bugün

yalan haberdir. bugün gerçek cnn i saatlerce izledim ve söylenilen şu; horasan cephesi üyeleri ( zibidiler cephe kurmuş) ab.d., suudi arabistan, bahreyn,katar, b.a.e. kısacası dünya petrolünün namına koyanlar ışid e karşı mücadele veriyor ama gerçek şu ki türkiye bu koalisyona katılmazsa operasyon başarıyla sonuçlanmaz.
elbette bize bedelini verecekler ve bizde gerekeni yaparız. çünkü seve seve bize mecburlar. ne kütlerle, ne esad la, ne maliki ile bu işin olmayacağı anlaşıldı. demem o ki; bi gece ansızın musul 82,kerkük 83.
kefenlileri önden alalım.
hasiktir dediğimiz açıklama. sahici ise.
bizler için kore mevzusuna benzeyecek gibi görünüyor.
(bkz: çıkarsa tezkere john kerry gitsin askere)

türkiye ile hiç alakası olmayan bir savaşa bizleri çekmeye çalışan katil amerika gitsin kendi, piçlerini savaştırsın.
bizi piyon yerine koyan amerikalıların söylediğidir. haketmiyor da değiliz...
bölgede kazanımlar elde etmek için verilmesi gereken tavizlerden birinin kamuoyuna açıklanmasıdır. ya hiç açıklama yapmasalardı o zaman da 'bunlar haber vermeden askerimizi ön cepheye sürüyor' diye ağlayacaktı ateist muhalifler, en azından bunun engellenmesi için yapılmış başarılı bir açıklamadır aminüm.
koalisyona katılmazsın; ay biz daha bunlara terör örgütü diyemedik, çok korkağız.

bunlara karşı cephe alırsın; koyunuz, piyonuz amerika bizi yönetiyor.

olm siz mal mısınız lan? koyun olan sizsiniz.
Turkiye bu amerikalilara bikac sene once dedi ki, aga buralari sikip attin ama isler yoluna girmis degil. Gel bu isi yoluna koyalim dedi. Amerika da hasiktir dedi. Sen orda yarak basimisin dedi. Kendin gir dedi. Suriye konusunda turkiye'yi got gibi birakti. Abd kara harekatinda cok fazla mali kayip yasadi. Duzeni de tesis edemedi. Elde ettigi kar, savas masraflarini karsilayamadigi gibi siyasi nufuz alanini da genisletmedi.

Bi iki sene icinde isid patladi ve abd sike sike bolgeye mudahale etmek durumunda kaldi. isid kuresel bi tehdit olmakla beraber oncelikle amerika'nin yatirimlarini vurmaya basladi.

Ben hic amerika'nin turkiye'yi acik acik savasa cagirdigini, basin yollu savasa surdugunu gormemistim ( normalde Amerika girer turkiye'de bi sekilde uzerine duseni yapardi ama bu sefer amrika'nin girisimine ragmen turkiye hic bekleneni yapmadigi gibi beklenmeyen seyleri yapti). Ustelik turkiye'nin bu cagrilara direndigini, kendi zeminini hazirladigini hic gormemistim.

Dun davutoglu'nun katildigi yayini izledim. Davutoglu, rehineleri kurtarabilmek icin isid'e yakin asiretlerle gorustuk dedi. Turkiye bi sekilde irak'ta ve suriye'de nufuz alanini artirmis ve baglantilari guclendirmis. Belki olasi bi karsi karsiya gelmede isid turkiye'yle savasmayip ablasma yoluna bile gidebilir. Turkiye'nin bolgede etki alanini bilmiyoruz ama abd bu kadar usteledigine gore turkiye baya bi alan kazanmis olmali.

Bolge halklari, kaderini sikip atmis abd ve diger muttefikler karsisinda turkiye'nin dumenine girmeyi tercih ediyor olabilir. Turkiye'de bu yapilarla duzenli irtibat halinde olmussa eger, bolgede ilk defa bikac hamle one gecmis ve eli gucu pozisyonda olabilir. ilgiyle izliyoruz efenim.
(bkz: ışid Türkiye den çıkar mı sorunsalı)