bugün

Hiç şampiyonluk görmemiş teknik direktör.

Söylenen sözler ne kadar kolay unutuluyor... Beşiktaş'ı şike yapmakla suçlayıp şimdi de o takımda görev almaktadır... Yazık... Hem beşiktaş için hem şenol hoca için...
bir bursasporlu olarak bu entry i giriyorum..

sevgili şenol güneş geçtiğimiz sezon herkesin takdir ettiği gibi takımımıza gayet göze hoş gelen bir futbol oynattı ve futbol aleminde taraflı tarafsız tüm izleyicilerin beğenisini kazandı.

ancak bence takımımızdan ayrılış sürecinde pekte etik davranmadı maalesef. "kedinin ulaşamadığı ete mundar demesi" gibi düşünmeyin kesinlikle.. derdim "sözde" ezeli düşmanımız beşiktaş futbol takımına gitmesi değil..

bitime bir kaç hafta kala "istediğim oyuncular tutulursa kalırım" gibisinden sözlerle bir sürü demeçler verdi kendisi, taraftarda kendisine inandı güvendi. yönetim burada büyük hata yaptı ki bu yadsınamaz, futbolcular elde tutulamadı (ki görünürde sadece fernandao takımdan ayrıldı). ancak bunun üzerine sayın şenol güneş kendisine inanan, güvenen taraftara herhangi bir açıklama yapmaya gereksinim duymadan bir gece içinde topladı tası-tarağı çekti gitti.. şu lafı kullanmaktan her zaman nefret ediyorum ki; basiretsiz yönetimin de tavrı işin içine girince bilinçli ve holiganizmden gayet uzak bir taraftar olan bana bu hareketler çok ters geldi.

hıı az üstte bahsettiğim gibi yazdığım fesatlıktan değil, bir türk takımının (hangisi olursa olsun) avrupa da başarılı olmasını can-ı yürekten isteyenlerdenim. umuyorumki gittiği kulüpte başarılı olur. ancak kendisine bu hareketi yakıştıramadım..
takımları ortasahayı tutmak yerine biraz savunmada biraz da hücumda oyuncu bırakan bir anlayışla oynamaktadır.

hal böyleyken, yavru yazarlar tarafından topun bir o kalede, bir bu kalede olmasından dolayı zevkli futbol oynatıyor, "o bir taktik dahisi" denmektedir.

pasif kaleci tolga ile bütün sezon beşiktaş taraftarına saç baş yolduracaklardır.
o ebelek suratıyla, çok şey söyleyip aslında hiç bir şey anlatmayan konuşmasıyla beşiktaş taraftarını uzun bir süre uyutabilir. ancak takımdaki düşüş gözle görülür v geri döndürülemez hal alınca. eleştiriler de başlayacaktır.

işin ilginç yanı şenol güneş gibi trabzonspor dışında, 62 yaşında olmasına rağmen herhangi bir takımda başarı sağlayamamış hatta uyum bile göstermemiş bir hocayı beşiktaş a antrenör yapmak çok abes kaçtı.
bizim duygusal taraftar topluluğu başlamış yine...yok şenol güneş böyle namusludur şöyle adaletlidir falan yok bilmem veli kırmızıyı iptal ettirmiş yok mustafa kornerin kendisinden çıktığını söylemiş efendim tolga ekmeği öpmüs yok bilmem annnesi böyle böyleyken maça çıkmış yok bilmem gerdek gecesi maça çıkmış...-BANANE AQ BANANE SiKSEYMiŞ O GECE KARIYI- falanda falan agaa ben realist adamım bize kornerin kendisinden çıktığını söyleyen adam değil ya da kırmızı kartı iptal ettiren değil ya da annesi hastayken maça gelen değil,oç adi çirkef ama kupa kazandırıcak adam lazım bakın mesela 3-3lük maçta burak haksız yere penaltı aldı...küfür ediyoz falan ama adam 20.şampiyonluğunu kutladı --bi süre sonra kimse bu şerefli diye bakmıyo herkes kupaya bakıyo ve kimse şerefe kupa vermiyor maalesef-- bizim şerefli mustafa napıyor? ya da namuslu veli? çekirdek çitleyip paralarıı cukkalıyor demem o ki çıkın artık bu duygusal kafadan aqq BANA ADAMLIK DEĞiL KUPA LAZIM KUPAA BEN SEViNMEK iÇiN SEVDiM BU TAKIMI AQQ
yok biliç böyle adamdı biliç söyle adamdı-ee ama 3 senede bi kupa yok SiKERLER ÖYLE ADAMLIĞI...
beşiktaş sevinmek için sevenlerin tutmaması gerektiği bir takımdır. tutmayin olum zorla değil.
"Bana Beşiktaşlılar sahip çıkıyor." diye aciklama yapmis. Burak'a da Galatasarayllar sahip cikiyordu bir ara. Hepimiz gördük o filmin sonunun nasil bittigini.

"Beşiktaşlı Turgay Demir şike süresince Trabzonspor'un yanındaydı, teşekkür ettiniz mi? Ayıp ama çok ayıp." demis bir de. Paralel evrende baska bir Besiktas daha var herhalde zira benim bildigim Besiktas şike yaptigi icin bir yil sureyle Avrupa'dan men edilmisti.

Paraya mi ihtiyacin vardi Senol Hoca?
başarıyı elde etmek istiyorsa beşiktaş camiası ve taraftarları arasında giderek artan, başarısızlığın sebeplerini her maçtan sonra hakem ve federasyonda arama, öz eleştiri yapmayıp rakipleri sürekli eleştirme alışkanlığını sona erdirmesi gereken başarılı teknik direktör.
beşiktaş' a hücum futbolu, dikine pas yaptıran bir anlayış aşılayacaktır. ama kendini sadece 3 kere yere atmış burak yılmaz' ı eleştirip kendini yere atıp penaltı kazandırmış veli kavlak' ı eleştirmeyen, felipe melo' yu suçlayıp aynı maçta 5 faul yapıp sarı kart bile görmeyen necip' i unutan, ramon motta' nın sol bekte sürekli geçildiği, ersan' ın kademe hatası yaptığı maçtan sonra bile hakem ve federasyonda suç arayan beşiktaş taraftar, futbolcu, camiasının bu öz eleştiriyi bitirmiş anlayışını en azından azaltamazsa beşiktaş yine şampiyonluğa uzak kalır.
serdar kurtuluş' un ve ramon motta' nın sık sık adam kaçırdığını, necip uysal' ın sistem ve skora katkıda bulunamadığını görecek, beşiktaş' ın hücuma hızlı çıkamadığını fark edecek, bu eksikleri gidermek için transferler isteyecek, çalışmalar yaptıracaktır. ancak beşiktaşlıların öz eleştiri yapmasına engel olan hakem ve federasyonu eleştirme alışkanlığına son vermezse form ve başarı yine uzaklara gidebilir.
beşiktaş'ı nasıl bir sistemde oynatacağı merak konusu. yaygın olan ve bursapor'da kullandığı 4-2-3-1 mi yoksa bu sistem temelinde değişken bir sistem mi? samet aybab ve slaven bilic 4-2-3-1'den çok şaşmadılar. bilic arada 4-4-2 denese de genel 4-2-3-1'i kullandı. ama beşiktaş 4-3-3'ü de çok yatkın. özellikle tolgay ve sosa gibi savunma yönleri de güçlü olan ortasaha oyuncuları 4-3-3'e olanak sağlıyor. tabi ki en iyisini hoca bilir ama 4-2-3-1 gibi çift ön liberolu sistemde yine veli ve atiba'yı yanyana oynatırsa hücum üretkenliğimiz %25 oranında düşer. bursaspor'da ön libero ikilisinde ozan-bellushi'yi kullanıyordu ama bellushi'nin defansif zaafları ve ozan'ın tecrübesizliği ile fazla gol atmalarına rağmen, fazla gol yediler.

sistemde ya da sistemin içinde muhafazakar olursa yine yerimizde sayarız.
Beşiktaş futbol takımının çiçeği burnunda yeni teknik direktörüdür. Bu sene camia ondan şampiyonluk bekliyor ve bunu başaracak potansiyeli olan bir teknik adam.
Genç oyuncular için umut ışığı olan kişidir.

Antrenmanlarda altyapıdan çıkan eslem kendisi ile gelişimini devam ettirmektedir.Umarım genç futbolcular parlar ve takıma faydalı birer oyuncu olurlar.
"Her oyuncu performansını
%1 artırsa toplamda başarı %11 artar." diyerek matematik dünyasını yasa boğmuş teknik direktör.

Peşindit: her oyuncu performansını %1 arttırırsa, takımıın perofrmansı da %1 artar. Sonuçta toplam artan oran, yine toplam futbolcuya bölünür.

Filozof diyorlar.
sonuçta trabzonlu... açıklama yaptığı saatlere dikkat etmesi gerekiyor.
performans arttırma konusunda uzman ama matematik konusunda o kadar uzman olmayan kişdir. takmamak lazım o kadar. beşiktaşta başarılı olacağına ve en az 1 futbolcunun değerini arttıracağına inanıyorum. disiplinli ve sert bir isim. umarım takımda ki lakayıklığı sona erdirir. almanya kampında sert davranıyormuş futbolculara.
bir sey demiyeyim diyorum, diyorum, ama olmuyacak. arkadasim sevdik tamam, cok sevdik, kupasina da yildizina da sicayim ama besiktas bu ya, isterseniz 1 milyon kez eksileyin bu adam bir sey yapamaz arkadasim, yok oyle bir dunya. simdiden lig bitti.
cenk gönen ve ya günay güvenç ten bir neuer değil, onur kıvrak çıkarsa yeterdir.

kendisinin takıma en büyük katkısı kale mevkiindedir. gittiği her takımda, türk kalecilere güvenir. hatta bizim tolga nın beşiktaş tan daha kevgir olduğu eski zamanlarda 1. kaleci yapıp nerdeyse 5-6 ay panter yapmışlığı vardır. ama artık tolga dan ümitli değiliz. bütün olayı hayvani refleks den ibaret cenk gönen i adam etse yeterli olacaktır.

stoperde harikalar yarattığını söyleyemeyiz. egemen in dışında pek bir stoper takılmıyor zira gözüme.

orta sahada , tolgay, oğuzhan , kerim frei gibi psikopat olabilecek özellikle cevherlerimiz var. bir de bir zahmet, olcay şahan ı iyi bir yedek olarak kullanmayı düşünsün. olcay özellikle ligin 2. yarısında takımın yorulduğu zamanlarda kullanılırsa maksimum faydayı sağlıyor. bunu bir düşünsün.

gökhan töre ye karışmasın. o yine sahaya kendi topu ile çıksın. 6-7 maç alsa yeter zaten. zira, silahı çekip topuklara sıkabilir güzel hocamızın.

elinde mükemmel bir sosa var. ama sık sakatlanıyor. burada kendisine düşen iş,oğuzhan özyakup tan ufak çaplı bir fabregas yaratmak.yapar mı, ziyadesiyle mümkün.

forvette , cenk tosun dan 2. bir hakan şükür oluşturabilir. yılların en büyük kazması burak yılmaz ı parlatanın kendisi olduğunu söylüyoruz. ki cenk, burak tan daha striker özelliklere sahip. yakaladı mı affetmiyor, ama işte yakalama problemi var.

iyi bir stoper alın. hatta sivoğu gönderen zihniyetinize sokayım.

bir de şu adamı bari mustafa pektemek ile oynamak mecburiyetinden kurtarın.

ayrıca bir tane forvet alın. çok değil lan, bobo ayarında bir forvet alsanız yine yeter.
Ülke milli takımını dünya üçüncüsü yapan adam gibi adamdır.
Bunu hickimsebilmez.
Üçüncülük şampiyonluk demek değildir.. O üçüncülükte kusura bakmayın ama fatih terim ve gs kadrosunun oturmuş olmasından gelir.. Şenol güneşin tek şansı o dönem milli takım teknik direktörü olmasıdır..

Fenerbahçeliyim.
beyefendi kişiliği ve performansını yükselttiği futbolcularla tanınan beşiktaşımın teknik direktörü.
yeni transferler bayram sonrası kampa yetişmezse takımın işi çok zor olur, bir şey beklemeyin bu takımdan diyerek teditlere başlamış teknik direktör. böyle eğitimsiz antrenörler beşiktaş`a yakışmıyor. mahalle ağzıyla futbolculara direktif veriyor, bu takımdan zaten bir şey beklememek gerekiyor.
Hem kendisinin bursa'yi birakmasi, hem bilic'in gonderilmesi buyuk hataydi.

Kolayliklar diliyorum ama bence bilic'in sezonun genelinde oynattigi topun yanina bile yaklasamayacak ve kovulacak.
kendisi hakkında daha önceki yorumları haklı çıkarmış köyde yetişmiş teknik direktör!

arkasına beşiktaş yöneticilerini de alıp abuk subuk yorumlar yapıyor başka bir kulübün başkanı hakkında.

üstelik istanbulun havası kirli demiş, o kirli havaya kaçarak da gitmiş şenol efendi.

bu muymuş şenol efendinin adamlığı!

kendisinde bırakın 25 kişilik bir kadroyu yönetme, koyun gütme becerisinin olduğunu sanmıyoruz.
Adamlıkta üzerine yoktur milli takıma en başarılı dönemi o yaşatmıştır.
2002 dünya kupası dönüşünde Diyarbakır da konuşlu olan Türk hava kuvvetlerinin atmaca filo olarak bilinen 182. filosuna ait iki f-16 uçağı, milli takım kafilesini taşıyan uçağa Türk hava sahasına girdiği andan itibaren eşlik etmektedir. f-16 pilotlarımızdan biri, milli takımımızı taşıyan uçağa konuşma yapar. vatanınıza hoş geldiniz der. Bunun üzerine dönemin milli takımlar sorumlusu Şenol Güneş f-16 pilotumuza telsizden cevap verir; atmaca önemli olan neye sahip olduğumuz değil, kiminle paylaştığımızdır. biz bu başarıyı sizinle paylaşıyoruz! işte Şenol Güneş böyle bir adamdır, adam gibi adamdır.
Beşiktaş ta iş yapar mı bilmem ama kesinlikle duruşu ile Beşiktaş a yakışıyor.