bugün

faşist bursa

çanakkale savaşı'nda verilen şehit sayısıyla hangi şehrin daha vatansever olduğunu ölçebileceğimizi zanneden sığ bir düşünceyle karşı karşıyayız. bu zihniyete yabancı değiliz ama artık bırakın bu rakam hesabını. şehit şehittir. ayrıca çanakkale'ye en yakın şehirler neresiyse tabii ki o şehirden en çok asker gidecektir. bundan daha doğal ne olabilir. diğer cephelere bakarsanız da en az bursalı görürsünüz belki. nedir yani orada da en az vatansever bursalılar mı oluyor yani sorarım size. ayrıca dönemin şartlarını bilmek gerekli o dönem savaş esnasında bu kadar net kayıtların tutulmuş olması da enteresandır. kim veriyor bu rakamları anlamıyorum. kaldı ki şu anda bursalıların bu durumla övünüyor olması da şaşırtıcı. şu anda bursalıyım diyen insanların bir çoğu o dönem anadolu'da bile değillerdi. bunların çoğu göçmendir ve çok sonraki tarihlerde bursa'ya gelip yerleşmişlerdir. tabii ki bunda bir sakınca yok ve göçmenlerle bir sorunum da yok. ancak sırf milli duyguları kabarsın diye rakamlar üzerinden vatanseverliğin ölçülebileceği kanısı sapıklıktır. kafatası milliyetçiliğinin temelidir bu. farzedelim ki rakamlar doğrudur. ne yani doğudaki insanları aldılar da savaşa gelmek mi istemediler bu adamlar. unutmayın maraş'da antep'de ve urfa'da zafer atatürk'ün düzenli ordusuyla kazanılmadı yöre halkının şerefli direnişiyle şanlı bir zafer kazanıldı. şimdi ben burdan kalkıp eyy bursalılar siz neden kendiliğinizden direnmediniz bir urfalı gibi desem hoşunuza gidecek mi ? buna cevap da veremezsiniz çünkü bir çoğunuzun dedeleri o dönem bursa'da bile değildi. şimdi son dönem bursasporluların diyarbakır taraftarına yaptıklarıyla fitilini ateşledikleri olaylara da değinmek lazımdır. evet diyarbakır taraftarının yaptığı hiç hoş değildir ve bence olayları çıkaranlar da maç izlemeye giden taraftar bile değildir. provakatördürler ve yaptıkları insanlık dışıdır ancak bursaspor taraftarı bunu bu duruma getirmiştir. her diyarbakırlıyı terörist gibi gören zihniyetleri olayları bu duruma getirmiştir. yazık günah. şimdi oturun bursa'dan seyredin yaptıklarınızı. şimdi ben kesinlikle aynı zihniyette değilim. faşist bursa kesinlikle yanlıştır topyekün bir şehri karalamak yanlıştır. ancak bursa'da maalesef bolca faşist de vardır.