bugün

matematikten anlamıyorum ama zekiyim diyen mal

Matematik bir dildir. ingilizce bilmek, Fransızca bilmek vs. gibi. Bu nedenle de zeka ile alakası yoktur.
"Matematik biliyorum yani zekiyim" demek, "Lower Intermediate ingilizce biliyorum, ingilizce ilkokul kitaplarını anlıyorum, bak ne kadar zekiyim" demek gibidir.

Dili yani Matematiksel terimleri ve formülleri öğrenen her canlı bütün problemleri rahatlıkla çözebilir. Hatta bunu hiç bir formül vs. bilmeden dahi yapabilir!

Matematik örneğin Fizik veya Kimya gibi bilim dalları gibi değildir. Matematikte her sonuç aslında önceden zaten bellidir. Sadece o yola ya mevcut var olan çözüm şekilleri ile ezbere ulaşırsınız yada çok daha kısa ve pratik bir formül geliştirip daha pratik şekilde ulaşırsınız.

Öte yandan 5 tane formül öğrenip 1000 yıldır üniversitelerde tirilyon kere çözülmüş Matematik problemlerini 1000 yıl sonra yeni öğrenip tekrar çözmek ve Yapay Zeka programı yazmış ve insan beynini % 100 kopyalamış gibi bir eda ile ortaya çıkmak geçtim zeki olmayı, Goril, Şempanze, Maymun vb. az gelişmiş primatlar kadar dahi evrim geçirmemiş bir beyin olduğunun göstergesidir.