bugün

aslinda düşünürsek baya büyük bir zam 10 tl olan yemeğin 18,5 tl olmasıyla aynıdır.
ytü öğrencilerinin "bizde dört yıldır 2 lira, biz ne yapalım ameka. zift var yen mi?" şeklinde karşıladığı protesto.
2005te yıldız teknikte yemek 2,5 liraydı. Rektör solcuydu. her sene protestolar olur sol örgütler boykot bahanesiyle yeni kayıtların gözlerini boyar, güçlerini ve sayılarıni arttırırlardi. Boykotun sonunda sol örgütlerin temsilcileriyle yönetim toplanir, beyler biz kazandık diye coşkulu kutlamalar yapılırdı ama yemek yine 2,5tu ve kim neyi kazandı hiç bi zaman anlayamadim zira bu tiyatro 3yıl ardarda devam etmesine rağmen yemek hala 2,5 liraydı. Yemek boykotuyla saflara katılanlar harçti 1 mayisti bildiriydi derken 30yaşında okulunu bitirememis,kavga eylem ve adam toplamaya odaklanmış tiplere dondurmekti gaye ve bazılarında tuttu da. Içlerinden bir tane kız okmeydanında polis öldürdü haberlerde görmüşsünüzdür. Neyse sene 2012, solcu rektör gitti abdullah gül'ün atadığı ısmail yüksel geldi geçenlerde okula gittim, yemek 2liraydı.
(bkz: bünyenin biber gazına alışması)
alkol kullanmayan ve sigarasi olmayan birinin hakli protestosu.
yaptıkları protestolar sayesinde sadece kendi okullarında yapılan zamlara değil, kamuoyunu bu durumdan haberdar ederek aynı zamların uygulandığı diğer devlet okullarındaki durumunda ortaya çıkmasını sağlayan öğrencilerdir.
Son bir haftadır beyazıt kampüsündeki neredeyde her fakültenin önünde de, okulun değil öğrencinin yemeğini yiyin sloganıyla kazanlarca bedava yemek de vermişlerdir. Çok da iyi yapmışlardır.
1.85krş işte diyenler ve dışarda 20tl ye yemek yiyoruz diyenler şunu düşünmeliler ki burası restorant değil, devlet okulunun yemekhanesi. Bundan 2 yıl önce 50krş. Olan yemekhane ücreti bugün 1.85krş a çıkmışsa bu oranlı bir zam değildir.
sigara, alkol kullananlar itiraz edemezmiş. o zaman sigara içenlere benzin 10 lira olsun. bakkala gidip 1 ekmek alınca 1 lira eğer yanında birde bira alırsa ekmek 2 lira olsun. ne de olsa itiraz etme hakkı yok.

aklınızı, fikrinizi, zihnniyetinizi, karakterinizi eşşekler siksin.
yakında arapça bilmeyenleri üniversiteye almaz bu eşoğlu eşekler.
dünyadan bi haber olan öğrencidir.

öğrenci kardeşlerim protesto edilecek o kadar çok şey varken, bula bula bunu mu buldunuz.
sevgili genç sözlükçüler. birçoğunuzu bilmediği üzere öğrenci yemekhanelerinde verilen yemek ücretlerinin bir bölümü üniversiteler tarafından karşılanır. yemek şirketleriyle anlaşma da bu şekilde yapılır.

yönetimin karşıladığı tutar+öğrencinin karşıladığı tutar=yemek şirketine ödenen para şeklinde formüle ettiğimiz denklemde üniversite yönetiminin karşıladığı pay ne akdar büyük olursa öğrenciye düşen tutar da o kadar azalmakta. dolayısıyla marjinal faydalarını maksimize etmek isteyen öğrenci kardeşlerimizin hiçbir suçu yoktur.

ayrıca belirtelim kibu öğrenci kardeşlerimiz sizin 1.85 Tl diye küçümsediğiniz rakamın babalarının kıçından ter damlayarak kazandığının farkındadır. bilemm anlatabildim mi?
ekmeğin bir lira olduğu istanbulda bir liraya 4 çeşit yemek yemek isteyen öğrencidir.
aptal olan öğrencilerdir. yorumlara bakınca s.ikilmeyi seven bir ton adam(!) olduğunu anlıyor insan ve kızıyor protestocu öğrencilere. sanane amk. adam gönüllü domalmış. bırak sabaha kadar s.ksinler. 85 kuruş protesto edilir miymiş?! amk sanki miktar fazla olsa kendileri katılacak da pezevenklerin, oturdukları yerden, tepki gösteren adamı eleştiriyorlar. lan sizi s.kseler bırak tepki göstermeyi, üstüne bir de para verirsiniz. öğlen öğlen cinlerimi tepeme çıkardı tepkisini s.ktiğimin tepkisiz pezevenkleri.
sonuna kadar haklı olan öğrencidir.

kimsenin özel hayatı kimseyi ilgilendirmez kardeşim, sen de sigaraya ayda 500 lira veriyosun ama benzin zammına laf söylüyosun ya? demek ki neymiş, herkes toplumu ilgilendiren konularda azıcık düşünecekmiş. o okula arabasıyla gelen de vardır, okula otobüsle gelebilmek ve hatta okula gelebilmek için gece gündüz çalışan da. 1,85 liradan verilirse o yemek o kadar kalabalık okulda, küçük fakültelerde 5 liraya çıkması gerek. bilmeden, düşünmeden konuşmayın.
"fareye kurabiye verirsen yarın senden süt de isteyecektir" atasözünü bilen öğrencidir. bundan 10 yıl önce bir şişe bira 1 liraydı. şu an 4 lira olmuş. hiçbir şeyin değeri bir günde %85 artamaz. bu ne tefe'ye ne tüfe'ye uyan bir oran. ucuzcu pezevenkler diye eleştirenler götlerine giren kazıkların tadını çok seviyorlar anlaşılan.
burada miktar önemli değil önemli olan zammın oranıdır. eğer bursuna veya babasının maaşına da %85 zam gelseydi eminim ki protesto etmezdi.
Kaldırılan harç paralarının bedavaya getirilmesine karşı, yapılmış olan bir protestodur.
normalde öğrenciye bedava olması gereken yemeği üstüne bir de %85 gibi çılgın bir zamla geçiren üniversitenin öğrencisidir ayne zamanda.

(bkz: sosyal devlet)
şimdi düz mantık bakmayı bırakıp eldeki verilerle hareket edelim.
öğrencilerin okul sınırları içerisinde beslenme hakkı eğitim hakkının bir parçasıdır ve devlet bu yükümlülüğünü hakça yerine getirmelidir. ülkemizde devlet üniversiteleri de az ya da çok öğrencilerin yemek masraflarına katkıda bulunup yemekhane ücretlerinin bir kısmını kendisi döner sermayesinden temin edip bu yükümlülüğünü bir şekilde yerine getirmektedir. dünya genelinde üniversite öğrenimi eğitim hakkı sınırları içerisinde değildir esasen, tüm üniversitelerin özel olduğu alternatif sistemler de vardır. yani bu hak ülkemizde devlet üniversitelerinde uygulanan özel bir haktır, dolayısıyla vakıf üniversiteli (!) arkadaşların biz 7 liraya çorba içiyoruz serzenişleri devlet üniversitesi ile kıyas unsuru olamaz.
özele gelelim. istanbul üniversitesi türkiye'nin devletten en çok ödenek alan üniversitesidir. zira 90 bin öğrencisi vardır. evet bu yıl harçların kesilmesi nedeniyle örgün öğretim öğrencilerinden harç alınmamıştır, ikinci öğretimler ve okulu uzatan öğrencilerden harç alınmıştır. fakat istanbul üniversitesi'nin gelir kalemleri bununla sınırlı değildir. tarihi eser statüsündeki binalarının korunması kapsamında kültür bakanlığı'ndan aldığı ödenekler, okula ait alanlarda dizi, film, reklam çekimleri için okulun aldığı ödenekler, hatta okulun içerisindeki reklam panolarına konulan reklamlar için dahi okulun aldığı ödenekler. halkbank'ın yeni projesi kampüskart sayesinde okulun kazançları vs.
istanbul üniversitesi'nin döner sermayesinde bu şekilde gelen kazanımlar nedeniyle yönetim yemek ücretlerine katılımda önemli derecede insiyatif kullanmaktaydı. 2010 yılında yemekler 50 kuruş olarak ücretlendirilmişti, okuyanlar bilir. şu an ihale ile tabldot başına 5 liraya yapılan yemek o zaman da en az 4 liradır muhtemelen. yani onun 3.5 lirasını karşılayan iü, bugün 3.15 lirayı karşılayıp 1.85'i öğrencilere ödetiyor. akşam yemeğinin öğrencilere fiyatı ise 2 liraya çıkıyor.
döner sermayenin, sistemin nasıl işlediğini bilen öğrenciler de yaptıkları eylemle okulun bu paya daha çok katılmasını istiyorlar. zira döner sermayenin saçma sapan işlere harcadığı pek çok kalemde kısıntıya gitmeyip kabağın kendilerinin başına patlamasından rahatsızlar. rektörün misafirlerinin kahve masrafı bile kaç kişinin yemeğine eşdeğer diyorlar.
olay bu. yok bir yemeğe 40 lira vermek, buldukça bunamak, istanbul üniversitelilerin terbiyesizliği falan değil. aktif bir eylemci değilim, ancak dün eylemi görünce ben de yemekhaneye girmedim. profesörler evinde hocalar 3 liraya yemeğin yanında şarap da içebiliyor merkez kampüste. kısıntıya onlardan başlanabilir. açıkçası bu mesele okulun öğrencisiyle kendi meselesi. iki tarafın da haklı olduğu noktalar var.

ona kalsa geliri kesinlikle bu okul kadar olmayan marmara üniversitesi'nin kanımca en güzel kampüsünde* yemeğin 1 tl olduğunu biliyorum. hadi gidip onu tartışalım.
haklı öğrencidir.

- hayır bunu eleştirenleri de anlamıyorum! sen 40 lira verip ne lan bu pahalılık diyemiyorsan bu daha ucuza yiyenlerin suçu mudur?
- burada mevzunun fiyat değil zam oranı olduğunun farkına varamayan zihniyeti de insafa davet ediyorum! %85 ulan!
- sesini çıkarmayanı sikerler bu ülkede, yıllardır bu böyle; sikilmeye direnen adamın yanında olacağına ben yarrağı yedim sen de ye diyorsunya, bu senin sikebağımlı hale geldiğini gösterir.
- ne diyelim, allah kurtarsın.
yemeğin maliyeti 1.85 TL nin üzerinde ve bu fiyat protesto ediliyorsa, bu bilinçsiz zibidilerin hepsini okuldan siktir etmek gerekir. Hele ki bunlar işletme, iktisat ya da mühendislik okuyorsa diploma vermemek lazım. Bunlar bu kafayla yarın öbürgün şirketinde devletin de mına koyarlar.

Edit: bir işletme idare ederken yemekçinin hakkını vereceksiniz, vermezseniz kedi etini yediriverir size. ileride bu kafayla size hiç bir skimi emanet etmezler...
1.85 olmasından ziyade %85 zam gelmesinin dikkat çekmesi gereken ve yapılması gerekeni yapan ogrencidir.
nevizade'de sulu 50'liğe 8 lira bayılan, bildiri dağıttıktan sonra pizza hut'ta giden öğrencidir.
%85 zammı protesto eden öğrencidir. ayrıca günlük 5,5 liraya gelir yemek masrafı. o parayı bile veremeyecek durumda olanlar var, günlük 40 lira harcayanlara karşı. daha pahalı yemek yemek zorunda olan öğrencilerin olması bizim durmadan artan yemek fiyatlarını eleştirmemize engel değildir.
istanbul da 1.85 tl ye bir öğün yemek yeme imkanı bulabilmiş olmasına rağmen haline şükretmeyip çığırtkanlık yapan öğrencidir. o parayla bir tavalık menemen malzemesi ve bir ekmek bile alamazsın ki adam sana yemek yediriyor. şimdi orandan dem vuranlar da var. tamam %85 zam olmaz, her türlü insafsızlıktır da, ulan verdiğin paraya bak bir de. 2 tl bile değil. yok efendim neymiş 3 öğünü bilmem kaç para ediyormuş. e sen 3 öğün okul yemeği yiyecek kadar da öküzsen diyecek lafım yoktur. protesto etmekte sonuna kadar haklısın.
öğrencilikle alakası yoktur.

1.85 liraya yemek bulmuşsun nesini protesto ediyorsun amın evladı? bir ekmek bile 75 kuruş iken sen 3 kap yemek yiyorsun 1.85'e. bunlar bir de adam olup memlekete vergi verecekler. hasiktirsinler ordan...