bugün

ludwig van beethoven

dünya üzerinde yaşamış tüm insanlar arasında kıskandığım tek insan. "ben dünya ya eğlenmeye gelmedim" deyip kapıları çarpan bir adam bu. sevgilisine yazdığı mektuplardan birisinde; "Sakin ol, sadece varoluşumuzu sakin bir gözden geçirmeyle beraber yaşama amacımıza ulaşabilir miyiz?" diye sormuştur. slm cnm nbr, ben de seni sevyorum * ) gibi mesajların uydudan üzerimize boşaldığı bir orgazmik çağda bu adamı anlamak için en az onun kadar sakin bir gözden geçirmeye ihtiyaç duyarız, varoluşumuzu.

kendisini saraya müzik çalmaya davet eden prense; " kimsin sen, bir prens, rastlantılar sonucu prens olmuş, dünyada var olan ve olacak binlerce prensten sadece birisi. ben kimim? beethoven, dünyada bir tek beethoven var, yürrrüü anca gidersin" diyerek posta koymuş *
kardeşi mal mülk sahibi olmaya önem veren dingilin tekiymiş. kartvizitine "johan beethoven-mülk sahibi" yazdırıp bastırmış. bir tane de bizimkine vermiş. bizimki bunu almış, arkasına "ludwig van beethoven-akıl sahibi" yazıp ona geri vermiş. *
"tanrı, müziğini bazı şanslı insanların kulaklarına fısıldar, benimkine ise bağırıyor" demiş.

9. senfoni. gelmiş geçmiş en büyük senfoni. ağlamadan bitirebildiğim tek sefer yok bu senfoniyi. tanrı eğer gerçekten insanlar için bir müzik yaptıysa, ludwig van beethoven müziğin peygamberidir!.