bugün

kar kurdu , buz kapanı , 8.gün gibi macera-gerilim tarzındaki kitapların yazarı Glenn Meade ın son kitabı.
son zamanlarda polisiye türünde moda olan bir konu var ki bazı yazarlar berbat ve basit bazı yazarlarsa tüyler ürpertici bir dille yazıyorlar; kopya cinayetler

bazen politik polisiyeye ağırlık veren ama yetenekleri inkar edilemez bir yazar olan glenn meade' nin son kitabı şeytanın müridi' de bu yolda ilerliyor. şehre korku salan bir katil yakalanıp öldürülüyor. fakat aylar sonra aynı türdeki cinayetler yeniden başlıyor.
başından sonuna kadar adrenalinin hiç azalmadığı aksine arttığı ,kedi fare oyunu tarzında, polisiye gerilim tadında , Gamal'dan deli gibi korkarak okuduğunuz soluk soluğa bir roman.
glenn meade'in diğer kitaplarını da okumak istiyor insan.
Şık romandır.

--spoiler--
Kate moran'ın hastası oldum. Constantine gamal, iyi kurgulanmış. şaşırtan bir sonu var.
--spoiler--
çevirmeninin değişmesi nedeniyle beni glenn meade'den soğutan kitaptır. kitap sürekli küfür içerdiğinden dolayı okumak zorlaşmış ve dilinin akıcılığını kaybettiğini düşünmeme neden olmuştur. belki ali cevat akkoyunlu tarafından çevrilse kitap yarım bırakılamaz olurdu; kim bilir!
kurgusu başarılı ama anlatımı zayıf, olaylarının bir kısmı istanbul'da geçen polisiye-gerilim romanı.
nasıl olmuşsa ali cevat akkoyunlu'nun çevirmediği kitaptır.bu yüzden de anlatımı o kadar güzel değildir. ayrıca 500* sayfa ile yazarının* en kısa kitabıdır.

--spoiler--
hem o son nedir öyle? en 'ben polisiye/gerilim kitaplarının sonunu tahmin ederim.' diyen adamın bile tahmin edemediği bir sonu vardır. yazar okurunu çok güzel bi şekilde ters köşeye yatırmıştır.
--spoiler--
bir fbı ajanı vardır ve kocasından ayrılıp gittiği bir sergide ressam olan avukat birisiyle tanışır. daha sonra evlenmeye karar verirler o sıralarda kadının üzerinde çalıştığı bir seri katil dosyası vardır. işte tam bu sırada evleneceği adam ve kızı da o seri katil tarafından öldürülür ama gerçek sonradan ortaya çıkar adamı öldüren seri katil değilmiş meğersem. daha sonra seri katil yakalanır ve idam edilir. fakat cinayetler aynı şekilde devam etmektedr. işte tam da bu noktada akla gelenler yoksa ölen adam ölmedi gibi şeylerdir. (120 sayfasının özetidir okumaya devam ediyorum.)
insanların tam kendisidir. hepimiz içinde bir şeytanlık olduğu için bu sıfat bize göredir.
Glenn Meade in kaleme aldığı muhteşem bi eser. Halen okumaya devam ediyorum ve her sayfası bambaşka bir yere taşıyor okuyucuyu ve merak ettiğim bi husus var para avcısı gişe sırtlanı hollywood yahudi yapımcılar halen nasıl bunun gibi bi kurgu romanı film e dönüştürmediler ??
glenn meade'in başarılı bulduğum kitabıdır.

Sonunu söylemicem söz.