bugün

turkcell

türkcell ile uğraşmaya devam ediyorum. aslında bu bir uğraş falan değil, en azından ben öyle düşünmüyorum. ben bir türkcell müşterisiyim ve müşterisi olduğum kurumun yanlışlarını, tuhaflıklarını ve saçmalıklarını irdelemem gerek. daha önce türkcell ile ilgili girdiğim şu entrim (bkz: #6257306) en beğenilen entrilerimin ilk sırasında yer alıyor. demek ki, nickbulanakadarcanimcikti, türkcell müşterilerinin büyük bir bölümünün rahatsız olduğu bir konuyu dile getirmiş ve iyi de yapmış, tebrikler kendisine.

evet türkcell yine geldim ve bu sefer sana küfretme nezaketsizliğini göstermeden adamakıllı bişiyler söyleyeceğim.

efendim önce gençtarife'nin kendi sitesinden copy yaptığım maddeleri yazayım:

*gençTarife'lilerle konuşma ücreti 15 dakikası 2 kontördür. Aynı ay içinde ilk 1200 dakikadan sonraki gençTarife'lilerle indirimli konuşma ücreti dakikası 1 kontördür. 100 ve üzeri kontör yükledikten sonra indirimli konuşabileceğine dair gelecek mesajdan sonra 31 gün boyunca bu ücretlerle yurtiçinde konuşabilirsin

**istediğin gibi kullanabileceğiniz 50 kontör bedava kazanmak için her 31 günde bir 150 ve üzerinde kontör yüklemen gerekir.

şimdii yukarıdaki maddelerde gençtarife diyor ki; ey genç müşterim! ayda 150 kontör yükle ilk olarak. ondan sonra biz sana 50 kontör bedava göndericez. onu da al, kullan. ve ekliyor, diyor ki; 150 kontör yüklediğin ilk andan itibaren 1 ay içinde 15 dksı 2 kontöre konuşabileceğin maksimum süre 1200 dkdır. tamam kabul. eyvallah. buraya kadar normal.

yani bir müşteri olarak burdan her insan gibi ben şunu anlıyorum: mesela 1 kasım 2009'da ben 150 kontör yükleyeyim, 50 bedava kontörümü alayım ve bir daha ki aya, yani 1 aralık 2009'a kadar 1200 dk süre ile 15 dksı 2 kontöre konuşayım, 1200 dk da dolunca o ayın kalan günlerinde dksı 1 kontörden konuşayım. yani anlaşılması gereken bu. yani, 1 aralık 2009'da yeniden kontör yüklersen yukarıda saydığım şeyler, tekrardan 1 ay süreyle geçerli olacak.

1 ayda konuşabileceğin süre olan 1200 dknın bitmesine ne kadar kaldığını *456*5% yi tuşlayarak öğrenebiliyorsun. ben dün *456*5% yi tuşladğımda konuşabileceğim sürenin 0 dk olduğunu gördüm. bu da ne demek; kasım ayı içinde konuşabileceğim 1200 dk bitmiş ve 1200 dknın yenilenmesi için 1 ayın dolması lazım. aynı ben; bugün yeniden *456*5% yi tuşladığımda kalan süremin 1200 dk olduğunu gördüm. yani 1 ayımı tamamlamışım ve yeniden 150 kontör yüklediğimde 15dksı 2 kontörden konuşabilirim. ve ben *456*5% yi tuşlamam sonucunda kalan sürenin 1200 dk olduğuna yani artık 150 kontör yüklemem gerektiğini anladığım için bugün telefonuma 150 kontör yükledim. ancak türkcell, bana aylık bedava gönderirim diye söylediği 50 kontörü göndermedi. türkcell müşteri hizmetlerini aradım ve telefonun ucundaki bayanın bana söylediği şeyden bi bok anlamadım. dedi ki aynen;

- siz her ay kontör yüklediğiniz tarihi bi kenara kaydedeceksiniz. ve her 31 günde 150 kontör yüklemenizi takip edeceksiniz. 31 gün dolmadan 150 kontör yüklediğiniz için, 50 kontör yüklenmedi sizin hattınıza.

ama diyorum bayan bakınız; 31 gün dolmadıysa neden 1200 dakikam yenilendi?

dediği şey şu:

- o ayrı, o ayrı.

yani bu ince manevra ile türkcell beni 50 kontör kazıkladı. madem 31 günüm dolmadı ne diye, 1200 dkmı yeniliyorsunuz? sonuçta ilk 150 kontör yüklemem ile ben hem 50 kontör alıcam, hem de 1200 dkmı kullanmaya başlayacağım.

velhasılı kelam, türkcell böyle böyle yaptı ve yapıyor. benim gibi bir çok insanı fena biçimde tuşa getiriyor.

ve türkcell yöneticilerine sesleniyorum buradan;

- burada yazılanları okuduğunuzu adım gibi biliyorum. ve ben buna güvenerek bu açıklamayı yapıyorum. ince ve kurnazca manevralarla, para kokan ellerinizi soktuğunuz her müşterinin cebinden sizlere okkalı bir el hareketi yapıyorum. bu ayrıntıyı her insan kolay kolay yakalayamaz. ve buradan okuyup da düzeltilmeyen her bir sorun için; tüketici derneklerini kullanma hakkımızı tüketiciler olarak saklı tuttuğumuzu cümle aleme söylemek istiyorum. selamlar efendim sizlere. istiklal deki yeriniz de fevkalade. söylemeden edemedim, napalım.