bugün

farklı yaşamların ortasında yaşanan farkındalık

aslında söylemek istediğim sizden başka aileyi ve sizi bağlayan bireylerin yaşamlarının arasında yaşanan kendi farkındalığımız. öyle bir an gelir ki, ailenizi ve sizi etkileyen tüm insanların kişisel tercihi, ailevi yapısı, geleneği, hayata bakış açısı bir anda öyle düğüm olur ki... önce aptallaşıp kalırsınız. en vurucu noktası geldiği anda akıl kaçırılmadan sabah olsun istersiniz. o anda farkındalık yaşanmaz, sadece bulunduğunuz karanlığa güneş doğsun istersiniz. hele birde hayatınızda yönlendirmek istediğiniz şeyler olmayıp aksine tam tersi olursa sahiden kendinizi çıkmazda hissedersiniz. beyin artık hangi olumsuzluk çıkacak karşıma diye düşünmeye odaklanır. böyle kapkaranlık biyerde gibi hissedip bi ışık beklersiniz. herkes yaşarmı bu duyguyu bilmiyorum. ama sanırım bu sözler ancak tecrübe edenin ağzından dökülür. çevrenizde (komşu olabilir, kardeşin sevgilisi olur, kardeş olur, sevgili olur, onların aileleri olur) bulunan her insanın kendi aile yapısına göre tercihi olur sizden. aile yapısına göre yönlendirilmek istenmektedir hayat. bunu anlamak biraz sonra gelişir. bu farkındalığı yaşamaya başladığınız anda, farklı yaşamların ortasında kendi farkındalığınızı hissedersiniz. bir bir hepsini tek tek kaleme döküp saymak gerekmez. fazla düşünülürse zihin yorulur ve zararlı olabilir. yavaş yavaş, kendinizi incitmeden bir bir hepsini cımbızla çekerek kendiniz için olumlu yanlarını görmeye başlarsınız işte bu farkındalık başladığı zaman. sonra düğüm çözülmeye başlar. ilmekler açılır teker teker. ilmeklerin içinde boğulan zihine nefes alması için hava vermeye başlarsınız. yorulmuştur zihin. kalp masajına ihtiyacı vardır belki, ama yinede bu farkındalığı yaşattığı için yaşama teşekkür etmek istersiniz. sonraki evlelerde eminim hayata bakış açısı değişecek başkalaşacaktır. renkler, cisimler farklı görünecek ve çok ama çok küçük şeylerle mutlu olmayı (su içmek, duş almak, nefes almak vb.) yeğleyeceksiniz.

insanların kendi yaşam tercihlerinin arasında sizinkinin kaybolduğunu görseniz de, yine de bu gücü size verdiği için hayata teşekkür edeceksiniz.

ben sürekli siz takısı ile siz'e söylüyormuş gibi oldum ama, deneyime tabii olup paylaşım olarak nitelendiriniz. *