bugün

onemsiyorum

özellikle köşe yazarları tarafından sıklıkla kullanılan bir söz.

anlamı gayet pozitif, değer verildiği falan anlatılmak isteniyor...mu acaba?

zira ben bu sözü ne zaman duysam yahut okusam aklıma "...çok iyi birisin ama..." serisindeki ama riyakarlığı gelir.

malum bir kişiye ağır sözler söyleyeceğimiz zaman bu yönteme yaslanırız.

bu cümleden "ama"yı çıkarsak geriye iki ayrı anlama gelen kısım kalır ve övgü anlamı içeren ilk kısımdaki riyakarlık ortaya çıkar.

işte bu "ama riyakarlığı" aynen "önemsiyorum"a da sirayet etmekte.

birisi "ben bu çabaları önemsiyorum" dedi mi benim aklıma hemen alt metini geliyor.

"ulan işleri güçleri yok uğraşıyorlar, isterseniz aya çıkın bi bık değişmez gözümde." çok ağır bir alt metin ama bu doğrusudur bence.

referans olarak da sevgili ertuğrul özkök'ü alıyorum ve sırtımı çok sağlam yere dayıyorum.

bilinir ki kendisi demokrat görüntü verme çabası altındadır ama bu demokratlık ancak aydın doğan demokrasisi üzerinedir.

bu yüzden demokrasi anlayışlarımız sanki aynıymış gibi yazar ama bir bakmışsınız paragrafın başı farklı sonu farklı.

işte bu paragraf dönemecinde "önemsiyorum"u kullanır.

misal:
"türbanlı kızlarımızı seviyorum ve onların eğitim alma haklarını sonuna kadar savunmalarını sonuna kadar destekliyorum. aynı zamanda bunu sağlamaya yönelik çabalardaki laiklik vurgusunu da önemsiyorum. peki bunlar olurken laik vatandaşlarımızın samimi endişelerini nasıl göz ardı edebiliriz. yobazların kızlarımızın başını zorla kapattıramayacağını nasıl garanti ederiz. yanlış anlaşılmasın özgürlüklere sonuna kadar varım ama üniversitelerde türban özgürlüğü düzenlemeleri beni korkutuyor."