bugün

kapitalizm

Sorun tamamen neo -liberal üretim ve tüketim koşullarına şartlandırılmış zengin olma fantazisi ile emek sömürüsüne en müsait işlere yönlendirilmiş geniş bir çalışan kitlenin ve bu kitlenin yaşam tarzını , üretim ve tüketim biçimlerini tekeli altına almaya çalışan çok uluslu şirketler ve onlar adına çalışan işbirlikçi sermaye babaları , üçkağıtçılık ile miras ile yolsuzluk ile kanuni(!) bir şekilde zengin edilmiş bir kaç dolar milyarderi ve devlet iktidarının bu kitleye patronluk etme arzusundan kaynaklanmaktadır . Benim gördüğüm en temel nokta , Kapitalizmin toplumsal Sınıfları yok etmeyi amaçlayarak kendi zenginler sınıfını iktidara getirmeyi ve ulusal kaynaklar dahil uluslararası platformda demokrasi , liberalizm adı altında sömürü sisteminin devamlılığını sağlayacak hammadde ve işgücü ihtiyacını karşılamak için uygulanan mali politikalar , antlaşmalar ve kuruluşlar yoluyla bu amaçları doğrultusunda hareket ettiğidir . Neo -liberal ya da emperyalist ya da kapitalist ya da küreselleşmeci zihniyet sömürü düzenini haklı göstermek için yarattığı bir kaç zengini ( ki onların da nasıl zengin oldukları malum ) ile herkese zengin olabilme umudu aşılamakta bu bağlamda da komunizmin yok etmeye çalıştığı özel mülkiyet anlayışını aslında otomatik olarak kendisi gerçekleştirmektedir ; tek bir farkla ! Zengin elitizmine yol açacak bir şekilde , sosyal kamu harcamalarını kısarak , sivil toplumu siyasal kutuplaşmalar yoluyla etkisiz kılarak , neo - liberal sisteme hizmet etmesi için siyaset ve ekonomi alanındaki kavramların tekrar tanımlanarak tekelleştirilmesi yoluyla insanların varlığını ve değerini sanş oyunları ile zengin olmaya indirgemiş hayalperest fakirlere dönüştürmek . Keşke sadece para fakiri olsak akıldan da mahrum ediliyoruz ....