladı yok olmadan türk milleti'nin ebediyyen varlığını sürdüreceğini tüm dünyaya bir kez daha kabul ettirdiğimiz gün.

kutlu olsun.

ne mutlu türküm diyene...
dünyanın türkün kim olduğunu gördüğü gündür.
müslüman halkların etle tırnak olduğunda neler yapabildiğini tüm dünyaya göstermiş tarihi gün.

ne yazıkki cumhuriyeti kuranlar, allahı peygamberi kuranı kerimi ellerinin tersiyle itip çanakkalede şehit düşenlerin,cepheye erzak ve mühimmat taşıyanların emanetlerine ihanet etmişlerdir.

şehitlerimizin aziz ruhları için el fatiha.
--spoiler--

Dur yolcu, bilmeden gelip bastığın,
Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.
Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın,
Bir vatan kalbinin attığı yerdir!.

--spoiler--
tanrı, türk milleti'ni bu kut'lu zaferin idrakından mahrum bırakmasın.

büyük bayram, büyük zafer.

türk milleti'nin çanakkale zaferi kut'lu olsun.
görsel
görsel
görsel